TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
Tarih: 1.10.2018 16:29:10/ 1191okunma / 0yorum

TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK

“Türkiye-Kore ilişkilerini geliştirmeye destek vereceğim” diye konuşan Güney Kore BüyükelçisiHong-Ghi, ‘Yatırım Adası´nı ülkesinin iş dünyasına anlatacak.

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek, Türkiye´nin ilk Endüstri Bölgesi olma özelliğini taşıyan TR-61 Yeşil Endüstri Bölgesi Projesini inceledi. Projeyi çok beğendiğini ifade eden Büyükelçi, Kore iş dünyasına konuyla ilgili geniş bilgilendirmede bulunacağını ifade etti.

Kore savaşına katılan gazileri anmak üzere düzenlenen törene katılmak üzere Trabzon´a gelen Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Choi Hong-Ghi Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti.  Büyükelçi Choi Hong-Ghi, yaklaşık 8 ay önce göreve başladığını, Karadeniz Bölgesi´ne de ilk gelişi olduğunu ifade etti.
Hong-Ghi; “Gelmişken buradaki yatırım ve işbirliği imkânlarını da yerinde görmek istedim. Bu vesileyle sizleri ziyaret etmiş bulunuyorum. Türkiye ile Kore arasında yapılabilecek işbirlikleri potansiyelini bizzat görmek istiyorum.” dedi.

“İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE DESTEK VERECEĞİM”
Altıncı yüzyıla dayanan Kore ile Türkiye arasında ilişkilerin 1950 yılındaki Kore savaşı ile derinleştiğini vurgulayan Büyükelçi Hong-Ghi; “İkili ilişkilerimiz bu şekilde sürüyor ve ekonomi anlamında da çeşitli işbirliklerimiz var. İşbirliklerinin daha da öteye götürülmesi için çabalıyoruz. Elçi olarak da elimden gelen ne varsa yapmak için bu tür ziyaretlerde bulunuyorum. Trabzon Valisi ile de konuştuk. Trabzon ile Kore arasındaki işbirliği potansiyelini değerlendirdik.” diye konuştu.

“KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ İMZALAMAK İSTİYORUZ”
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi´ye Trabzon ve bölge ekonomisi hakkında bilgi verirken şunları söyledi;
“Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası 1884 yılında kurulan Türkiye´deki ilk odalardan biridir. 9 bin civarında üyesi yaklaşık 250 sektörde faaliyet gösteriyor. Trabzon insanının girişimciliği nedeniyle dünyanın her tarafında üyelerimiz var. 37 ülkedeki ticaret ve sanayi odaları ile kardeş oda ve işbirliği protokollerimiz bulunuyor. Umarız ki gelecekte Güney Kore´de bir şehrin ticaret ve sanayi odası ile kardeş oda protokolü imzalayıp ticaretin gelişmesini birlikte sağlarız.”

“TRABZON´UN HİNDERLANDI GÜÇLÜ”
Trabzon´un tarih boyunca ticaret merkezi unvanını taşıyan bir şehir olduğunu anımsatan Başkan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu;
“Yaklaşık 4 bin yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Tarihi İpekyolu´nun Karadeniz´e inen son noktası Trabzon´du. Uzakdoğu´dan gelen mallar Avrupa´ya, Avrupa´daki sanayi ürünleri de Uzakdoğu´ya Trabzon´dan gönderiliyordu. Doğal lojistik merkezi konumunda olan bir kentiz. Bir taraftan Avrupa´nın Kazakistan´a kadar giden TIR´ları buradan geçer. Diğer taraftan da İran´a giden yol da lojistik olarak buradan geçer. Geçmişte Trabzon´da iki liman vardı. Biri serbest bölge ve dış pazara, diğeri de iç pazara yönelikti. Trabzon, Roma, Bizans, Selçuklu, Kommenos ve Osmanlılar döneminde ticaret merkezi olarak işlev gördü. Venedik ve Cenevizliler zamanında da bir serbest bölge olarak çalıştı.”

YATIRIM ADASINDA HEDEF BÜYÜK
Günümüzde ise ticaretin ağırlıklı olarak devam ettiğini, buna paralel olarak sanayinin de gelişmekte olduğunu işaret eden TTSO Başkanı Hacısalihoğlu; “Trabzon´da dört adet organize sanayi bölgesi vardır. Organize sanayi bölgelerindeki üretim karma üretim şeklindedir. Bunların dışında orta ve yüksek teknolojik ürünlerin üretileceği Yatırım Adası projemiz var. Yatırım Adasına Kore´den de yatırımcıları bekliyoruz. Trabzon bilindiği gibi Kafkaslar, Rusya Federasyonu´nun büyük bir kısmı, İran, Türki Cumhuriyetleri gibi geniş bir hinterlanda sahiptir. Bu geniş coğrafyada siyasi yönden bakıldığında en güvenilir yer Trabzon´dur. Özellikle bu güvenilir yatırım yerini Koreli işadamları kullanabilir.” dedi.

