TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
Tarih: 1.10.2018 16:29:10/ 822okunma / 0yorum

TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK

“Türkiye-Kore ilişkilerini geliştirmeye destek vereceğim” diye konuşan Güney Kore BüyükelçisiHong-Ghi, ‘Yatırım Adası´nı ülkesinin iş dünyasına anlatacak.

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek, Türkiye´nin ilk Endüstri Bölgesi olma özelliğini taşıyan TR-61 Yeşil Endüstri Bölgesi Projesini inceledi. Projeyi çok beğendiğini ifade eden Büyükelçi, Kore iş dünyasına konuyla ilgili geniş bilgilendirmede bulunacağını ifade etti.

Kore savaşına katılan gazileri anmak üzere düzenlenen törene katılmak üzere Trabzon´a gelen Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Choi Hong-Ghi Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti.  Büyükelçi Choi Hong-Ghi, yaklaşık 8 ay önce göreve başladığını, Karadeniz Bölgesi´ne de ilk gelişi olduğunu ifade etti.
Hong-Ghi; “Gelmişken buradaki yatırım ve işbirliği imkânlarını da yerinde görmek istedim. Bu vesileyle sizleri ziyaret etmiş bulunuyorum. Türkiye ile Kore arasında yapılabilecek işbirlikleri potansiyelini bizzat görmek istiyorum.” dedi.

“İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE DESTEK VERECEĞİM”
Altıncı yüzyıla dayanan Kore ile Türkiye arasında ilişkilerin 1950 yılındaki Kore savaşı ile derinleştiğini vurgulayan Büyükelçi Hong-Ghi; “İkili ilişkilerimiz bu şekilde sürüyor ve ekonomi anlamında da çeşitli işbirliklerimiz var. İşbirliklerinin daha da öteye götürülmesi için çabalıyoruz. Elçi olarak da elimden gelen ne varsa yapmak için bu tür ziyaretlerde bulunuyorum. Trabzon Valisi ile de konuştuk. Trabzon ile Kore arasındaki işbirliği potansiyelini değerlendirdik.” diye konuştu.

“KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ İMZALAMAK İSTİYORUZ”
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi´ye Trabzon ve bölge ekonomisi hakkında bilgi verirken şunları söyledi;
“Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası 1884 yılında kurulan Türkiye´deki ilk odalardan biridir. 9 bin civarında üyesi yaklaşık 250 sektörde faaliyet gösteriyor. Trabzon insanının girişimciliği nedeniyle dünyanın her tarafında üyelerimiz var. 37 ülkedeki ticaret ve sanayi odaları ile kardeş oda ve işbirliği protokollerimiz bulunuyor. Umarız ki gelecekte Güney Kore´de bir şehrin ticaret ve sanayi odası ile kardeş oda protokolü imzalayıp ticaretin gelişmesini birlikte sağlarız.”

“TRABZON´UN HİNDERLANDI GÜÇLÜ”
Trabzon´un tarih boyunca ticaret merkezi unvanını taşıyan bir şehir olduğunu anımsatan Başkan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu;
“Yaklaşık 4 bin yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Tarihi İpekyolu´nun Karadeniz´e inen son noktası Trabzon´du. Uzakdoğu´dan gelen mallar Avrupa´ya, Avrupa´daki sanayi ürünleri de Uzakdoğu´ya Trabzon´dan gönderiliyordu. Doğal lojistik merkezi konumunda olan bir kentiz. Bir taraftan Avrupa´nın Kazakistan´a kadar giden TIR´ları buradan geçer. Diğer taraftan da İran´a giden yol da lojistik olarak buradan geçer. Geçmişte Trabzon´da iki liman vardı. Biri serbest bölge ve dış pazara, diğeri de iç pazara yönelikti. Trabzon, Roma, Bizans, Selçuklu, Kommenos ve Osmanlılar döneminde ticaret merkezi olarak işlev gördü. Venedik ve Cenevizliler zamanında da bir serbest bölge olarak çalıştı.”

