KENDİMİZİ SANAL FUARDA DA İFADE EDECEĞİZ

KENDİMİZİ SANAL FUARDA DA İFADE EDECEĞİZ

KENDİMİZİ SANAL FUARDA DA İFADE EDECEĞİZ

EGD’nin dijital platformda gerçekleştirdiği toplantıda konuşan İDDMİB Başkanı Öztiryaki; “Dünyaya kendimizi dijital ortamda tanıtmak zorundayız.”

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) online ortamda ortak akıl toplantıları ile sektörlerin nabzını tutmaya devam ediyor. Bu defa ki ortak akıl toplantısının konusu “Sanal Fuar ve Sanal Urge” olarak belirlendi.

“SEKTÖRLERİN İYİ HİSSETTİRECEK AKTİVİTELERE İHTİYACI VAR”
Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) dijital platformda gerçekleştirdiği “Sanal Fuar ve Sanal Urge” konulu toplantıda konuşan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki; “Bütün sektörlerin hayatta olduğunu yaşadığını hissettirecek aktiviteler yapmamız gerekiyor. Bu aktiviteler muhakkak sanal fuarlarla başlanmalı. Sektörlerimizi dijital ortamda ifade ederek dünyaya kendimizi tanıtmak zorundayız.” dedi.
Başta fuarcılık sektörü olmak üzere iş dünyasından 80’e yakın katılımcının iştirak ettiği ve 40’a yakın konuşmacının görüşlerini aktardığı toplantının geniş bir özetinin kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.
EGD Başkanı Celal Toprak’ın yönettiği toplantının açılışında şu bilgi verildi;
Bilindiği gibi Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) “Sanal Fuar ve Sanal Urge” hazırlıklarını devam ettiriyor.
Bu toplantıda çıkan görüşler her iki kurumu ve ilgili kamu kuruluşlarına iletilecektir. Bu anlamda yapılan hazırlıklara katkı niteliğindeki bu toplantıya ilgili tüm kurum ve kurulların temsilcileri davet edildi.

TOPARLAMAK İÇİN İHRACAT ARTTIRILMALI”
Toplantının açılışını yapan iş dünyasının tecrübeli isimlerinden ve bugüne kadar birçok ilke imza atan Tahsin Öztiryaki şu görüşleri dile getirdi;
“Türkiye’nin kendini toparlaması için en önemli unsurlardan biri ihracat olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu anda ülkemizdeki ihracatta yüzde 45’lik bir düşüş var.
Uzun yıllardan bu yana aralıksız kendi sektörümle ilgili bütün fuarlara katılım sağlayan bir firmayız. Firmaların bir yere gelmesi için uzun zaman dilimi içerisinde müşterilerinin güvenini sağlayacak fuarlara katılmaktan geçiyor.
Bu noktada da ‘Sanal fuarı yapalım mı yapamayalım mı’ diye düşünecek zamanımız yok.
Türkiye’nin hayatta olduğunu hissettirecek birtakım aktivitelere ihtiyacımız var. Bu durum sadece fuar olarak değil, bütün sektörlerin hayatta olduğunu yaşadığını hissettirecek aktiviteler gerekiyor. Bu aktiviteler muhakkak fuarlarla başlanması gerekiyor.
Sanal fuarları iyi yapacak olanları tespit etmemiz gerekiyor. İyi yapacak olanlarla da iş birliği yapmamız gerekiyor ve bu fuarları dünyaya anlatmamız gerekiyor.
Dijital fuarların dünyaya tanıtılması ve duyurulması için reklamlar yapılması gerekiyor. Bunun için de alt yapı çalışması yapılması gerekiyor. 
Biz sektörler olarak kendimizi dijital ortamda ifade ederek dünyaya kendimizi tanıtmak zorundayız.”