“FINDIK, ÇAY VE SU ÜRÜNLERİNDE YÜKSEK POTANSİYEL VAR”
Sanayi dışında tarım sektöründe özellikle fındığın bulunduğuna dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye´den yaklaşık olarak yılda 2 milyar dolar fındık ihracatı yapıldığını söyledi. Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;
“Türkiye dünya fındığının yüzde 70´ini üretmektedir.  Yüksek kalitesi nedeniyle bütün dünyada tercih edilir. Bunun yaklaşık yüzde 95´i ihracata gitmektedir.  Trabzon bu fındığın yüzde 8´ini üretmekte ancak Türkiye´deki fındığın yüzde 50´sini ihraç etmektedir. Kore´ye de 500 bin dolar fındık ihracatı yapılmaktadır. Bunun yanında çay tarımı vardır. Türk çayı özellikle Karadeniz bölgesinde yetişmekte, ağırlıklı iç piyasada tüketilmekte ve bir miktar da ihracat yapılmaktadır. Özellikle Trabzon´da tarımın bir kolu olarak balık avcılığı ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye´nin en fazla balık avcılığı Karadeniz´de olmaktadır.  Trabzonlu balıkçılar Gürcistan bölgesinin balığını da avlamakta ve satmaktadırlar. Karadeniz´in balığı bittiğinde avlanmak için Afrika´ya Moritanya´ya gitmektedirler. Bunun dışında Trabzon bir öğrenci şehridir.
İki devlet üniversitesi ve bir de özel üniversitede yaklaşık 70 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sağlık konusunda bölgenin merkeziyiz.  Yine özellikle futbol konusunda Trabzonspor´umuz da dünyanın her yerinde izlenmektedir. Türkiye´de dört büyüklerden biri Trabzonspor´dur. Turizm konusunda özellikle tarih ve kültür turizmi ön plana çıkmıştır. Son zamanlarda bölgenin doğa güzellikleri Arap ülkelerinde yaşayanların ilgisini çekmiştir. Önemli miktarda Arap turizmi şehrimizde devam etmektedir. Özellikle doğamızın güzelliği onları cezbetmektedir. Bunun yanı sıra kış turizmi, kurvaziyer turizmi ve kongre turizmi konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bütün bunlara baktığımız zaman Trabzon´un ticaret hacmi yıllık yüzde 15-20 oranında artmaktadır.”