YATIRIM ADASINDA HEDEF BÜYÜK
Günümüzde ise ticaretin ağırlıklı olarak devam ettiğini, buna paralel olarak sanayinin de gelişmekte olduğunu işaret eden TTSO Başkanı Hacısalihoğlu; “Trabzon´da dört adet organize sanayi bölgesi vardır. Organize sanayi bölgelerindeki üretim karma üretim şeklindedir. Bunların dışında orta ve yüksek teknolojik ürünlerin üretileceği Yatırım Adası projemiz var. Yatırım Adasına Kore´den de yatırımcıları bekliyoruz. Trabzon bilindiği gibi Kafkaslar, Rusya Federasyonu´nun büyük bir kısmı, İran, Türki Cumhuriyetleri gibi geniş bir hinterlanda sahiptir. Bu geniş coğrafyada siyasi yönden bakıldığında en güvenilir yer Trabzon´dur. Özellikle bu güvenilir yatırım yerini Koreli işadamları kullanabilir.” dedi.

“FINDIK, ÇAY VE SU ÜRÜNLERİNDE YÜKSEK POTANSİYEL VAR”
Sanayi dışında tarım sektöründe özellikle fındığın bulunduğuna dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye´den yaklaşık olarak yılda 2 milyar dolar fındık ihracatı yapıldığını söyledi. Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;
“Türkiye dünya fındığının yüzde 70´ini üretmektedir.  Yüksek kalitesi nedeniyle bütün dünyada tercih edilir. Bunun yaklaşık yüzde 95´i ihracata gitmektedir.  Trabzon bu fındığın yüzde 8´ini üretmekte ancak Türkiye´deki fındığın yüzde 50´sini ihraç etmektedir. Kore´ye de 500 bin dolar fındık ihracatı yapılmaktadır. Bunun yanında çay tarımı vardır. Türk çayı özellikle Karadeniz bölgesinde yetişmekte, ağırlıklı iç piyasada tüketilmekte ve bir miktar da ihracat yapılmaktadır. Özellikle Trabzon´da tarımın bir kolu olarak balık avcılığı ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye´nin en fazla balık avcılığı Karadeniz´de olmaktadır.  Trabzonlu balıkçılar Gürcistan bölgesinin balığını da avlamakta ve satmaktadırlar. Karadeniz´in balığı bittiğinde avlanmak için Afrika´ya Moritanya´ya gitmektedirler. Bunun dışında Trabzon bir öğrenci şehridir.
İki devlet üniversitesi ve bir de özel üniversitede yaklaşık 70 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sağlık konusunda bölgenin merkeziyiz.  Yine özellikle futbol konusunda Trabzonspor´umuz da dünyanın her yerinde izlenmektedir. Türkiye´de dört büyüklerden biri Trabzonspor´dur. Turizm konusunda özellikle tarih ve kültür turizmi ön plana çıkmıştır. Son zamanlarda bölgenin doğa güzellikleri Arap ülkelerinde yaşayanların ilgisini çekmiştir. Önemli miktarda Arap turizmi şehrimizde devam etmektedir. Özellikle doğamızın güzelliği onları cezbetmektedir. Bunun yanı sıra kış turizmi, kurvaziyer turizmi ve kongre turizmi konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bütün bunlara baktığımız zaman Trabzon´un ticaret hacmi yıllık yüzde 15-20 oranında artmaktadır.”

