MIZRAK UÇLARI İPEKYOLU MÜZESİ'NDE

MIZRAK UÇLARI İPEKYOLU MÜZESİ'NDE

MIZRAK UÇLARI İPEKYOLU MÜZESİ'NDE

Trabzon’da bulunan M.Ö. 4 bin yılına ait mızrak uçları İpekyolu Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Son arkeolojik buluntularla kentin tarihinin bilimsel olarak 6 bin yıllık olduğunun ispatlanırken, mızrak uçlarının müzeye kazandırılmasına katkıda bulunan bilim insanları ve vatandaşlara teşekkür belgesi verildi.

TARİHİ MIZRAK UÇLARI TARİHLENDİRİLDİ
Trabzon’da bulunan iki adet mızrak ucu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından geç kalkolitik ile ilk tunç çağı başına ait, milattan önce dördüncü bin yılsonu ve üçüncü bin yılı başına tarihlendirildi.

GEC KALKOLİTİK SONU İLE İLK TUNÇ ÇAĞININ BAŞI!
Mızrak uçlarının müzeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi vermek için bir tören düzenlendi.
Törende konuşan KTÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hülya Çalışkan Akgül; “Bu eserleri bulan ve bağışlayan, müzeye kazandıran herkese teşekkür ederim. Bulunan mızrak uçları Trabzon’da ilk defa milattan önce 4’üncü bin yılsonu ve 3’üncü bin yılbaşı dediğimiz, geç kalkolitik sonu ile ilk tunç çağının başını konuşabileceğimiz arkeolojik buluntular ortaya çıktı. Dolayısıyla kentin tarihini Milattan Önce 4’üncü bin yıla kadar geri çekti. Günümüzden sayarsak eğer 6 bin yıllık insan yaşamına sahip topraklarda yaşadığımızın kanıtıdır bu mızrak uçları. Çok önemli arkeolojik buluntular. Umarım bunların gerisi gelir ve en önemlisi kentimizde bir arkeoloji kazı çalışmasının başlamasına vesile olur.” diye konuştu.


TRABZON TARİHİNİN BİLİMSEL OLARAK İSPATI
Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz ise; “Bu eserlerin Trabzon’da bulunması çok önemli. Trabzon tarihinin bilimsel olarak ispatlı ve maddi delillerle yeniden yazılma şansı ortaya çıkmış oldu. Bu eserleri elinde bulunduran vatandaşların ikna edilerek müzeye kazandırılması konusunda emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.