MAÇKA’DAKİ HES MAHKEME KARARIYLA!

MAÇKA’DAKİ HES MAHKEME KARARIYLA!

MAÇKA’DAKİ HES MAHKEME KARARIYLA!

Maçka’da Acusu Deresi’nde yapılmak istenen HES mahkeme kararıyla Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelirken, Bağımsız Meclis üyesi Ali Osman Aydın, isyan etti!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin birçok kez reddettiği Acusu Deresi üzerinde yapılan HES, mahkeme kararıyla yeniden meclise geldi.

ÇED İPTALİ HES’İ BİTİRECEK
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin daha önce birçok kez reddettiği Maçka İlçesi Acusu Deresi üzerinden yapılan HES, Mahkeme kararıyla yeniden Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisine geldi. Meclis HES’in İmar Planına işlenmesini oy çokluğu ile kabul etti. Ancak HES’in ÇED sürecinin mahkemede olduğu, mahkemenin ÇED’İ iptal etmesi halinde HES’in imalat sürecinin sona ereceği bildirildi.

DERE BİTMİŞ… ARTIK YETER!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, daha önce birçok kez yapılmasını reddettiği Maçka İlçesi Acusu Deresi üzerinde yapılacak HES projesini, mahkeme kararıyla yeniden görüşmek durumunda kaldı. Madde oylanmadan önce konuşan Maçka İlçesi Bağımsız Belediye Meclisi Üyesi Ali Osman Aydın; “Burası benim mahallem, benim köyüm. Aynı firma 4 tane HES yapmış. Köy tamamen katledilmiş. Bizim burada İmar Planına almamamızı tavsiye ediyorum. Düşünün sizin de köyünüz var ve katlediliyor. Dere bitmiş tamamen yeter... Biz buna karşı çıkıyoruz. Meclisten destek bekliyorum. Oylatalım almayalım.” dedi.

MAHKEME KARARIYLA YENİDEN MECLİSE GELDİ
Bunun üzerine İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı, Çarşıbaşı Belediye Meclisi AK Partili üyesi Hüsnü Akkan, HES’in ilk olarak 2016 yılında meclise geldiğini ve uygun görülmediğini aktardı.
Konunun yargıya yaşandığını ifade eden Akkan; “Mahkeme bizim meclis kararımızın, bu şekliyle bunu reddetme yetkisi olmadığını, bunun raporlanmasını ve birçok gerekçeyle tekrar değerlendirmek üzere gönderdi. Biz imar yönünden plana işlenmesiyle alakalı incelediğimizde plana işlenmesini kısıtlayan bir durum yok. Hazırlanan raporda bütün atıflar ÇED raporuna yapılmış. ÇED’de zaten bakanlıkta onaylanmış, ancak mahkemeye intikal ettirilmiş. ÇED iptal edilirse, biz bunu plana işlememizden sonra da imalata devam edemeyecektir. Biz bir kaç kez bununla ilgili olumsuz karar verdik mahkeme bizim kararımızı iptal etti. O yöntemi de değerlendirdik ama olmadı. ‘Meclis olarak siz bunu plan yönünden inceleyeceksiniz.’ dolayasıyla bu sonuç ortaya çıktı.” diye konuştu.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
Akkan, mahkemenin Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin kararını neden uygun bulmadığını ise; “Bilimsel, nesnel gerekçelere dayanmadığı ve somut olmadığı için.” olarak açıkladı.
HES’in, İmar Planına işlenmesi CHP ve İYİ Partili üyelerin ret oylarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.