?GENÇLİKTEN ÖMÜR SAKLAMAK HEPİMİZİN ELİNDE?

?GENÇLİKTEN ÖMÜR SAKLAMAK HEPİMİZİN ELİNDE?

?GENÇLİKTEN ÖMÜR SAKLAMAK
            HEPİMİZİN ELİNDE?

Dünya Yaşlılar Günü´nde bir mesaj yayımlayan Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü; ?Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için başlanılmalıdır.? 

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü´nde içinde bulunduğumuz dünyanın hızla yaşlandığına dikkat çeken Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü; ?Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde!? diyerek yaşlılara ve yaşlı adaylarına mesaj gönderdi.

TOPLUM İÇERİSİNDEKİ PAYLARI ARTIYOR
İl Sağlık Müdürlüğü, doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşamın, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağladığını belirtti.
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim tarihinin ?Dünya Yaşlılar Günü? olarak anıldığına işaret etti.

YAŞLI NÜFUS HIZLA ARTIYOR
Türkiye´deki yaşlı nüfusunun her geçen yıl arttığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürlüğü yayımladığı mesajda şunları kaydetti;
?Ülkemizde yaşlı nüfus (65 ve daha yukarı yaş) 2014 yılında %8 iken, 2015 yılında %8,2 ye yükselmiştir. Ülkemizde yaşlı nüfusun, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek bir artışa sahip olduğu görülmektedir. 2014 yılında toplam nüfusun artış hızı ?13,3 iken yaşlı nüfusun artış hızı  ? 49,9 olmuştur.
Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.
Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir.? 

YAŞLILIKTA SAĞLIĞA DİKKAT
İnsanların yaşlılığa bağlı olarak gelişen hastalıklara maruz kaldığının altını çizen İl Sağlık Müdürlüğü; ?İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir.? dedi.
Korunmak için başlıca üç ilkeyi; 
?Yeterli ve dengeli beslenme, Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma. Alkol ve sigara kullanımından uzak durma.? şeklinde sıralayan Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, mesajını şöyle sürdürdü;
?Kısaca ?sağlıklı yaşam ilkeleri´ olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için başlanılmalıdır.?
Ali TİRİTOĞLU