KÜÇÜK DOSTLARIMIZ İÇİN KLİNİK

KÜÇÜK DOSTLARIMIZ İÇİN KLİNİK

KÜÇÜK DOSTLARIMIZ İÇİN KLİNİK

Yaşadığımız şehri bizimle birlikte paylaşan kedi ve köpeklere özel hassasiyeti bulunan Başkan Genç’in direktifleriyle “Küçük Dostlar Kliniği” hayata geçiyor!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  ‘Küçük Dostlar Kliniği’nin yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.

KLİNİK ÇOK ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRECEK
Beşirli Çok Amaçlı Spor Salonu’nun hemen yanında yapılan kliniğin iki ay içinde tamamlanacağını belirten Başkan Genç; “Kentimizde gerek sokak hayvanlarının gerekse yabani hayvanların tedavi edilebileceği sadece Büyükşehir Belediyemize ait olan Hayvan Barınağı Merkezi var. Bunun dışında hayvanlarla ilgili başka bir tedavi merkezi yok. Şehir merkezinde ulaşımın böylesine kolay olduğu bir alanda bu kliniği hayata geçirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“TAAHHÜTLERİMİZ ARASINDA YER ALIYORDU”
Küçük Dostlar Kliniğinin yapıldığı alanı Ortahisar Belediyesi’ne tahsis eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkürlerini ileten Başkan Genç; “Belediyemiz sokak hayvanları ile ilgili bugüne kadar pek çok çalışma yaptı. Kedi-köpek kulübelerinden tutun da suluk-yemliklere ve hayvan sahiplendirmeye kadar birçok projeyi yürütüyoruz. Küçük Dostlar Kliniğini de bizim seçim döneminde vatandaşlarımıza olan taahhütlerimiz arasında yer alıyordu. Büyükşehir Belediyemizin Beşirli’de bize tahsis ettiği bu yerde projemizi hayata geçireceğiz. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu’na bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.” diye konuştu.

“DERNEKLERLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK”
Başkan Genç, inşa edilecek kliniğin Osmanlı İmparatorluğu’nda hayvanları hastalıklara ve yaralanmalara karşı tedavi etmek amacıyla kurulan Gurebahane-i Laklakan (Leylek Hastanesi)’nin bir benzeri olacağını kaydetti. Genç; “Sokak hayvanları kentimizin bir gerçeği... Sokaklarımız onlarla daha güzel... Bu anlamda onlara sahip çıkmak, tedavilerini yapmak ve bu konuda vatandaşlarımızda bir bilinç oluşturmak bizim görevimiz. Kliniğimizde sokak ve yaban hayvanlarının hastalık, yaralanma durumlarında tedavileri yapılacak. Gerekirse kısırlaştırma işlemleri de yapılabilecek. Bununla ilgili her türlü ekipman ilaç, aşı ve diğer teknik donanımı karşılayacağız. Bu işlemleri yapabilecek veterinerlerimiz mevcut. Hayvanları tedavi etmek medeniyetimizin temeli olan vakıf müessesesinin önemli ve özel örneklerinden biridir. Kuracağımız kliniği, aslında medeniyetimizde var olan bir unsurun sürdürülmesi olarak görüyoruz. Osmanlı’da bu iş için Gurebahane-i Laklakan (Leylek Hastanesi)’nin kurulduğunu biliyoruz. Bizim kliniğimiz de tam bu kurumun işlevini devam ettirecek. Veteriner İşleri Müdürlüğümüz, bu konuda şehrimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak çalışmalarını bu klinikte sürdürecek.