HİDAYET ABİ´Yİ BEN ÖLDÜRMEDİM
Bir hikâye nerede başlar, nerede biter?
Tarih: 17.5.2018 11:56:29/ 2272okunma / 0yorum

HİDAYET ABİ´Yİ BEN ÖLDÜRMEDİM

 

Bir hikâye nerede başlar, nerede biter? Siz de bir hikâyenin insan doğduğunda başladığını ve öldüğünde de bittiğini düşünenlerden misiniz? Diyelim ki sizin dediğiniz gibi olsun. O zaman da her şey çok sıradan olmaz mıydı? Ben bazı hikâyelerin bittiğine, tamamen sona erdiğine inanmıyorum. Üstelik her hikâyenin bittiğini düşündüğümüz anda yeniden başladığını düşünüyorum.

Hidayet Abi´nin bende kalan hikâyesi böyle bir hikâyedir. Hidayet Abi, ismiyle müsemma kaidesinin bir istisnasıydı. Yanlış hatırlamıyorsam ismini babası koymuştu. Garibim, Allah´ın sevdiği kuluymuş ki oğlunun bu durumunu görmeden genç yaşında ölmüştü! Hidayet Abi´nin namazla niyazla işi olmazdı. Bırak cumaya gitmeyi, caminin önünden bile geçmezdi. Bu duruma ister istemez herkes şaşırırdı. Çünkü köyün tek bir yolu vardı, o yol da caminin önünden geçerdi. Hidayet Abi, ismiyle müsemma kaidesinin istisnası demişsem yanlış anlaşılmasın. Her ne kadar Hidayet Abi, böyle olsa da Allah´tan ümidini hiçbir zaman kesmezdi. Bunu nereden çıkardığımı merak ediyor olabilirsiniz. Hemen söyleyeyim. Hidayet Abi, konuşurken sık sık: “Ya nasip, ya kısmet!” derdi.

Bir zaman birileri, Hidayet Abi için cimri adamın tekidir, kimseye bir çay ısmarlamamak için sabahın erken saatlerinde kalkıp yola koyulur dedikodusunu çıkarmıştı. Bu dedikoduların Hidayet Abi´nin kulağına gidip gitmediğini bilmiyorum. Ama bu dedikodular ayyuka çıktığı zaman, Hidayet Abi´de gözle görülür bir cömertlik başgösterdi. Gelen geçene çay ısmarlar oldu. Çaya zam Hikâye Hidayet Abi´yi Ben Öldürmedim Bir hikâye insan doğduğunda başlar ve öldüğünde mi biter? 19 yapıldığında da sonradan edindiği bu alışkanlığından vazgeçmedi. Öyle akşamlar olurdu ki kahvede herkesin içtiği çayın parasını öderdi. Benim de Hidayet Abi´nin çayını içmişliğim vardır bu arada. Bilmem, bu sizin için bu hikâyeyi daha inandırıcı kılmış mıdır? Zira ben yaşamadığım şeyleri anlatmayı pek sevmem.

Bu hikâye herkesin bildiği hikâyelerden biridir. Herkesin köyünde böyle abiler mutlaka vardır. Bizim köyün abisi de Hidayet Abi´ydi. Bakmayın herkesin ona abi demesine, Hidayet Abi olsa olsa otuz yaşlarındaydı. Zaten abilik, isminde hep iğreti durmuştu. O da isminin Hidayet´ten, ısmarladığı çaylar sayesinde Hidayet Abi´ye dönüştüğünü biliyordu.

O gün bugündür, Kahveci Rıfat´ın en sevdiği adam kimdir diye sorsalar, herkes hep bir ağızdan: “Hidayet Abi!” derdi. Kahveci Rıfat, seneler sonra nihayet gözüne birini kestirmişti. Kahvedekilere yirmi çay verse, Hidayet Abi´den kırk çay parası alırdı. Köyün ahalisi de uyanmıştı. Her akşam kahvenin önünde tur atar, eğer Hidayet Abi kahvede ise gelip masasına otururlardı; yok değilse çay içmeden evin yolunu tutarlardı. Hidayet Abi de cömertliğine halel getirmemek adına, Kahveci Rıfat ile köy ahalisinin bu cingözlüklerine sesini çıkarmazdı.

