VAROL UZLU’DAN ‘VARGİT’

VAROL UZLU’DAN ‘VARGİT’

VAROL UZLU’DAN ‘VARGİT’

Gazetemiz Maçka Haber’in yazarlarından yönetmen Varol Uzlu, yine farklı bir çalışmaya imza atıyor. 

Trabzon’dan müthiş bir belgesel geliyor! Gazetemiz Maçka Haber’in yazar kadrosundan yönetmen Varol Uzlu, yeni belgesel filmi ‘Haydee Vargit’ ile görücüye çıkıyor.

UZLU’NUN KAMERASINDAN UMUTLAR VE ÖZLEMLER
Yönetmen Varol Uzlu son belgesel sinema filmi; Haydee Vargit’te, bir şiir mevsiminde sonbaharda, eşsiz yaylalarımızda yeşilin veda tonu turuncuya dönerken, yolların son yolcusu olan çobanın sürüsü ve can arkadaşı ile kalbindeki coşkuyla yayladan dönüş hikâyesini anlatıyor.
Görsel bir şölen sunuyor bizlere. Bordo mavi aşkına da vurgu yapıp, yayla uşaklarının umutlarına ve özlemlerine de dokunuyor.


UZLU’DAN YİNE EŞSİZ BİR ESER
“Bazı  İnsanlar tüm yaşamları boyunca tutkularının peşinden koşar, çünkü ruh, aradığını bulunca varlığını peşinden koştuğu huzurla yaşatır.
Lakin Karadeniz öyle bir coğrafya ki beşiğinde salladığı insanın dağıyla taşıyla deniziyle bütün dünyası olur...
Yönetmen Varol Uzlu... “Doğduğun coğrafya kaderindir Hikâyeni yazmaz adım adım yaşarsın.” Düşüncesiyle bu hikâyeyi güçlendiriyor. 
Cefasında geçim derdi, alın teri ile kazanılan rızık, sefasında ise dağına yeşiline, havasına suyuna, yağmuruna, rüzgârına kapılmış Karadeniz insanının bu topraklara tutkulu duygusal bağlılığının yaşam öyküsünün inceliği vardır...


6 KİŞİLİK EKİPLE 5 GÜNDE ÇEKİLDİ!
Bu filimde, 2020 sonbaharında 6 kişilik bir ekiple 5 günde çekilen bu film Kadırga yaylasında vargit çiçeklerin in açması ile başlıyor.
Karadeniz’in en güzel yaylalarından olan Kadırga da havalar soğumaya başlamıştır. 
Vargit çiçekleri de açmaya başlamıştır. Bu çiçeğin açması doğanın bir mesajıdır artık. Doğa ana: Göçünü, tasını tarağını al köyüne dön mesajını bu güzide çiçekle gönderir.
Kadırga yaylasında ailesi ile yaşayan çoban Ümit de  dönüş hazırlığına başlamıştır. Köyden gelecek can arkadaşı Garabalta’yı beklemektedir. Üç gün sürecek bu yayla dönüşünde ona arkadaşlık edecektir.


NİSAN AYINDA GÖSTERİMDE
Vargit çiçeklerinin açması ile yaylalardan köylerine dönüş yolculuklarını anlatan bu film belgesel sinema tarzında çekilmiş doğal oyunculardan oluşmuş bir film.
Süresi 56 dakika olan bu film Nisan ayında gösterimi yapılacak.