TRABZON TEK SES, TEK YÜREK

TRABZON TEK SES, TEK YÜREK

TRABZON TEK SES, TEK YÜREK

Tüm Türkiye´de olduğu gibi Trabzon´da da Suriye´nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı´na destek açıklaması yapıldı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nda (TTSO) düzenlenen basın açıklamasında iş dünyası, meslek kuruluşları ve sendikalar Barış Pınarı Harekâtı´na destek verdi.
Suriye´nin kuzeyinde kurulan terör koridorunu yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekâtına TTSO´da iş dünyası temsilcileri, meslek kuruluşları ve sendika temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasıyla destek verildi.

TRABZON TAM KADRO İLE TTSO´DAYDI. 
Basın açıklamasına Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Of Ticaret ve Sanayi Odası. Trabzon Barosu, Hak-İş Trabzon İl Başkanlığı, Memur-Sen Trabzon Temsilciliği. Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesi, TESOB, Türk-İş Trabzon Temsilciliği, TİSK Trabzon Temsilciliği. Kamu-Sen Trabzon Temsilciliği, Trabzon Ziraat Odası, TSİAD, MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON, TUMMOB, TÜRSAB. Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Trabzon Teknokent, Arsin OSB, Beşikdüzü OSB, Şinik Akçaabat OSB, Vakfıkebir OSB iştirak etti.

AÇIKLAMAYI HACISALİHOĞLU OKUDU
Türkiye´de 81 ilde eşzamanlı olarak yapılan basın açıklamasını Trabzon´da katılımcı kuruluşlar adına Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu okudu. Hacısalihoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;
?81 ilde aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019´da Suriye sınırı üzerinde Barış Pınarı adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.
Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.?

?DEVLETİMİZİN ALDIĞI KARARI DESTEKLİYORUZ?
Başkan Hacısalihoğlu, basın açıklamasına katılan kuruluşların temsilcileri olarak devletimizin aldığı kararın arkasında olduklarını ve desteklediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;
?Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve birleşmiş milletler güvelik konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi´nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye´nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.
Ülkemiz özellikle Fırat´ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır.
Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir.
Suriye´deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.