NEREYE GİDİYORUZ?

NEREYE GİDİYORUZ?

NEREYE GİDİYORUZ?

“Korona virüs sürecinde nereye gidiyoruz?” diyerek bir yazı kaleme alan Arif Aksoy, içinde bulunduğumuz pandemi sürecini değerlendirdi.  

Avrasya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Arif Aksoy “Covid-19 Sürecinde Nereye Gidiyoruz?” başlıklı yazıyı kaleme aldı.
Aksoy yazısında, hiçbir şeyin bitmediğine Covid-19'lu sürecin tam ortasında olduğumuza vurgu yaptı.

KELİMEYE AŞİKÂR İÇERİĞİNE UZAĞIZ
Aksoy; “Yaklaşık 4 ay önce Pandemi kelimesini duysak bir hayvan türü, piyasaya sürülmüş yeni bir temizlik markası veya bir otomobilin yeni serisi sanabilirdik. Fakat şuan kelimeye oldukça aşikâr, içeriğinden bir o kadar da uzağız!” diyerek; “Dünyada çok yaygın bir şekilde, çok fazla sayıda insanı etkisi altına alan bulaşıcı hastalıklara denir. Bu salgın hastalıklar virüsün virülansına (hastalığa sebep olması) bağlı olarak gelişir. Kısa ya da uzun periyotlu olarak kendilerini gösterebilirler.” ifadelerini kullandı.

DÖNEMİN TAM ORTASINDAYIZ
“Covid -19’lu dönemin tam da ortasındayız” diyen Aksoy; “Covid- 19’dan önceki döneme geçebilmemiz için aşı veya ilacın bulunması, uygulamaya geçilmesi ve kesin sonuçlarının görülmesi gereklidir. Kısacası şuan için kapkaranlık bir tünel. Aşı veya ilaç bulunsa bile biz çay ocaklarında çayımızı tedirginlikle içecek, berberlerde tıraşımızı acabalar ile olacağız. Cevap bu değil, bu dönemde değiliz ve bu döneme çok da uzağız. Covid -19’dan sonraki sürece geçtik mi? Tabi ki hayır! Her akşam sayın bakanımızın verdiği veriler bizlerde maalesef rahatlamaya sebep oluyor. ‘İyi ya, ölü sayısı 20’nin altına düştü, bitti bu iş’ diye düşünen herkese şunu söylemek istiyorum. 20. kişi ya ailenden biri olsaydı? Hiçbir şey bitmedi. Biz Covid -19’lu dönemin tam da ortasındayız. Bu öyle bir orta ki sonuçlarını sen, ben, o değil hepimiz belirleyeceğiz ve yaşayacağız. Maalesef ‘bana bir şey olmaz, maskemi beni koruyacak, bu iş bitti daha gerek yok. vb’ cümleler hepimizin çevresinde mevcut. Güzel günleri görebilmemiz için sağlıklı olmamız lazım.” şeklinde konuştu.