İHRACATÇILARDAN AFRİKA AÇILIMI

İHRACATÇILARDAN AFRİKA AÇILIMI

İHRACATÇILARDAN AFRİKA AÇILIMI

DKİB Başkan Yardımcısı Gürdoğan, DKİB olarak Senegal’e ticaret heyeti programı düzenleyeceklerini belirtti.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından bölge iş adamlarından oluşan heyetle birlikte 16-21 Şubat 2020 tarihleri arasında Senegal’e ticaret heyeti programı düzenlenecek.

İHRACAT İMKÂNLARI ARAŞTIRILACAK.
İnşaat ve yapı malzemeleri sektöründe bölge iş adamlarından oluşan 17 kişilik heyetle birlikte Senegal’in başkenti Dakar’a gidecek DKİB heyeti, Senegal ve hinterlandında bulunan bölge ülkelerden gelecek Afrikalı iş adamları ile ikili iş görüşmelerinde bulunacak ve pazarı inceleyerek, ihracat imkânlarını araştıracak.

DKİB ALTERNATİF PAZARLARA YÖNELİYOR
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan heyet başkanı ve DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, DKİB olarak alternatif pazarları önemsediklerini belirtti. Bölge ihracatının arttırılması ve bölge iş adamları ve ihracatçılarının alternatif pazarlara açılım sağlamaları açısından 2020 yılında mevcut geleneksel pazarlar dışında alternatif pazarlara açılmaları konusunda çalışma yürüteceklerini söyleyen Gürdoğan, bu kapsamda ilk etapta Senegal’e yönelik ticaret gezisi düzenleyeceklerini ifade etti.

AFRİKA PAZARI DEĞERLENDİRİLMELİ!
Batı Afrika’nın en gözde pazarı olan ve bir liman ülkesi olan Senegal’in Batı Afrika Bölgesi’ne açılan bir merkez işlevi gördüğünü, hızla gelişen ekonomisi ile inşaat ve altyapı alanında çok önemli imkânlar sunduğunu kaydeden Gürdoğan; “Doğu Karadeniz Bölgesi iş adamlarının bu pazarda rahatlıkla iş yapacaklarına ve ihracat bağlantıları kuracaklarına inanıyoruz. Ayrıca, Senegal’in başkenti Dakar Limanı’na ülkemizden ve Trabzon ilimizden de konteyner taşımacılığı imkânının olması ihracat şansımızı çok daha arttırıyor. Son yıllarda Afrika pazarının çok hızlı bir yükseliş göstermesi ve gelişmiş ülke pazarlarında yaşanan durgunluk nedeniyle, bölge ihracatçılarımızın Afrika pazarını değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.