Gel zaman git zaman, herkes halinden memnun yaşarken köy bir haber ile çalkalandı. Hidayet Abi, anasının iki günde bir yumurtlayan tavuklarının yumurtasını satmaya giderken arabanın altında kalmıştı. Kahveci Rıfat, fırsat bu fırsat deyip son vurgununu yapıp cenaze akşamı köy ahalisinin içtiği çayların parası karşılığında Fadime Nine´nin on tavuğuna el koydu. Aranızda bilmeyenler olabilir. Bizim köyde kim öldüyse o akşam kahvede içilen çayların parası, cenaze sahibinden alınırdı. Hidayet Abi de öldükten sonra kimseler kahveye uğramaz olunca Kahveci Rıfat, kahveciliği bırakıp tavukçuluğa başladı. O gün bugündür Kahveci Rıfat´ın adı Tavukçu Rıfat olarak anılageldi.

Hikâye, burada bitebilirdi ama dedim ya ben bazı hikâyelerin bittiğine, tamamen sona erdiğine inanmıyorum! Size kendimden bahsetmedim değil mi? Ben köyün mezarcısıyım. Evet, yanlış duymadınız. Kulağa nasıl geldiği konusunda bir fikrim yok. Bu yüzden sizinle konuşmak isterdim. Mezarcıyım. Bildiğiniz mezarcı. Hani siz, mezarlığa geldiğinizde açık olarak gördüğünüz mezarları ben kazıyorum. Elbet, bu mesleğin de çeşitli incelikleri var. Ancak size bu incelikleri anlatacak değilim. Zira köyde bu işi benden başka yapanlar da var. Olur da bu hikâyeyi okurlarsa bu inceliklere sahip olmalarını istemem. Beni anlayışla karşılayacağınıza inanıyorum. Senin bu hikâyede ne işin var diyebilirsiniz. Anlatacağım. Hidayet Abi´nin mezar yerini ben açtım. Hiç kimsenin mezarına özenmediğim kadar özendim hem de. Son bir güzellik olsun diye de para almadım. Zaten kimden para alacaktım ki? Fadime Nine, oğlu Hidayet Abi de ölünce bu dünyada bir başına kalmıştı. Beni siz, Kahveci Rıfat kadar acımasız mı sandınız? Mezarcıyım dedimse kalbim yok mu sandınız?

Çok uzun bir hikâye oldu bu. Ancak Hidayet Abi´ye de böyle bir uzun hikâye yakışırdı. Kusura bakmasın, ruhuna bir Fatiha okuyamadım. Kalkıp da size Sübhâneke´den başka ne bir dua ne de bir süre bilmediğimi söyleyecek değilim. Bazı şeyleri biliyor görünmek bazen en iyisidir. Yazılarımı takip eden, bir önceki yazımda ‘lafı fazla uzatmayalım, sonra laf oluyor´ dediğimi hatırlayacaktır. Hatırlamadınız mı? Oysa siz hatırlayın diye yazımın ilk cümlesi olarak yazmıştım o cümleyi. Şaşırmama da bakmayın! Ben sizin hatırlamayacağınızı biliyordum. Bilmiyor görünmek istedim. Çünkü bazı şeyleri biliyor görünmek kadar bilmiyor görünmek de en iyisidir.

