TRABZON TURİZMİNE TRABZONSİAD BAKIŞI

TRABZON TURİZMİNE TRABZONSİAD BAKIŞI

TRABZON TURİZMİNE TRABZONSİAD BAKIŞI

Trabzon´daki tüm paydaşlar gibi TrabzonSİAD da, Trabzon turizminin ve Trabzon´un geleceği için caba harcıyor.

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Sırrı Eren ve yönetim kurulu üyeleri il Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu´nu ziyaret etti.

DAHA YAŞANABİLİR TURİZM KENTİ!
Ziyarette bir konuşma yapan TrabzonSİAD Başkanı Eren; ?TrabzonSİAD olarak 2014 yılında Nezih Onur başkanlığında, benim sorumluluğumda ?Daha yaşanabilir turizm şehri Trabzon´ çalışması yayımlamış, turizm konusunda görüşlerimizi paylaşmıştık. Elbette ki o günden bugüne şehrimizde turizm adına çok önemli gelişmeler yaşandı. Gelinen noktada, güncellediğimiz çalışmamızı ve gördüğümüz eksiklikleri sayın müdürümüz ile paylaştık.
Kendisinden mevcut durum hakkında bilgiler aldık. Sayın müdürümüzün ilgisine teşekkürlerimizi sunarız. Kendisini derneğimize geniş çaplı bir toplantı için davet ettik. TrabzonSİAD olarak toplumun bilgi sahibi olmadığı kültür ve sanat eserlerini, sanatçıları ortaya çıkartacak, turizme yönelik eğitimler verecek, bilinmeyen tarihi lokasyonları ortaya çıkartacak, geleceğe yönelik turizm planlarını oluşturacak,  üniversitelerin turizm konusunda bilimsel çalışmalarına katkı verecek bir araştırma merkezinin gerekliliğini seslendirdik.

SOSYAL BİR VÂKIFA İHTİYAÇ VAR
Sayın müdürümüzden bu konuda hâlihazırda yapılanlar olduğunu ve yeni çalışmalar olacağının bilgisini almak oldukça memnuniyet verici. Ayrıca kent yaşantısında sosyal politikalar üretecek bir vakfın kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Şehrimizde balık ve fındık festivalleri yapılması gerektiğini söyledik. Sayın Ayvazoğlu´nu derneğimizde ağırlayacak, daha geniş çaplı bir toplantı yapacağız. Bu toplantıdan sonra görüşlerimizi detaylı olarak kamuoyu ile paylaşacağız. Turizm bugün Trabzon ticaretinde çok önemli bir yer tutuyor. Sanayici ve iş insanları olarak turizm konusunda fikirlerimizi paylaşmayı sürdüreceğiz. Büyükşehir belediyemize önemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. Ayrıca sayın bakanımız Faruk Özak´ın derneğimizi ziyaretinde bahsettiği Rusya´da bulunan tarihi eserler konusuna şehrin tüm paydaşları olarak eğilmeliyiz.? şeklinde konuştu.

DENETİM VE KALİTEDEN TAVİZ YOK
Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Sırrı Eren ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden il Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da; ?Turizm şehir ekonomisini, esnafımızı, tüccarımızı doğrudan ilgilendiriyor. Yapmış olduğunuz çalışmalara teşekkür ederim. Detaylı olarak inceleyeceğim. Biz turizmdeki gelişimi istatistiki olarak doğru verilerle ortaya koyuyoruz. Denetim ve kalite standardı taviz verilmemesi gereken iki olgu. Davetinize teşekkür ederim. İş insanlarını bilgilendirme ve fikir alışverişi çok değerli olacaktır.? ifadelerine yer verdi.
Ali TİRİTOĞLU