Bu bir mucize değil de nedir?
Bu yıl itibariyle doğalı yüz otuz sekiz yıl, öleli seksen bir yıl, Cumhuriyeti kuralı doksan altı yıl olmuş
Tarih: 30.10.2019 14:35:48 / 180okunma / 0yorum
Turhan Eyüboğlu

Bu bir mucize değil de nedir?

 

Bu yıl itibariyle doğalı yüz otuz sekiz yıl, öleli seksen bir yıl, Cumhuriyeti kuralı doksan altı yıl olmuş. Yaşamı ise elli yedi yıl sürmüş. Bu ülkeyi tam bağımsız ülke yapmak için sadece ve sadece on beş yıl yaşamış. Evet, yanlış yazmadım; sadece on beş yıl. On beş yılda tam bağımsız bir ülke yarattı. Üstelik dünyanın en güçlü ülkelerini yenerek bu bağımsızlığa başladı.

 

Bu on beş yıla mucizeler sığdırdı. Çaya atacak şekerimiz yoktu. Anadolu´nun dört bir yanına şeker fabrikası kurdu. Üstümüze giyecek kumaşımız yoktu. Sümerbankı´ kurarak Anadolu´nun dört bir yanına bez, basma, kumaş fabrikaları açtı. Bu kumaşı, bezi, basmayı dikecek ipliğimiz yoktu. Gemlik Suni İplik Fabrikası´nı ve Bursa İplik Fabrikası´nı kurdu.

 

Topraklarımızda çıkan madenlerin yerini bilmediğimiz gibi yabancıların çıkardığı madeni de görmüyorduk. Etibank´ı kurdu. Ülke inşaatında kullanacak çimentomuz yoktu. Anadolu´nun dört bir yanına çimento fabrikası kurdu. Ülke çatı kiremiti yapamıyordu; Eskişehir Kiremit Fabrikası´nı kurdu.

 

Savaşta kullanacak mühimmat konusundaki sıkıntıları bildiği için Ankara Fişek Fabrikası, Kırıkkale Mühimmat Fabrikası, Nuri Killigil Silah Fabrikası´nı kurdu. Ülkede elektirik kullanan sayısı yok denecek kadar az durumdaydı. Kırıkkale Elektirik Santrali´ni, Ankara Çubuk Barajı´nı yaptırdı.

 

Kitap basacak, yazı yazacak kağıdımız yoktu. İzmir Kağıt Fabrikası´nı kurdu. Ülkede bırakın otomobil kullanmayı, otomobili gören sayısı çok azdı. İstanbul Otomobil Montaj Fabrikası´nı kurdu. İnsanlar sağlıklı beslensin diye Anadolu´nun dört yanına süt fabrikaları açtırdı. "İstikbal göklerdedir!" dedi ve Eskişehir Uçak Fabrikası´nı kurarak ülke dışına onlarca uçak sattı.

 

Kurtuluş Savaşı´nda bütün yetkiyi kendinde toplayacaksın, tek adam olacaksın! Savaş sonrası etrafında onlarca diktatörler varken bahane üretmeden tüm yetkiyi TBMM´ye devredeceksin! Bu bir adalet inancı değil de nedir?

 

Şimdi bunlardan size daha onlarca sayabilirim; ancak gerçek amacım bu değil! Bir insan düşünün ki Kurtuluş Savaş´ından sonra ülkeyi ne hale getiriyor? Yine bu ülkede insanlar düşünün on beş yılda yapılanları sata sata bitiremiyor!  Bu bir mucize değil de nedir? On beş yılda, işgal edilmiş bir ülkeyi kurtaracak ve Avrupa ayarında bir ülke yarışına sokacaksın! Bu bir mucize değil de nedir?

 

Bugünlerde uzmanların "Üretim, üretim!" diye seslendiğini görüyoruz. O, üretimin bir ülkenin kalkınmasında olmazsa olmaz diye neler yaptığını gördük işte! Eğitimin kaliteli olmaması nedeniyle ülkenin geleceğini yok edeceğini defalarca anlattıkları bu zaman dilimini o zamanla karşılaştırdığımızda bağımsız olmanın kendine yeterlilik olmadan olmayacağını belirlemişti kendisi! Okuma oranı 1920´de erkeklerde % 7, kadınlarda % 1 iken 1930´da bu oranın % 20´ye çıkması bir mucize değil de nedir?

