HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
Tarih: 7.6.2018 14:34:55/ 2262okunma / 0yorum

HARİTADA BİR SİYAH NOKTA

Bir gün Münevver Hanım, kalbinde bir siyah nokta gibi bir şey fark etti. Bu onu o kadar şaşırttı ki o siyah noktayı temizlenmesi gereken bir kir olarak düşündü. Ama Münevver Hanım´ın saat başı banyo yapmaktan başka bu mesele hakkında üretebileceği bir çözüm yolu yoktu. Ne yaptıysa kalbindeki o siyah nokta bir türlü gitmiyordu. Bu durum, Münevver Hanım´ı korkutmaya başladı. Yıllardır yaşadığı suskunluktan istemeye istemeye kurtularak kendi kendine konuşmaya başladı. O kadar konuştu ki bir süre sonra konuşmayı unuttu. Bir anlık, bir ışık parıldaması gibi bir şeydi.

 

Münevver Hanım, sabah uyandığında mahallede bazı şeylerin ters gittiğini anladı. Oysa her zamanki gibi bir sabaha uyanmıştı. Ancak işler, hiç de öyle göründüğü gibi değildi. Mahallede çıt çıkmıyordu. Oysa bu saatlerde mahallenin çocuklarının top koşturmaya çoktan başlamış olmaları gerekirdi. Münevver Hanım, mahallenin bu sessizliğini, kalbinde fark ettiği o siyah noktaya bağladı. Artık gitme vaktinin geldiğini anladı. Gitmeliydi ama nereye? Kimi kimsesi yoktu. Şimdiye kadar da evden hiç çıkmamıştı. Ne yapmalıydı? Keşke bu yaşıma kadar çıkıp dışarılarda dolaşsaydım diye içinden geçirdi. Dışarısı! Dışarısı neresiydi? İçinin dışarısındaydı? Evin içerisindeydi? O zaman dışarısı neresiydi? Bilmiyorum, dedi. Kime? Kendine! İnsan, bazen fark etmez! Bazı soruları zihninden sorar ancak sesli cevap verir. Münevver Hanım´ın da başına gelen buydu.

 

Ah şu siyah nokta! Nereden çıkmıştı? Şimdiye kadar hiç böyle bir şeye rastlamamıştı. Yaşı yirmi beşti. Geçmişi şöyle bir gözünün önünden geçirdi. Düşündü düşündü. Düşündükçe bir geçmişinin olmadığını fark etti. Oysa insanın bir geçmişi olmalı, dedi kendine. Geçmişsiz insan mı olur? Olmayacağına kanaat getirdi. O zaman? Zaman da yok. Yaşının yirmi beş olduğu konusunda da şüpheye düştü. Sahi yaşı kaçtı? Takvim yaprağını aradı aradı bulamadı. Takvim yaprağının arkasında kaç yılında doğduğu yazıyordu. Kim yazmıştı onu oraya?

 

Gittikçe kalbindeki siyah noktanın kalbinde yayılmaya başladığını hissetti. Kalbine dokundu! Kalp denilen şey, dedi. Bu konu hakkında bir fikri yoktu. İnsanın her konu hakkında fikri olamazdı ya! İçi, şimdi biraz daha rahatlamıştı. Demek bazı konularda fikir sahibi olmamak da insanı mutlu edebiliyormuş düşüncesini içinden geçirmek isterken saatin tam on ikide durduğunu fark etti. Ne zaman durmuştu? Uyuya mı kalmıştı yoksa? Uzun yıllar başına böyle şeyler gelmemişti. Münevver Hanım için uzun yıllar neydi? Bir geçmişi yoktu ki! Bunu kendisi söyledi! Söylemese de düşündü! Aman efendim, siz de her şeyin söylenmesini beklemeyin, bazı şeyleri de söylenmeden anlayıverin! İnsanı anlamak zor değil mi? Kolay olmadığı kesin! Münevver Hanım için böyle bir sıkıntı olmamıştı. Çünkü dedesinden başka zihninde bir insan mefhumu yoktu. Dedesini de kaybedeli on yıl olmuştu. O kadar da oldu mu ya, dedi kendine!

 