YATIRIM ADASINI KORE İŞ DÜNYASINA TANITACAK
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi´ye Yatırım Adasıyla ilgili sunum yapıldı. Projeyi çok beğendiğini ifade eden Büyükelçi, Kore iş dünyasına konuyla ilgili geniş bilgilendirmede bulunacağını ifade etti.
Trabzon Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, TTSO Meclis Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Nalbant ve TTSO yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı ziyaretin anısına, Başkan Hacısalihoğlu tarafından Büyükelçi Hong-Ghi´ye plaket takdim edildi. Konuk Büyükelçi TTSO´nun Özel İpekyolu Müzesini de gezerek şeref defterini imzaladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞKUR VE SGK´DAN İSTİHDAM TEŞVİKLERİ
İŞKUR VE SGK´DAN İSTİHDAM TEŞVİKLERİ
İŞKUR VE SGK´DAN İSTİHDAM TEŞVİKLERİ
FAS´LI İŞADAMLARI TRABZON´DA
FAS´LI İŞADAMLARI TRABZON´DA
Trabzonlu ve Doğu Karadenizli firmaları alternatif pazarlara yönlendirmek için Fas´lı iş insanları Trabzon´a davet edildi.
 Zabıta denetimlerini sürdürüyor
Zabıta denetimlerini sürdürüyor
Zabıta denetimlerini sürdürüyor
“MÜCADELE SÜRECEK”
“MÜCADELE SÜRECEK”
“MÜCADELE SÜRECEK”
KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK
KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK
KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK
FINDIK İHRACATINA TRABZON DAMGASI
FINDIK İHRACATINA TRABZON DAMGASI
FINDIK İHRACATINA TRABZON DAMGASI
DIŞA AÇILIMDA E-TİCARET AVANTAJI
DIŞA AÇILIMDA E-TİCARET AVANTAJI
DIŞA AÇILIMDA E-TİCARET AVANTAJI
İTO´DAN TTSO´YA ZİYARET
İTO´DAN TTSO´YA ZİYARET
stanbul Ticaret Odası meclis üyelerinin Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaretinde bilgi alışverişinde bulunuldu.
DKİB, FİRMALARINI EĞİTİYOR!
DKİB, FİRMALARINI EĞİTİYOR!
DKİB organizasyonuyla gerçekleştirilen 4 günlük A´dan Z´ye dış ticaret eğitim programı tamamlandı.
İŞBİRLİĞİ İMKÂNLARI KOBİ ÇALIŞTAYINDA
İŞBİRLİĞİ İMKÂNLARI KOBİ ÇALIŞTAYINDA
TTSO´da düzenlenen KOBİ Çalıştayında, Türkiye ve Avrupa Birliği KOBİ´leri arasındaki işbirliği imkânları anlatıldı.
YENİ SANAYİ SİTESİ ŞART
YENİ SANAYİ SİTESİ ŞART
Trabzonlu sanayici ve esnaf odalarının ziyaretinde konuşan TESOB Başkanı Kara; “Yeni sanayi sitesi acilen çözüme kavuşturulmalı.”
MESLEK SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
MESLEK SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nda gerçekleşen ziyarette 13. Meslek Komitesi üyeleriyle eğitim sektörünün sorunları görüşüldü.
MİLLİ KÂĞIT POLİTİKASI ŞART!
MİLLİ KÂĞIT POLİTİKASI ŞART!
Döviz fiyatlarındaki aşırı yükselmenin yayıncılıktaki maliyetlerin çok arttırdığını belirten TTSO Üyesi Dursun Ali Sakarya; “Milli kâğıt politikası oluşturulmalıdır!”
İRAN SERBEST BÖLGESİ TRABZON´DA TANITILDI
İRAN SERBEST BÖLGESİ TRABZON´DA TANITILDI
İran´ın Maku Serbest Bölgesi´ndeki yatırım ve ticaret imkânları Trabzon´da tanıtıldı.
Büyükşehir Belediyesi elektrik üretimine başladı
Büyükşehir Belediyesi elektrik üretimine başladı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu tesisleri üzerinde elektrik üretilmesi projelerini sahaya tatbik etmeye başladı. TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından kısa süre önce Trabzon´a kazandırılan Karakaya İçme Suyu Arıtma Tesisinin girişinde elektrik üretimine başlandı.
BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI
BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI
Hüseyin Konak ile Lokman Kar´ın da katıldığı 2018 yılı TESOB Başkanlar Kurulu toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi.
YATIRIM POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLDİ
YATIRIM POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLDİ
DOKA Yönetim Kurulu toplantısında konuşan dönem başkanı Vali Taşbilek; “İl ve bölge bazında belirlenen sorun ve çözüm önerilerini görüşeceğiz.”
Hibe Prrogramında İlk Mantar Hasatı Gerçekleştirildi
Hibe Prrogramında İlk Mantar Hasatı Gerçekleştirildi
2018 yılı Genç Çiftçi Hibe Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında Ortahisar İlçesi Uğurlu Mahallesi´ nde kurulan kültür mantarı üretim tesisinde ilk mantar hasadı gerçekleştirildi.
HEDEFTE 365 ODA VE BORSA VAR!
HEDEFTE 365 ODA VE BORSA VAR!
İtalya´nın başkenti Roma´da yapılan toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu; “Hedefimiz 365 oda-borsamızın akredite olması!”
“CAN SUYU VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”
“CAN SUYU VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Ekonomik krizde kooperatiflerin esnafa önemli katkı sağladığını belirten TESOB Başkanı Kara; “Kooperatifler kanalıyla esnafa can suyu vermeye çalışıyoruz.”
TRABZON SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ KONUŞTULAR
TRABZON SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ KONUŞTULAR
DOKA´nın düzenlediği “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği” konulu toplantıda Trabzon Sanayisinin geleceği konuşuldu.
BÖLGE İHRACATI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI
BÖLGE İHRACATI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI
DKİB´den yapılan açıklamada Doğu Karadeniz Bölgesi´nden Ocak - Kasım döneminde 1 milyar 65 milyon 84 bin dolarlık ihracat gerçekleştiği bildirildi.
“TURİZM SON DERECE ÖNEMLİ”
“TURİZM SON DERECE ÖNEMLİ”
TİSAD´ın ziyareti dolayısıyla yaptığı konuşmada turizmin önemini vurgulayan Vali Ustaoğlu; “Turizm şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için son derece önemlidir.”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
SİGORTA SİSTEMİ TANITILDI
SİGORTA SİSTEMİ TANITILDI
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nda ‘Alacak Sigortası ve Kefalet Sigortası´ sistemi konularında iş insanları bilgilendirildi.
HERKES İŞYERİ AÇAMAYACAK
HERKES İŞYERİ AÇAMAYACAK
Trabzon´da inşaatçılar ve emlakçılar taşınmaz ticaret yönetmeliği ile ilgili bilgilendirilirken, 5 Haziran´dan itibaren işyeri açmanın zorlaştığı açıklandı
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ LOGO
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ LOGO
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ L
“BANKA DESTEĞİ KESTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ”
“BANKA DESTEĞİ KESTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ”
Mehmet Cirav; “Bankaların fındık ihracatçısından desteği kesmesi, fındık fiyatlarının düşük kalmasında en büyük nedendir
ESNAF VE SANATKÂRA E-TİCARET
ESNAF VE SANATKÂRA E-TİCARET
Esnaf ve sanatkârlara yönelik gerçekleştirilen e-ticaret sunumunda, katılımcılar uygulamanın avantajları konusunda bilgilendirild
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29