 

Bunları ve bu mucizeyi anlamamız, burun kıvırmamamız için size o zamanki şartları Ulu Önder Atatürk´ün ağzından anlatmak isterim. Gösteriş peşinde olanlara duyurulur! Bu ülke tam bağımsızlığına kavuşmak için Kurtuluş Savaşı´nı nasıl kazandığını gösterir güzel bir örnek!

 

Anıtkabir´de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi´nin ikinci bölümünde Çanakkale Muharebeleri, Sakarya Meydan Muharebesi ile Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebeleri´ni konu alan üç panorama yer almaktadır. Atatürk´ün Sakarya isimli atı İle yapılmış tablosu da bu bölümde yer alır, gidenler bilir! Ben bu muhteşem yağlı boya tablo hakkında Atatürk´ün düşüncelerini sizlere aktarmak istiyorum.

 

Yıllar sonra bir ressam, Mustafa Kemal´e Sakarya Savaşı´nı gösteren bir tablo hediye etti. Kendisi ön planda yağız bir savaş hayvanına binmiş olarak görülüyordu. Ressam tebrik beklerken birdenbire Paşa´nın:

 

"Bu tabloyu kimseye göstermeyin!" demesi üzerine şaşırıp kaldı.

Kimse ne söyleyeceğini bilemiyordu. Gazi açıkladı:

 

"Savaşa katılmış herkes bilir ki hayvanlarımız bir deri, bir kemikten ibaretti. Bizimse onlardan arta kalır yanımız yoktu. Hepimiz iskelet halindeydik. Atları da savaşçıları da böyle güçlü, kuvvetli göstermekle Sakarya´nın değerini küçültmüş oluyorsunuz dostum!"

 

İşte, şimdi anladınız mı on beş yıl gibi kısa bir sürede ülkeyi nereden nereye getirdiğini! Şimdi bu bir mucize değil de nedir?

 

Atam mekanın cennet olsun! Bir Türk olarak seninle gurur duyuyorum!

 

Ne Mutlu Türküm Diyene!

 

Kaynak Kitap: Anıtkabir´in Şifresi.

 

Anahtar Kelimeler: mucize, değil, nedir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Barış Pınarı Harekatı ve Ümmet (12 Kasım 2019 - Salı)
Şehidimiz Var (11 Kasım 2019 - Pazartesi)
Sümela´daki Hazine Nerede? (14 Ekim 2019 - Pazartesi)
Çanakkale ve İlk Şehidimiz (23 Eylül 2019 - Pazartesi)
Bir Trabzonlu Olarak Yüzüm Kızardı (16 Eylül 2019 - Pazartesi)
Bir Maçkalı olarak sizinle gurur duyuyorum (04 Eylül 2019 - Çarşamba)
Maçka´nın Bilinmeyen Yaşamları (19 Ağustos 2019 - Pazartesi)
Trabzon´a Bunu Yapmayın! (07 Ağustos 2019 - Çarşamba)
Ne Kadar Özlermişim Meğer! (07 Ağustos 2019 - Çarşamba)
Umursamadığın Anons (10 Temmuz 2019 - Çarşamba)
"O Kısa Yol" (01 Temmuz 2019 - Pazartesi)
Maçka´da Biz de Yanınızda Olalım (24 Haziran 2019 - Pazartesi)
Zor İştir Maçkalı Olmak (17 Haziran 2019 - Pazartesi)
Maçka´nın Yıldızları (10 Haziran 2019 - Pazartesi)
Maçka´nın Yedi Veren Gülleri (03 Haziran 2019 - Pazartesi)
´Derede Balık Tuttunuz mu?´ (27 Mayıs 2019 - Pazartesi)
Maçka Başka Bir Sevda (20 Mayıs 2019 - Pazartesi)
Paparza (13 Mayıs 2019 - Pazartesi)
İçimde Bir Yaradır (06 Mayıs 2019 - Pazartesi)
Maçka´yı Nasıl Bilirdiniz? (29 Nisan 2019 - Pazartesi)
Maçka´ya Yakışmaz mı? (22 Nisan 2019 - Pazartesi)
Maçka Deresi (15 Nisan 2019 - Pazartesi)
Bir İlçe Düşünün Tarihini Bilmiyor (08 Nisan 2019 - Pazartesi)
Bir Maçka´lı Olarak Utanıyorum (01 Nisan 2019 - Pazartesi)
Ben Bir Maçka Deresiyim (25 Mart 2019 - Pazartesi)
AH ULAN MAÇKA (18 Mart 2019 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Pinokyo, İtalyanca´da "Çam Göz" anlamına gelir.

Pinokyo
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29