YATIRIM ADASINI KORE İŞ DÜNYASINA TANITACAK
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi´ye Yatırım Adasıyla ilgili sunum yapıldı. Projeyi çok beğendiğini ifade eden Büyükelçi, Kore iş dünyasına konuyla ilgili geniş bilgilendirmede bulunacağını ifade etti.
Trabzon Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, TTSO Meclis Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Nalbant ve TTSO yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı ziyaretin anısına, Başkan Hacısalihoğlu tarafından Büyükelçi Hong-Ghi´ye plaket takdim edildi. Konuk Büyükelçi TTSO´nun Özel İpekyolu Müzesini de gezerek şeref defterini imzaladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TRABZON SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ KONUŞTULAR
TRABZON SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ KONUŞTULAR
DOKA´nın düzenlediği “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği” konulu toplantıda Trabzon Sanayisinin geleceği konuşuldu.
BÖLGE İHRACATI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI
BÖLGE İHRACATI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI
DKİB´den yapılan açıklamada Doğu Karadeniz Bölgesi´nden Ocak - Kasım döneminde 1 milyar 65 milyon 84 bin dolarlık ihracat gerçekleştiği bildirildi.
“TURİZM SON DERECE ÖNEMLİ”
“TURİZM SON DERECE ÖNEMLİ”
TİSAD´ın ziyareti dolayısıyla yaptığı konuşmada turizmin önemini vurgulayan Vali Ustaoğlu; “Turizm şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için son derece önemlidir.”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
SİGORTA SİSTEMİ TANITILDI
SİGORTA SİSTEMİ TANITILDI
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nda ‘Alacak Sigortası ve Kefalet Sigortası´ sistemi konularında iş insanları bilgilendirildi.
HERKES İŞYERİ AÇAMAYACAK
HERKES İŞYERİ AÇAMAYACAK
Trabzon´da inşaatçılar ve emlakçılar taşınmaz ticaret yönetmeliği ile ilgili bilgilendirilirken, 5 Haziran´dan itibaren işyeri açmanın zorlaştığı açıklandı
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ LOGO
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ LOGO
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ L
“BANKA DESTEĞİ KESTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ”
“BANKA DESTEĞİ KESTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ”
Mehmet Cirav; “Bankaların fındık ihracatçısından desteği kesmesi, fındık fiyatlarının düşük kalmasında en büyük nedendir
ESNAF VE SANATKÂRA E-TİCARET
ESNAF VE SANATKÂRA E-TİCARET
Esnaf ve sanatkârlara yönelik gerçekleştirilen e-ticaret sunumunda, katılımcılar uygulamanın avantajları konusunda bilgilendirild
HİSARCIKLIOĞLU UMUT AŞILADI
HİSARCIKLIOĞLU UMUT AŞILADI
Birlik ve beraberliğin önemine değinen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “Sıkıntılar elbir”liği ile aş
YAZILIMDA DA YERLİ
YAZILIMDA DA YERLİ
Dünyanın yerli ve milli yazılımlar üretme konusunda büyük bir yarış içinde olduğunu belirten Serdar; “Yerli ve milli yazılım sektörüne ağırlık verilmeli.”
“TÜRKİYE´NİN TEMELLERİ SAĞLAM”
“TÜRKİYE´NİN TEMELLERİ SAĞLAM”
“Ülkemize karşı başlatılan ekonomik savaşta devletin yanında olduklarını belirten Eren ve Hacısalihoğlu; “Türkiye, temelleri sağlam ve güçlü bir ülkedir.”
“ELDE ETTİĞİNİZ KAZANIMLARI DEĞERLENDİRİN”
“ELDE ETTİĞİNİZ KAZANIMLARI DEĞERLENDİRİN”