Bütün bunlar, nereden geldi aklına diyebilirsiniz. Bugün Kahveci Rıfat´ın mezarını kazdım. Durun, hemen peşin hüküm vermeyin. Kahveci Rıfat daha ölmedi. Bu gidişle öleceğe de benzemiyor. Geçenlerde yanıma geldi. Kendisine yirmi çay parası borcu olduğumu söyledi. Dedim: “Tavukçu Rıfat, sen kahveciliği bırakalı on sene oldu, ne borcu!” Kahveci Rıfat, olayı anlatıcınca hatırladım. Hidayet Abi ile ölmeden bir gün önce kahvede pişti oynamıştık. Bir el o kazanmıştı, bir el de ben kazanmıştım. Yancıların içtiği çaylarla birlikte toplam yirmi çay içmiştik. Hidayet Abi´nin işi çıkınca son el oynanmadan masadan kalkmıştık. Oyunun galibini belirleyecek olan eli, bir gün sonra oynamaya karar vermiştik. İçilen çayların sayısının yazılı olduğu kâğıdı da Kahveci Rıfat´a vermiş, yarın oyunda kim mağlup olursa çay paralarını onun ödemesi konusunda anlaşmıştık. Hidayet Abi, bir gün sonra ölünce çay paraları da öylece kalmıştı. İşte Kahveci Rıfat´ın bana hatırlattığı içilen o çayların parasıydı. Bunun üzerine: “Kahveci Rıfat, sana para mara yok! Senin mezarını ben o çay paraları karşılığında açacağım.” dedim. İlk önce yok mok dese de benden para alamayacağını anlayınca teklifimi kabul etmek zorunda kaldı. Daha sonraları aklıma takıldı. Kahveci Rıfat, kimsede parasını bırakmazdı. On yıl sonra o çay paraları aklına nereden gelmişti? Bu soruyu tabii ki de Kahveci Rıfat´a sormadım. Bir gün onunla karşılaşınca siz sorarsınız. Öğrendikten sonra da bana söylersiniz.

Şimdi, soruyorum sizlere! Hidayet Abi öldü diye, bu hikâye bitti mi? Yoksa yeni mi başlıyor?

 

NEŞAT SAMAT

 








