ZİYARETÇİSİ EKSİK OLMUYOR

ZİYARETÇİSİ EKSİK OLMUYOR

ZİYARETÇİSİ EKSİK OLMUYOR

Maçka’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Sümela Manastırı’nın, tamamen açılmamasına ve Covid-19 tehdidine rağmen ziyaretçisi eksik olmuyor.

Türkiye’nin inanç turizmi yönünden önemli merkezlerinden birisi olan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda restorasyon çalışmaları sürerken ne korona virüs, ne de sis ziyaretçilerin manastırı ziyaretini engellemiyor.

GELEN BİR, GELMEYEN BİN PİŞMAN
Dünya’da yaşanan korona virüs pandemisi nedeniyle yaklaşık 2-3 ay kadar ziyarete kapalı kaldıktan sonra 1 Haziran itibariyle tekrar ziyarete açılan Sümela Manastırını, o tarihten itibaren yaklaşık 13 bin kişi ziyaret etti. Gelen konuklar restorasyon çalışmaları nedeniyle Manastırın birinci avluya kadar olan bölümünü ziyaret ederken, bazı vatandaşlar restorasyon çalışmalarından habersiz olmalarına rağmen fazla bir şey göremediklerini ancak yine de geldiklerine değdiğini ifade ettiler.

SİS BİLE GÖLGELEYEMEDİ
Havanın sisli olmasına rağmen doğanın muhteşem görüntüsünden etkilediğini belirten ziyaretçiler, yaklaşık 5 yıldır süren restorasyon çalışmalarının en kısa zamanda bitirilmesini istedi.
Manastır girişinde ziyaretçiler ateşleri ölçülerek içeri alınırken, manastır yolunda yapımı devam eden çalışmalar nedeniyle ziyaretçilerin manastıra çıkışı servis araçlarıyla sağlanıyor.


HER ŞEYE RAĞMEN GÜZEL
Bazı ziyaretçiler, tadilat nedeniyle pek fazla bir şey göremediklerini ifade ederek; “Tadilat olduğu için pek bir şey göremiyoruz. Tadilat olmazsa daha güzel olacaktı. İçerisini gezmedikten sonra pek bir anlamı yok. Hava da sisli olunca hiçbir şey görünmüyor. Havanın iyi olduğu zaman gelinse iyi olur. Ayrıca tadilat bittikten sonra gelmeleri daha uygun olur.” derken,  kimi de
manastırda restorasyon olduğunu bilmediklerini belirterek; “İstanbul’dan geldik. Tadilat olduğunu bilseydik bu kadar yolu kat etmezdik. Doğa müthiş. Her şeye rağmen geldiğimize fazlasıyla değdi. Çok güzel.” şeklinde konuştu.


ALTINDERE VADİSİ İÇİN GELEN DE VARDI
Maçka’ya sadece doğal güzelliklerini içinde barındıran Altındere Vadisini görmek için gelenler ise, doğanın muhteşem güzelliğine vurgu yaparak; “İstanbul’da iki ağaç görebilmek için yakın illere günü birlik seyahat ediyoruz. Tek sıkıntı, tadilat! Böyle olduğu söylenseydi bu kadar yolu gelmezdik. Tadilatı duymadık. Manzara güzeldi ancak içeriyi tam olarak göremedik.” dediler.

ZİYARETÇİLERİN İLGİSİ YOĞUN!
Öte yandan Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 Eylül 2015 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bir bölümü 25 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılan manastırın birinci avluya kadar olan bölümünün ziyarete açılmasının ardından ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor.