FİRMALAR YURTDIŞINA AÇILMALI
TTSO´nun aylık olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Hacısalihoğlu; “Kendi imkânlarımızla yurtdışına açılmalıyız!”
Tarih: 10.9.2018 11:00:49/ 436okunma / 0yorum

FİRMALAR YURTDIŞINA AÇILMALI

TTSO´nun aylık olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Hacısalihoğlu; “Kendi imkânlarımızla yurtdışına açılmalıyız!”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nın (TTSO) Ağustos ayı meclis toplantısı yapıldı. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu; “Oturup kendi kaderimize küsecek halimiz yok. Mademki yurtdışından gelen bu siyasi baskılar ekonomimizi ve bizleri etkiliyor, kendi imkânlarımızla ve devletin de yarattığı imkânları da dikkate alarak tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. Oturarak fırtınanın geçmesini beklemek yerine, fırtınanın bize zarar vermemesi için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Ekonomik dalgalanmanın etkilerini daha az hissetmek için firmalarımızın yurtdışına açılması birinci derecede önemlidir.” dedi.

“ALINACAK TEDBİRLER ÜLKEMİZİ KORUYACAKTIR”
TTSO´nun Temmuz ayı faaliyetlerinin yer aldığı filmin gösteriminin ardından meclis üyelerine hitap eden TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu; “Öncelikle büyük zaferin 96´ncı yılında başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmetli anıyorum.” ifadesini kullandı. Bugünlerde herkesin gözünün döviz kurlarında olduğunu belirten Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Ekonomide müthiş bir dalgalanma devam ediyor. Bu belirsizlik sonucunda ne olacağı konusunda bir tedirginlik var. Globalleşen dünyada ülkelerin ekonomileri o kadar iç içe girmiş ki bir tarafta olan hareket her tarafı etkiliyor. Dünyada şu anda borçlanma hacminin 240 trilyon dolara ulaştığından bahsediliyor. Bu kadar borçlanmayla ülkeler büyürken, parasal bir daralmanın bizim gibi ülkeleri etkileyeceği açıktır. Bunu yöneten ülke de belli. Ülkelerin ekonomilerindeki gidişat artık kendi kontrollerinden çıkmaya başladı. Doğal afetler olduğunda onları değiştirecek gücümüz olmamasına rağmen kendimizi koruyacak tedbirler alabileceğimiz gibi, yöneticilerimizin alacağı tedbirler de bu ekonomik dalgalanmada ülkemizi koruyacaktır.”

“KADERİMİZE KÜSECEK HALİMİZ YOK”
Ekonominin düzelmesi konusunda ilgili bakanlıkların tedbirleri almaya devam ettiğini de vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 16 maddelik bir bildiri yayınladı ve bununla ilgili sonuçları önümüzdeki günlerde bekliyoruz. Bunlar alınacak kısa vadeli tedbirlerdir. Uzun vadeli tedbirlerin çalışmaları da devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın yaptığı ve BDDK´ya bildirilen çalışmada, firmalarımızın borçlarının yapılandırılması konusu var. Oturup kendi kaderimize küsecek halimiz yok. Mademki yurtdışından gelen bu siyasi baskılar ekonomimizi ve bizleri etkiliyor, kendi imkânlarımızla ve devletin de yarattığı imkânları da dikkate alarak tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. Oturarak fırtınanın geçmesini beklemek yerine, fırtınanın bize zarar vermemesi için çaba sarf etmemiz gerekiyor.” dedi.

“FİRMALARIMIZ YURTDIŞINA AÇILMALI”
Ekonomik dalgalanmanın etkilerini daha az hissetmek için firmalarımızın yurtdışına açılmasının birinci derecede önemli olduğunun da altını çizen Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri kapsamında yurtdışına ihracata hazırlanacak firmalara 300 bin liraya kadar destek söz konusudur. İç piyasa daralıyorsa dış piyasaya dönmek zorundayız. Türkiye üzerinde TL´nin değer kaybının artması noktasında bizi zor duruma düşürecek çalışmalar yürütülüyor. TL´nin değer kaybının sadece bize zararı yok. Türkiye´ye ihracat yapan ülkelere de büyük zararı olduğu aşikârdır. Bizim paramızın değer kaybı alım gücümüzü zayıflatacak, alım gücümüzün zayıf olması da o ülkenin bize satacağı makine teçhizatta veya ürünlerde piyasanın daralmasına yol açacaktır. Bizim üzerimize gelerek bizleri zayıflatacaklarını sananların aksine kendilerini de zayıflattıklarının farkında olduklarını düşünüyoruz. Eninde sonunda bu kriz geçecektir. Yıllardan beri hepimiz bu piyasadayız. Bunları hep yaşadık ve geçti. Elbette bir miktar zarar gördük. Ama Türk iş dünyası böyle durumlarda müthiş bir mücadeleyle her zaman çare bulmuştur.”

“ŞEHİR OLARAK GÜZEL BİR YAZ DÖNEMİ GEÇİRDİK”
Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon´un ekonomide şehir olarak güzel bir yaz dönemi geçirdiğini vurgulayarak şöyle devam etti;
“Özellikle turizmde müthiş bir hareketlilik oldu. Bu hareketlilik ekonomik krizin etkilerini çok hissettirmedi. Turizm sezonunun bitmesiyle geleceğe dönük fındık piyasası devreye giriyor. Ayrıca şehrimizde 60 bin üniversite öğrencisi var. Onların da ekonomik hareketliliği şehrimizin ekonomisini rahatlatacaktır.”

“PES ETMEK HİÇBİRİMİZE YAKIŞMAZ”
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, iş dünyasının kendi tedbirlerini de uygulamaya koyması gerektiğini sözlerine ekleyerek, şunları söyledi;
“Borçlarımızın vadesini faiz oranlarına bakmaksızın uzatabildiğimiz kadar uzatıp, mevcut şartları daha iyi duruma getirerek çare bulmaya çalışmalıyız. Yoksa pes etmek hiçbirimize yakışmaz. Gelecek planlarımızı şimdiden hayata geçirmeli ve yurtdışı açılımlarımızı da iyi bir şekilde planlamalıyız. Alınan tedbirler kapsamında gayrimenkul konusunda başlatılan kampanyanın da amacına ulaşmasını diliyoruz. Burada amaç yastık altında bulunan paranın ekonomiye katılmasıdır. Devletimize katkı sağlamak adına bir taraftan gayrimenkul konusunu desteklemek diğer taraftan da matrah artırımını yapmak durumundayız. Hepimiz bu dönem devletimize katkıda bulunacağız. Devlet bize hibelerle, desteklerle her zaman yardımda bulunuyor. Biz bir bütünüz ve bu bütünlük doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“ÖZEL SEKTÖR GEREĞİNİ YAPACAKTIR”
Meclis Başkanı M. Şadan Eren ise, “Bugün ülke ekonomisi olarak zor günlerden geçmekteyiz. Ülkemiz ekonomisi dış kaynaklı saldırılarla birlikte önemli bir sınav veriyor. Türk sanayicisine, Türk tüccarına büyük sorumluluklar düşen günleri yaşamaktayız. Elbette ki piyasaları rahatlatacak, güven ortamını sağlayacak gerekli tedbirlerin de uygulamaya konulmasının beklentisi içerisindeyiz. Nitekim bu anlamda atılan adımları da takdirle takip ediyoruz. Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye oturtulması, tasarruf tedbirleri içeren maliye politikasının belirlenmesi, reel sektörün üretim ve istihdam kapasitesini koruyacak destek ve tedbirlerin açıklanması ile temellerini sağlam gördüğümüz Türkiye ekonomisinin bu sıkıntılı süreci atlatacağına inanıyoruz. Türkiye´nin son yıllardaki gelişiminde lokomotif olan özel sektör, bu dönemde de gereğini yapacaktır. Mücadeleye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: FİRMALAR YURTDIŞINA AÇILMALI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“YENİLERİNİ DEĞİL ESKİLERİ ATIN”
“YENİLERİNİ DEĞİL ESKİLERİ ATIN”
Kullanılmış Giysi-Ayakkabı Kumbaralarında toplanan giysilerin geri dönüşümde kullanıldığını belirten Başkan Genç; “Kumbaralara yeni giysilerinizi atmayın!”
MESLEKİ EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ
MESLEKİ EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ
TESOB İşyeri Denetim ve Danışmanlık Grubu üyesi Oda Başkanları Mesleki eğitimin geliştirilmesi için işbirliği yapacak.
KIŞ TURİZMİ OLANAKLARI GÖRÜŞÜLDÜ
KIŞ TURİZMİ OLANAKLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Trabzonlu İşadamları, Kanadalı uzmanlarla birlikte Trabzon´daki kış turizmi olanaklarını masaya yatırdı.
DÜNYA TİCARETİNİN YÜKSELEN DEĞERİ; ASYA-PASİFİK PAZARI
DÜNYA TİCARETİNİN YÜKSELEN DEĞERİ; ASYA-PASİFİK PAZARI
Dünya ticaretinin yükselen değerinin Asya - Pasifik Pazarı olduğunu belirten Hacısalihoğlu; “Asya - Pasifik pazarını göz ardı etmemeliyiz.”
BUGÜN DÜNDEN DAHA İYİ OLACAK
BUGÜN DÜNDEN DAHA İYİ OLACAK
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey; “Bugün Dünden, Yarın da Bugünden İyi Olacak!”
BAŞKAN ALTUNBAŞ İMAM HATİP LİSESİ´NDE
BAŞKAN ALTUNBAŞ İMAM HATİP LİSESİ´NDE
Trabzon´daki bir İmam Hatip Lisesi´ni ziyaret eden AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş; “Bu okulda öğrenci için her şey var.”
