KAMYONCULAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

KAMYONCULAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

KAMYONCULAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Ülke genelindeki meslektaşlarından daha fazla işsizlik ve diğer sorunları yaşadıklarını belirten kamyoncular, sorunlarının çözümünü bekliyor.

Trabzon Kamyon ve Kamyonetçiler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Bekar, Trabzon’daki kamyoncu esnafının çözüm bekleyen sorunları olduğunu ifade ederek, taleplerini dile getirdi.

İRAN VE RUSYA İLE TİCARETİN AZALMASI KAMYONCUYU VURDU
Başkan Şükrü Bekar, Trabzon’daki kamyoncu esnafı olarak ülke genelindeki meslektaşlarından daha fazla işsizlik ve diğer sorunlar yaşadıklarını belirterek; “Liman ve ihracat kenti olan Trabzon’da, İran ve Rusya ile ticari ilişkilerin azalması neticesinde küçük kamyoncu esnafı tamamen yurt içi piyasaya endekslenmiş ve işsizlik sorunlarından kurtulamamıştır.” dedi.

“YETERSİZ KANTAR DENETİMLERİ HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR”
Trabzon Kamyon ve Kamyonetçiler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Bekar, kantar denetimlerinin tam anlamıyla uygulanamayışı sonucu oluşan haksız rekabet ve düşen nakliye fiyatlarının esnafı zor durumda bıraktığını vurgulayarak şunları söyledi;
“Son dönemlerde yürürlüğe giren yük bildirimi ve dijital takograf verilerinin yüklenmesi ile ilgili kanunlar, zor durumda olan küçük kamyoncu esnafını daha da zor durumda bırakıp, işlerin lojistik taşımacılık yapan şirketlere yönelmesine neden olmuştur. Bu kanunların ertelenmesi bir nebze olsun rahatlama oluşturmuştur ancak gerekli altyapının hazır hale getirilmeden yeniden yürürlüğe konulmaması gerekmektedir.”

“ŞOFÖRLERİN DİNLENME SAATLERİ 12’YE ÇIKARILMALIDIR”
Bekar, şoförlerin çalışma dinlenme saatlerinin 9 saatten 4+4+4 şeklinde 12 saate çıkarılmasını istediklerini de ifade ederek; “Ayrıca esnafımızı belli bir standarda ulaştırması amacıyla yürürlüğe konulan K belgelerinin kontrolünün yapılmaması neticesinde belgesiz çalışan esnaf sayısı her geçen gün artmıştır. Araç cinsi kamyon olan tüm araçların, istiap haddi limiti aranmaksızın K1 yetki belgesi alabilmeleri sağlanmalıdır. Trabzon Kamyon ve Kamyonetçiler Esnaf Odası olarak mevcut kanunların sıkı şekilde denetlenmesini ve uygulanmasını istiyoruz.” diye konuştu.