SERA GÖLÜNE ÇÖKELTİM HAVUZU

SERA GÖLÜNE ÇÖKELTİM HAVUZU

SERA GÖLÜNE ÇÖKELTİM HAVUZU

DSİ Trabzon´un turizm merkezlerinden biri olan Sera Gölü´nde hummalı bir çalışma yürütürken, göle ?Çökeltim Havuzu´ yapılacağı açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Trabzon´a yaptığı yatırımlarla vatandaşa içme-kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Devlet Su İşleri Trabzon´un en önemli turizm merkezlerinden biri olan Sera Gölü´nde hummalı bir temizlik çalışması yürütüyor.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.
Trabzon´un önemli turizm merkezlerinden biri olan Akçaabat Sera Gölü´nde temizlik çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, toplam 5 iş makinası ve 12 kamyon ile devam eden çalışmalarda, göl zemininde biriken rusubi malzemenin bu makine ile çıkartılıp, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından gösterilen alanlara nakledildiğini belirtti.

60 BİN METREKÜP RUSUBİ MALZEME TEMİZLENDİ
Gölü tekrar ihtişamlı görüntüsüne kavuşturmak için, yoğun bir çaba sarf ettiklerinin altını çizen Genel Müdür Aydın; ?Şu ana dek, gölden yaklaşık 60 bin metreküp rusubi malzemeyi temizledik. Kalan 120 bin metreküp malzemenin ise yılsonuna kadar temizlenmesini hedeflemekteyiz. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Sera Gölünde kalıcı bir çözüm oluşturmak adına yapılan 5 adet tersip bentlerinin yanı sıra, taşkın anlarında çamurlu suyun içindeki askıdaki malzemeyi tutmak adına bir çökeltim havuzu yapılacak. Projelendirme çalışmaları devam eden bu çökeltim havuzu ile birlikte, Sera Gölüne gelen sediment büyük bir oranda engellenmiş olacaktır.? ifadesine yer verdi.