Bütün bu düşündükleri, kalbindeki siyah noktayı düşünmemek içindi. Ama ne yapsa, ne etse bunu bir türlü başaramıyordu. Dönüp dolaşıp o siyah noktada takılı kalıyordu. Karşısında duran bir haritaya siyah bir nokta çizdi. Haritada bir siyah nokta, dedi. Ya da demedi. İçinden geçirdi! İçinden başka şeyler de geçirdi! Haritada bir siyah nokta, kalbindeki siyah nokta, içerisi, dışarısı, kalbi! Telefon! Dedesi lazım olur diye bir zaman bağlatmıştı. Telefon rehberi? Nereye koymuştu onu! Biraz düşünmeden, hemen hatırlayıvermesine gerek kalmadan telefonun altında olduğunu gördü. Çevirdi çevirdi. Buldum demedi. Numaraları bir oyana bir bu yana çevirdi. Çalıyordu. Karşıdaki ses! Alo! Alo! Kimsiniz! (Sahi Münevver Hanım Kimdi?) Düşündü. Kimim diye! İçinden Münevver diye geçirdi. İçi aydınlandı öyle deyince. Ama dememişti. Sadece içinden geçirmişti. Demek bazı şeylerin insanın içinden geçmesi bile insanın aydınlanmasına yeterli olabiliyordu. Bütün bunları hiç üşenmeden düşündüğü için kendisiyle gurur duymasına fırsat kalmadan telefondaki ses tekrardan “alo alo” demeye başladı. Gelip beni alın! Kim demişti onu? Münevver Hanım mı? Yoksa içinden mi geçirmişti! Bunu öğrenmenin tek yolu vardı. Karşı taraftaki sese iyice kulak verdi. Karşı taraftaki ses, bir kadın sesiydi. Sesi biraz boğuk çıkıyordu. Muhtemelen emekliliği geldi de geçiyordu ancak çocuklarını okutmak için çalışmak mecburiyetinde olan bir kadının sesiydi. Kendinden neden bu kadar emindi Münevver Hanım? Kalbindeki siyah noktadan olmasın!

 

Daha önce hiç yaşamadığı duyguları yaşadı bu sabah. Sabah! Güneş neredeyse göğü ortalamıştı. İlk defa perdeleri açıp gökyüzüne bakma ihtiyacı hissetti. Bir an, telefonun hâlâ kulağında olduğunu fark etti. Kapanmış mıydı telefon? Gelip beni alın, demiş miydi? Yoksa bunu içinden mi geçirmişti? Demişse de diyeli kaç saniye, kaç dakika olmuştu? Çok uzun olmayacak ki sorduğu sorunun cevabını aldı. Demek soruyu sormuştu. Bir çırpıda adresi söyledi. Kendisine şaşırıyordu. Tekrar şüpheye düştü. Bu bir yanılsama mıydı yoksa? Karşı taraftaki adresi sormadan adresini mi söylemişti? Farz edelim öyle olsun! Ne fark eder? Bazen başka yoları tercih etseniz de bir şeyler fark etmez. Bunu biliyor olmalısınız.

 

Münevver Hanım, şimdi kiminle konuşuyordu? Ya da konuşuyor muydu? Telefonu kapattı ve evde beklemeye başladı. Evde beklemeye başladı! Size de biraz tuhaf gelmedi mi? Çünkü Münevver Hanım´ın bekleyecek başka bir yeri yoktu! Yaptığı telefon görüşmesi! Gerçekten öyle bir görüşme oldu mu? Kalbindeki siyah noktayı fark etmeden önce, bu kadar şüpheci değildi. Şimdi durup kendisini almalarını bekleyecekti. Dedesinin tarif ettiği gibi her şeyi yaptı. Ama dedesi ona kalbindeki siyah noktadan bahsetmemişti. Tık tık. Kapı mı çaldı? Ne çabuk! Yok çalmamış. Kapı niye çalsın ki? Zil var! Zil varken insan neden kapıyı çalar ki! Ben olsam! Ama o olamazdı işte! İhtimalini bile düşünemedi. Bu sefer de yanılamazdı. Zil çalıyordu. Kalktı. Kalkmış mıydı? Kalktı kalktı. Yürümeye başladı. Demek bu işler böyle oluyor, dedi. Kapıyı açtı. Açarken kapıdan zırıltılı bir ses çıktı. Kapı, açılmaya açılmaya pas tutmuştu. Bir dahakine kapıyı sürekli açıkbırakacağım, dedi. Demiş miydi? Demişse de bir dahaki olacak mıydı? Kalbindeki siyah nokta! Kapıyı açtığı gibi yok olmuştu sanki! Aldılar götürdüler Münevver Hanım´ı. Haritada bir siyah nokta kaldı!

 