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HİDAYET ÖLDÜRMEDİM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Abdi İpekçi
Abdi İpekçi
Gazeteci - yazar Abdi İpekçi 1 Şubat 1979´da Mehmet Ali Ağca tarafından vurularak öldürüldü. Peki, Abdi İpekçi kimdir?
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
  SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
KİTAP TÜCCARLIĞI
KİTAP TÜCCARLIĞI
Kitap fiyatları gittikçe artıyor. Kimse kusura bakmasın bir kitaba 25-30 TL verilmez.
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara)
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara)
7 Şubat 1904´te İstanbul Çatalca´da doğdu, 5 Ocak 1975´te Ankara´da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü´nü bitirdi.
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI  HEYECANI BAŞLIYOR
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI HEYECANI BAŞLIYOR
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği´nin 34 yıldır aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasının başvuruları başladı. Türkiye´nin en uzun soluklu fotoğraf yarışması “Yılın Basın Fotoğrafları”, medya dünyasının da en prestijli ödülleri arasında yer alıyor.
               Mehmet Akif Ersoy´un Hayatı (1873 – 1936)
Mehmet Akif Ersoy´un Hayatı (1873 – 1936)
Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanb ul´da doğdu
Bilge Karasu (1930-1995)
Bilge Karasu (1930-1995)
1930´da İstanbul´da doğdu. 13 Temmuz 1995´te yaşamını yitirdi.
FESTİVAL SONA ERDİ
FESTİVAL SONA ERDİ
AB İnsan Hakları Film Festivali tüm yurttaki Avrupa Birliği Bilgi Merkezleriyle birlikte aynı anda başladığı Trabzon´da 10 Aralık´taki gösterimle sona erdi.
TRABZON´DA BULUŞTULAR
TRABZON´DA BULUŞTULAR
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği´nin (ÇYDD) bu yıl 6.´sını düzenlediği Kitap ve Kültür Fuarı, sevilen oyuncu ve ünlü senaristi Trabzon´da buluşturdu.
FİLM GÜNLERİ TRABZON´DA BAŞLIYOR
FİLM GÜNLERİ TRABZON´DA BAŞLIYOR
Bu yıl 8.´si gerçekleştirilecek olan “İnsan Hakları Film Günleri” Türkiye´deki Avrupa Birliği Merkezleriyle eş zamanlı olarak Trabzon´da başlıyor.
TRABZON, KİTAP VE KÜLTÜR ŞÖLENİNDE BULUŞTU
TRABZON, KİTAP VE KÜLTÜR ŞÖLENİNDE BULUŞTU
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin hazırladığı ve Ömer Güner´e ithaf edilen 6. Kitap ve Kültür Şöleni Trabzon halkıyla buluştu.
KİM O?
KİM O?
KİM O?
YENİ MÜDÜR KARAHASAN
YENİ MÜDÜR KARAHASAN
Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne atanan Elvan Saliha Karahasan,ayağının tozuyla TTSO´yu ziyaret ederek verdikleri desteğe teşekkür etti.
Trabzon Devlet Tiyatrosu  Karahasan´a teslim
Trabzon Devlet Tiyatrosu Karahasan´a teslim
Trabzon Devlet Tiyatro Müdürlüğüne Elvan Saliha Karahasan atandı. Karahasan doğup büyüdüğü kente vefa borcunu ödeyeceğini söyledi
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
Maçkalı yazarlardan imza günü
Maçkalı yazarlardan imza günü
Maçkalı yazarlardan imza günü
YOKSA SİZ
YOKSA SİZ
BUYURSUNLAR EFENDİM.
MAÇKA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
MAÇKA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
İlçemizin en büyük eksiklerinden biri olan Kültür Merkezi Maçka Belediyesi tarafından yapılıyor.
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
Gönüllerin sultanı
Gönüllerin sultanı
Seferihisar ilçesinin kadife sesli güler yüzlüsü Pelin Taneli Kadıoğlu, sahnelerin aranan ismi. İzmir´den Ardahan´a, Edirne´den Hakkari´ye kadar gönüllerin sultanı olmayı başarmış bir ses
BADEGÜL ABLA
BADEGÜL ABLA
Bizim köyün bir Badegül Abla´sı vardı.
ÇOCUKLAR SİNEMA İLE BULUŞTU
ÇOCUKLAR SİNEMA İLE BULUŞTU
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Trabzon´un köyve şehir merkezinde yaşayan çocukları sinemaya götürdü.
MS hastaları moral gecesinde bir araya geldi
MS hastaları moral gecesinde bir araya geldi
Doğu Karadeniz MS Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´nin düzenlediği Farkındalık ve Moral Gecesinde katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Hastalarımıza sahip çıkan, ailelerinde destek olan, sosyal destekleri sağlayan, hastanelerimizi herkesin hastanesi yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dır. Sağlık Bakanlığı müsteşarı olarak ben bunu yaşadım” dedi.
ANLAMLI SERGİ!
ANLAMLI SERGİ!
Gençağa Küçük´den kardeşi Şehit Mustafa Küçük Anısına Anlamlı Sergi
KÜÇÜREK ÖYKÜLER
KÜÇÜREK ÖYKÜLER
* Mendil, bir tutam saç, suskunluk!
TRABZONSPOR´A SAYGI DURUŞU!
TRABZONSPOR´A SAYGI DURUŞU!
Yapımcılığını NTC Medya sahibi ve Trabzonspor Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yiğit Alp´in yaptığı Aşk ve Mavi´den Trabzonspor´a saygı duruşu!
Öğrencilerden Şehit Furkan Yayla Anısına Anlamlı Sergi
Öğrencilerden Şehit Furkan Yayla Anısına Anlamlı Sergi
2017 yılında EL-BAB Operasyonu sırasında şahadet mertebesine erişen Şehidimiz Piyade Teğmen Furkan Yayla anısına Trabzon Tevfik Serdar Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

Telefonun mucidi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29