HER ŞEY İŞADAMLARI İÇİN

İşadamlarının dünyaya açılması için çalışmalarını sürdüren TTSO,  yurtdışında iş yapmak isteyen işadamlarına kolaylık sağlayacak bir adım attı.

HER ŞEY İŞADAMLARI İÇİN

İşadamlarının dünyaya açılması için çalışmalarını sürdüren TTSO,  yurtdışında iş yapmak isteyen işadamlarına kolaylık sağlayacak bir adım attı.

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) İngiltere ve dünyanın başka ülkelerinde dış ticaret yapmak isteyen işadamlarına kolaylık sağlayacak bir işbirliğine imza attı.

HER ŞEY İŞADAMLARININ DÜNYAYA AÇILMASI İÇİN 
TTSO Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) aracılığıyla Birleşik Krallık Uluslararası İş Geliştirme Merkezi, Türk işadamlarına İngiltere’de iş yapma ve dış ticaret konularında danışmanlık hizmeti verecek.

“BAŞKA ÜLKELER VE ŞEHİRLERDE DE OLACAK”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, organizasyonun tanıtım toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ticarette Trabzon’u dışa açma konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek;
“Ülkemizdeki ekonomik gidişata bağlı olarak iç piyasanın seviyesi ve genişleme hızını göz önüne alarak işadamlarımızın dışa açılmasına zemin hazırlamak istedik. Bu çalışmaların ilk adımlarından biri Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı kurslarıdır. Şimdi de İngiltere Londra’da Uluslararası İş Geliştirme Merkezi olarak da adlandırabileceğimiz bir merkezle işbirliği yaparak şehrimizi dış ticarette dünyaya açma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Londra bunun ilk adımı olacak. Bundan sonra farklı ülkelerde, kıtalarda ve şehirlerde de buna benzer yapılanmamız olacak.” dedi.


İNGİLTERE’DE İŞ YAPMA OLANAKLARI ANLATILDI

TTSO ABİGEM’in İngiltere’de işbirliği yaptığı Cluscon London Genel Direktörü Baver Alyakut,  toplantıya katılan firma temsilcilerine İngiltere’de iş kurma ve ticaret yapma konusunda detaylı bilgi verdi.

 Alyakut, Londra’nın dünya ticaretinin kalbi ve prestij noktası olduğunu belirterek; “Londra’da sade, güçlü ve proaktif bir ekonomi var. Rekabetçi ve yaratıcı bir iş dünyası, adil, şeffaf ve herkes için eşit rekabet kurallarının olduğu bir sistem, çok kültürlü ve çok dilli bir toplum bulunuyor. Küresel yatırımcılar ve küresel fonların bulunduğu Londra ayrıca dünyanın geri kalanına uzanan en etkili köprüdür. Yaklaşık 12 milyar dolar seviyelerindeki Türkiye – İngiltere ticaretinin ana kalemlerini motorlu kara taşıtları, örme giyim, elektrikli makineler, kıymetli taşlar, örülmemiş giyim ve mekanik cihazlar oluşturuyor. İngiltere kurumlar vergisi açısından Avrupa’nın en avantajlı ülkelerinden birisidir. Dünya Bankası verilerine göre iş kurmada 14’üncü, iş yürütme ekosistemi açısından 7’nci sıradadır.” dedi.
Alyakut, İngiltere’nin dış ticaret politikası, iş yapma usulleri ve diğer konularla ilgili katılımcılara ayrıntılı bilgiler de verdi.

BAŞVURULAR ABİGEM ARACILIĞIYLA ALINACAK

Baver Alyakut, Birleşik Krallık İş Geliştirme Merkezi ile çalışmak isteyen firmaların başvurularının ve ön değerlendirmelerinin ABİGEM Trabzon tarafından alınacağını ifade etti.
“ABİGEM ile İngiltere pazarına girmek için gerekli hazırlıkları yapacak olan firmalar, ayrıca dış ticaret desteklerinden de maksimum oranda faydalanacaktır.” diyen Alyakut, “Uluslararası İş Geliştirme Merkezi’nde ise hedef pazarınızda sizin için çalışan yerleşik bir müşteri temsilciniz olacaktır. Bu sistem dışa açılmak isteyen firmalara büyük avantajlar sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Baver Alyakut, katılımcı firma temsilcilerinin sorularını da yanıtladı.