KAYITDIŞI İSTİHDAMA GEÇİT YOK

SGK İl Müdürü Erdem Akbay, Trabzon basınıyla gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında kayıt dışı işçi çalıştıranlarla mücadelenin sürdüğünü söyledi.

KAYITDIŞI İSTİHDAMA GEÇİT YOK

SGK İl Müdürü Erdem Akbay, Trabzon basınıyla gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında kayıt dışı işçi çalıştıranlarla mücadelenin sürdüğünü söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Trabzon İl Müdürü Erdem Akbay, Sosyal Güvenlik Kurumunun kayıt dışı istihdamla mücadele stratejileri konusunda Trabzon basınını bilgilendirdi.

YÜZDE 52’DEN YÜZDE 33’LERE!
Basına yönelik ekibiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında özellikle kayıt dışına dikkat çeken Akbay, 2002’de 52 seviyesinde olan kayıt dışı istihdam oranının yapılan çalışmalar neticesinde yüzde 33’lere kadar gerilediğini belirterek bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
Trabzon’da son 10 yılda eşiyle anlaşmalı boşanarak SGK’dan haksız maaş alan yaklaşık Bin 100 kişinin maaşlarının iptal edildiğini aktaran SGK İl Müdürü Akbay, bu süre zarfında ödenen sağlık giderlerinin de kendilerinden tahsil edildiğini belirtti.


“KAYIT DIŞINDA ÖNEMLİ GELİŞME KAYDETTİK”
Akbay konuşmasında, Türkiye’nin kayıt dışı istihdamla mücadelede yapılan çalışmalar ile önemli bir mesafe kat ettiğine dikkat çekti.
SGK Trabzon İl Müdürü Erdem Akbay; “2002 yılında yüzde 52’ler seviyelerinde olan kayıt dışı istihdam oranı yapılan çalışmalar neticesinde bugün yüzde 33’lere kadar düşürülmüştür” dedi.
Kayıt dışı istihdamın olumsuzluklarına değinen SGK İl Müdürü Akbay şunları kaydetti; “Kayıt dışı istihdamın kamu yönetimi yani devlet açısından da oldukça olumsuz etkileri söz konusudur. Önemli ölçüde prim ve vergi kaybına neden olmakta, çalışan-emekli dengesini bozarak sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini tehdit etmekte, gelir dağılımı ve kaynak dağılımında etkinliğin bozulmasına neden olmaktadır. Kayıt dışı istihdamla mücadelede yapılan çalışmalar ile Türkiye önemli bir mesafe kat etmiştir. 2002 yılında yüzde 52’ler seviyelerinde olan kayıt dışı istihdam oranı yapılan çalışmalar neticesinde bugün yüzde 33’lere kadar düşürülmüştür. Bugün Türkiye’de 2018 yılı verilerine göre kayıt dışı istihdamın, yani sigortasız çalışanların oranı yüzde 33,42, tarım sektöründe ise bu oran 82,73’dür. Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında yapılan çalışmaların tatbikî henüz bitmiş değil. Kayıt dışı istihdamın azaltılarak 2023 yılında tarım dışında yüzde 15’e indirilmesi için, Kurum olarak yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”


“TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK İKİ KİŞİ BİR EMEKLİYİ FİNANSE EDİYOR”
Türkiye’de ortalama iki kişinin bir emekliyi finanse ettiğine dikkat çeken Akbay; “Kayıt dışı istihdam ülke olarak hepimizin sorunu ve sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemekte, gelecek kuşakları da tehlikeye sokmaktadır. Bugün Türkiye’de yaklaşık iki kişi bir emekliyi finanse etmektedir. Bu da çalışan ve işveren üzerindeki yükleri git gide artırmaktadır. Kayıtlı çalışan sayısının artırılması sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak, aynı zamanda güvencesiz yaşayan birçok insanın geleceğe güvenle bakmasını sağlayacaktır. Bu sorunla tek başına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mücadelesi yeterli değil, diğer kurumların, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere ilgili tüm kesimlerin desteği büyük önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.
Trabzon’da 2008 yılından beri yapılan incelemelerle Bin 100’e yakın çiftin anlaşmalı şekilde boşanarak devletten haksız para aldığına dikkat çeken Akbay; “Eşiyle anlaşmalı boşanma yapanları tespit ettiğimizde hemen aylıklarını durduruyoruz.” dedi.
Anlaşmalı boşanma yapanların, bunu yaptığı tarihten itibaren almış olduğu maaşların hepsinin faizi ile birlikte tahsil edildiğini belirten SGK İL Müdürü Erdem Akbay; Trabzon’da bu kapsamda 2008-2018 arasında yaklaşık Bin 100 kişinin aylığının kesildiğini sözlerine ekledi.