NEŞAT SAMAT
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HARİTADA SİYAH NOKTA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Abdi İpekçi
Abdi İpekçi
Gazeteci - yazar Abdi İpekçi 1 Şubat 1979´da Mehmet Ali Ağca tarafından vurularak öldürüldü. Peki, Abdi İpekçi kimdir?
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
  SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
KİTAP TÜCCARLIĞI
KİTAP TÜCCARLIĞI
Kitap fiyatları gittikçe artıyor. Kimse kusura bakmasın bir kitaba 25-30 TL verilmez.
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara)
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara)
7 Şubat 1904´te İstanbul Çatalca´da doğdu, 5 Ocak 1975´te Ankara´da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü´nü bitirdi.
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI  HEYECANI BAŞLIYOR
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI HEYECANI BAŞLIYOR
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği´nin 34 yıldır aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasının başvuruları başladı. Türkiye´nin en uzun soluklu fotoğraf yarışması “Yılın Basın Fotoğrafları”, medya dünyasının da en prestijli ödülleri arasında yer alıyor.
               Mehmet Akif Ersoy´un Hayatı (1873 – 1936)
Mehmet Akif Ersoy´un Hayatı (1873 – 1936)
Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanb ul´da doğdu
Bilge Karasu (1930-1995)
Bilge Karasu (1930-1995)
1930´da İstanbul´da doğdu. 13 Temmuz 1995´te yaşamını yitirdi.
FESTİVAL SONA ERDİ
FESTİVAL SONA ERDİ
AB İnsan Hakları Film Festivali tüm yurttaki Avrupa Birliği Bilgi Merkezleriyle birlikte aynı anda başladığı Trabzon´da 10 Aralık´taki gösterimle sona erdi.
TRABZON´DA BULUŞTULAR
TRABZON´DA BULUŞTULAR
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği´nin (ÇYDD) bu yıl 6.´sını düzenlediği Kitap ve Kültür Fuarı, sevilen oyuncu ve ünlü senaristi Trabzon´da buluşturdu.
FİLM GÜNLERİ TRABZON´DA BAŞLIYOR
FİLM GÜNLERİ TRABZON´DA BAŞLIYOR
Bu yıl 8.´si gerçekleştirilecek olan “İnsan Hakları Film Günleri” Türkiye´deki Avrupa Birliği Merkezleriyle eş zamanlı olarak Trabzon´da başlıyor.
TRABZON, KİTAP VE KÜLTÜR ŞÖLENİNDE BULUŞTU
TRABZON, KİTAP VE KÜLTÜR ŞÖLENİNDE BULUŞTU
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin hazırladığı ve Ömer Güner´e ithaf edilen 6. Kitap ve Kültür Şöleni Trabzon halkıyla buluştu.
KİM O?
KİM O?
KİM O?
YENİ MÜDÜR KARAHASAN
YENİ MÜDÜR KARAHASAN
Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne atanan Elvan Saliha Karahasan,ayağının tozuyla TTSO´yu ziyaret ederek verdikleri desteğe teşekkür etti.
Trabzon Devlet Tiyatrosu  Karahasan´a teslim
Trabzon Devlet Tiyatrosu Karahasan´a teslim
Trabzon Devlet Tiyatro Müdürlüğüne Elvan Saliha Karahasan atandı. Karahasan doğup büyüdüğü kente vefa borcunu ödeyeceğini söyledi
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
Maçkalı yazarlardan imza günü
Maçkalı yazarlardan imza günü
Maçkalı yazarlardan imza günü
YOKSA SİZ
YOKSA SİZ
BUYURSUNLAR EFENDİM.
MAÇKA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
MAÇKA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
İlçemizin en büyük eksiklerinden biri olan Kültür Merkezi Maçka Belediyesi tarafından yapılıyor.
Gönüllerin sultanı
Gönüllerin sultanı
Seferihisar ilçesinin kadife sesli güler yüzlüsü Pelin Taneli Kadıoğlu, sahnelerin aranan ismi. İzmir´den Ardahan´a, Edirne´den Hakkari´ye kadar gönüllerin sultanı olmayı başarmış bir ses
BADEGÜL ABLA
BADEGÜL ABLA
Bizim köyün bir Badegül Abla´sı vardı.
HİDAYET ABİ´Yİ BEN ÖLDÜRMEDİM
HİDAYET ABİ´Yİ BEN ÖLDÜRMEDİM
Bir hikâye nerede başlar, nerede biter?
ÇOCUKLAR SİNEMA İLE BULUŞTU
ÇOCUKLAR SİNEMA İLE BULUŞTU
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Trabzon´un köyve şehir merkezinde yaşayan çocukları sinemaya götürdü.
MS hastaları moral gecesinde bir araya geldi
MS hastaları moral gecesinde bir araya geldi
Doğu Karadeniz MS Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´nin düzenlediği Farkındalık ve Moral Gecesinde katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Hastalarımıza sahip çıkan, ailelerinde destek olan, sosyal destekleri sağlayan, hastanelerimizi herkesin hastanesi yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dır. Sağlık Bakanlığı müsteşarı olarak ben bunu yaşadım” dedi.
ANLAMLI SERGİ!
ANLAMLI SERGİ!
Gençağa Küçük´den kardeşi Şehit Mustafa Küçük Anısına Anlamlı Sergi
KÜÇÜREK ÖYKÜLER
KÜÇÜREK ÖYKÜLER
* Mendil, bir tutam saç, suskunluk!
TRABZONSPOR´A SAYGI DURUŞU!
TRABZONSPOR´A SAYGI DURUŞU!
Yapımcılığını NTC Medya sahibi ve Trabzonspor Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yiğit Alp´in yaptığı Aşk ve Mavi´den Trabzonspor´a saygı duruşu!
Öğrencilerden Şehit Furkan Yayla Anısına Anlamlı Sergi
Öğrencilerden Şehit Furkan Yayla Anısına Anlamlı Sergi
2017 yılında EL-BAB Operasyonu sırasında şahadet mertebesine erişen Şehidimiz Piyade Teğmen Furkan Yayla anısına Trabzon Tevfik Serdar Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29