Fatih Çocuk Evleri´ni ziyaret eden Yavuz, burada kalan gençlere tavsiyelerde bulundu; “Elde ettiğiniz kazanımlarla kendinizi yetiştirme gayreti içinde olun.”
İŞKUR İŞ SAHİBİ YAPIYOR
İŞKUR İŞ SAHİBİ YAPIYOR
Geçen yıl 11 bin 724 kişinin İŞKUR aracılığı ile işe yerleştirildiğini belirten İŞKUR Trabzon İl Müdürü Zengin, bu yıl bu rakamın üstüne çıkacaklarını belirtti.
İNŞAATTA ABD BOYKOTU
İNŞAATTA ABD BOYKOTU
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı karar gereğince, inşaatlarda ABD menşeili malzemeler kullanılmayacak.
İHRACATÇILARDAN TAM DESTEK
İHRACATÇILARDAN TAM DESTEK
DKİB Başkanı Kalyoncu, ekonomik yaptırım kararıyla ilgili değerlendirmesinde, emperyalistlere karşı verilen savaşta devletin emrinde olduklarını vurguladı.
BDDK´NIN KOLAYLIKLARI UYGULANSIN!
BDDK´NIN KOLAYLIKLARI UYGULANSIN!
Kurban Bayramı kutlama programı için oda binasında bir araya gelen TTSO Meclis üyeleri; “Kredi yapılandırmalarına BDDK´nın kolaylıkları uygulansın.”
Kuturoğlu, fındık üreticilerini uyardı
Kuturoğlu, fındık üreticilerini uyardı
Kuturoğlu, fındık üreticilerini uyardı Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ziraat Mühendisi Coşkun Kuturoğlu, açıklanan fındık hasat tarihlerine uyulmasını istedi
FINDIK FABRİKASI
FINDIK FABRİKASI
Esiroğlu´da bulunan fındık fabrikası kapandı.
ÜLKEMİZİ YENİ UFUKLARA TAŞIYACAK
ÜLKEMİZİ YENİ UFUKLARA TAŞIYACAK
DAHA ŞEVKLE ÇALIŞACAĞIZ
“PROJELER TOZLU RAFLARDAN İNMELİ
“PROJELER TOZLU RAFLARDAN İNMELİ
Yeni hükümet Sistemi´nin ilk kabinesi ve 4 Trabzonlu Bakanı kutlayan TSGİAD Başkanı Olgun; “Trabzon´un projeleri artık tozlu raflardan inmelidir.”
İŞ DÜNYASI BEKLENTİDE
İŞ DÜNYASI BEKLENTİDE
İŞ DÜNYASI BEKLENTİDE
SON GÜN 30 HAZİRAN!
SON GÜN 30 HAZİRAN!
Maçka Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Eyüp Aydın, 2018 yılına ilişkin ÇKS başvurularının 30 Haziran´da sona ereceğini belirterek çiftçileri uyardı
TTSO´DAN ANKARA ÇIKARMASI!
TTSO´DAN ANKARA ÇIKARMASI!
Seçimlerin ardından oluşan yeni yönetim kurulu ile Ankara´ya çıkarma yapan TTSO Meclis ve Yönetim Kurulu başkanları, bakanlarla bir araya geldi.
“SEBEBİ BİZİZ!”
“SEBEBİ BİZİZ!”
Açgözlülüğün balığın sonunu getirdiğinin altını çizen 56 yıllık balıkçılık geleneğinin mirasçısı Ertuğrul Tüfekçi, sezonun çok daha önce bittiğini kaydetti.
Balık Ölümleri
Balık Ölümleri
Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Kuturoğlu, "Kültür balıkçılığının kalbi olan Maçka´da Sümela Manastırı´nın tadilatta olması ve HES´ler nedeniyle sürdürülebilir alabalık üretiminin tamamen yok olması, sektörümüzde tabiri yerindeyse kalp krizi geçirtti ve sektör halen yoğun bakımdadır.”
“DOPİNG ETKİSİ YAPACAK!”
“DOPİNG ETKİSİ YAPACAK!”
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan; “7,4´lük büyüme ihracata doping etkisi yapacak!”
İŞ DÜNYASINA NEFES KREDİSİ!
İŞ DÜNYASINA NEFES KREDİSİ!
TOBB, Trabzon iş dünyasına ilk etapta 10 milyon liralık ‘Nefes Kredisi´ vermek için düğmeye bastı!
KARA İLE YENİDEN!
KARA İLE YENİDEN!
Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi´nde Metin Kara yeniden başkanlığa seçildi.
İstanbul
Sağanak
Bugün
6 / 3 °C
Fırtına
Çarşamba
8 / 3 °C
Fırtına
Perşembe
9 / 5 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Pinokyo, İtalyanca´da "Çam Göz" anlamına gelir.

Pinokyo
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29