Atatürk Köşkü Ormanı Koruma ve  Rehabilitasyon Projesi kamuoyuna açıklandı
Atatürk Köşkü Ormanı Koruma ve Rehabilitasyon Projesi kamuoyuna açıklandı
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla Atatürk Köşkü Ormanı Koruma ve Rehabilitasyon Projesi hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Orman İşletme Müdürü Savaş Ayvaz, Orman İşletme Şefi Murat Akbulut, Prof. Dr. Mahmut Eroğlu ve Prof. Dr. İbrahim Turna ile orman alanında basın toplantısı düzenleyen Başkan Gümrükçüoğlu, “Burada ağaçlandırma 1938 yılında başlamış
GENÇLİK BU UYGULAMAYI SEVECEK
GENÇLİK BU UYGULAMAYI SEVECEK
Bir yılın geneline yayılan ve ana teması ‘Gençlik´ olan Mevlid-i Nebi programında amaç gençliğin kafasındaki sorulara cevap bulmak.
315 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
315 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü´ne bağlı Ormancılar 315 Bin Adet Fidanı Toprakla Buluşturdu.
İmamlar, Sevgi evlerinde
İmamlar, Sevgi evlerinde
Diyanet İşleri Başkanlığı Maçka Müftülüğü Çatak Bölgesi İmamları Trabzon Sevgi Evlerini ziyaret etti
MAÇKA MÜFTÜLÜĞÜNDEN SOSYAL PROJELER
MAÇKA MÜFTÜLÜĞÜNDEN SOSYAL PROJELER
Bünyesinde kurduğu Gençlik Komisyonu ile halka daha yakın olmayı amaçlayan Maçka Müftülüğü, özellikle gençlere yönelik projeler üretiyor.
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!
içinde bulunduğumuz Kış mevsiminin başlıca risklerinden biri olan karbonmonoksit zehirlenmesi konusunda uyarı geldi.
“TOPLUM TÜM KESİMLERİYLE BİRLİK OLMALI”
“TOPLUM TÜM KESİMLERİYLE BİRLİK OLMALI”
Umuda Destek Derneği´nin ziyaretinde konuşan Vali Ustaoğlu; “Özel gereksinime sahip çocuklarımızın toplumla bütünleşmeleri için birlikte çalışmalıyız!”
TRABZON VALİSİ KAYMAKAMLIKTA
TRABZON VALİSİ KAYMAKAMLIKTA
Ortahisar Kaymakamlığı´nı ziyaret eden Vali Ustaoğlu, inşaatı devam eden yeni binayla ilgili bilgi aldı.
USTAOĞLU MUHTARLARLA BULUŞTU
USTAOĞLU MUHTARLARLA BULUŞTU
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu Ortahisar Kaymakamlığı´nın düzenlediği toplantıda muhtarlarla buluştu.
UĞUR KAYMAKAMI UNUTMADIK
UĞUR KAYMAKAMI UNUTMADIK
MAÇKA ESKİ KAYMAKAM VEKİLİ, ARTIK KÖPRÜBAŞI KAYMAKAMI
10 bin eczaneye kötü haber
10 bin eczaneye kötü haber
10 bin eczaneye kötü haber
ÇALINMAMIŞ YIKILMIŞ
ÇALINMAMIŞ YIKILMIŞ
ÇALINMAMIŞ YIKILMIŞ
AFAD´TAN ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ
AFAD´TAN ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ
AFAD´TAN ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ
7/24 ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ
7/24 ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ
7/24 ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ
YOL YAPIM VE ONARIM HIZ KESMİYOR
YOL YAPIM VE ONARIM HIZ KESMİYOR
YOL YAPIM VE ONARIM HIZ KESMİYOR
Yeni kaymakamı ziyaret ettiler
Yeni kaymakamı ziyaret ettiler
Yeni kaymakamı ziyaret ettiler
TRAFİKTE SIKI DENETİM
TRAFİKTE SIKI DENETİM
TRAFİKTE SIKI DENETİM
TRABZON İZLENİYOR!
TRABZON İZLENİYOR!
TRABZON İZLENİYOR!
“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Tüncel´i ziyaret eden AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Altunbaş, bilgilendirmede bulundu.
ZARARLIYLA MÜCADELEDE MAÇKA MERKEZ ÜS!
ZARARLIYLA MÜCADELEDE MAÇKA MERKEZ ÜS!
ZARARLIYLA MÜCADELEDE MAÇKA MERKEZ ÜS!
“BİR YERDEN BİR YERE ATMAK ÇÖZÜM DEĞİL”
“BİR YERDEN BİR YERE ATMAK ÇÖZÜM DEĞİL”
“BİR YERDEN BİR YERE ATMAK ÇÖZÜM DEĞİL”
ORMAN SAHALARI YENİLENİYOR
ORMAN SAHALARI YENİLENİYOR
ORMAN SAHALARI YENİLENİYOR
NESİLLERİN BULUŞMASI
NESİLLERİN BULUŞMASI
NESİLLERİN BULUŞMASI
MAÇKA´YA DOĞALGAZ MÜJDESİ
MAÇKA´YA DOĞALGAZ MÜJDESİ
Başkan Koçhan, Aksa Doğalgaz yetkilileri ile bir araya gelerek Doğalgaz çalışmasına start verdi.
İstanbul
Bulutlu
Bugün
12 / 7 °C
Bulutlu
Cumartesi
12 / 9 °C
Sağanak
Pazar
10 / 7 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29