FINDIK, İHRACATTA REKOR KIRDI

FINDIK, İHRACATTA REKOR KIRDI

FINDIK, İHRACATTA REKOR KIRDI

Trabzon’dan yapılan fındık ihracatında tarihin en verimli ihraç sezonu olarak 2019-2020 dönemi sezona damgasını vurdu.

 

DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, üreticinin mağduriyet yaşamaması için fındık fiyatlarının Temmuz ayı sonuna kadar açıklanmasını önerdi.

FINDIK, ÖNEMLİ DÖVİZ KAYNAĞI
1 Eylül 2019 tarihinde başlayıp 31 Ağustos 2020 tarihinde sonra erecek olan 2019/2020 Fındık İhraç sezonunda, geride kalan 11 aylık dönemde ülkemizden bugüne kadar ihraç edilen en yüksek ihracat miktarına ulaşıldı. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, 2019/2020 ihraç sezonunun 10 aylık döneminde ülkemizden 309 Bin 284 Ton karşılığı fındık ihraç edilerek karşılığında 2 Milyar 74 Milyon 774 Bin 177 dolarlık döviz girdisi sağlandığını vurguladı.

İHRACAT RAKAMLARI 330 BİN TONA ULAŞACAK
Sezonun bitimine kalan 2 ay sonunda fındık ihracatının miktar olarak 330 Bin tona ulaşacağını ve karşılığında elde edilen döviz girdisinin de 2 Milyar 300 Milyon dolar olacağını tahmin ettiklerini, bunun da tarihin en yüksek fındık ihracat rakamı demek olduğunu belirtti. Bu dönemde yapılan ihracatta miktar olarak %26 ve değer olarak da % 45 gibi çok yüksek oranlarda artış yaşanmasının gurur verici olduğunu ifade etti. Cirav; Bu dönemde Trabzon ilimiz yine fındık ihracatında lider durumdadır. Yapılan 10 aylık sezon ihracatının %39’u tek başına Trabzon ili tarafından gerçekleştirilmiştir. 10 aylık sezon ihracatında Trabzon ilinden 115 Bin 340 ton fındık ihraç edilerek karşılığında 806 Milyon 259 Bin 463 $ tutarında döviz girdisi sağlanmıştır.” dedi.

İSTİKRARLI POLİTİKALAR BAŞARIYI GETİRDİ
Cirav, 10 aylık sezon boyunca Trabzon’un fındık ihracatında miktarda % 16, sağlanan döviz girdisinde de % 36 oranında oldukça yüksek bir artış kaydedildiğini belirtti.

Ülkemizin en eski fındık ihracatçısı, DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, bu sezonda fındık ihracatında elde edilen bu başarı ve yüksek oranlı fındık ihracatında, en büyük başarının Cumhurbaşkanlığı’na ait olduğunun altını çizdi.
Cirav, hükümeti bu sezonda istikrarlı bir politika uygulayarak fındık fiyatlarını hasat öncesi Temmuz 2019 ayı sonunda açıklamasının ve alım işlemleri ile görevlendirilen TMO’nun başarılı bir alım sistemi uygulamasının büyük payı olduğunu belirtti.
Uygulamadan fındık üreticisi ve fındıkla ilgili tüm paydaşların kazançlı çıkarak uygulanan politikadan memnun kaldıklarını belirten Cirav, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm kabine mensubu Bakanlara teşekkürlerini iletti. DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, bu yılda üreticinin kazanacağı ve memnun olacağı verimli bir sezon olması için 2020 fındık sezonunda da alım fiyatlarının en geç Temmuz 2020 ayı sonuna kadar açıklanmasının yararlı olacağı tavsiyesinde bulundu.


TRABZON TEK BAŞINA LİDER!
İhraç sezonu dışında yıl bazında da Trabzon fındık ihracat rakamlarını açıklayan Cirav; “Ocak-Haziran 2020 yılı 6 aylık döneminde Trabzon ilinden 55 Bin 399 ton karşılığında 394 Milyon 478 Bin 860 ABD doları tutarında fındık ihracatı gerçekleştirilmiş ve yapılan ihracatta da 6 aylık dönemde %12 oranında artış yaşanmıştır. Yıl bazında da 6 aylık dönemde ülkemizden gerçekleştirilen fındık ihracatının aynı şekilde % 39’luk kısmı tek başına Trabzon ilinden gerçekleştirilmiş ve il bazında yapılan fındık ihracatında Trabzon ilimiz her yıl olduğu gibi birinci sırada yer almıştır.” ifadelerini kullandı.

FİYAT YİNE ERKEN AÇIKLANSIN
Cirav, fındık hasatına 2 aylık bir zaman kaldığını ve rekolte tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bu yıl TUİK tarafından yapılan tahminde de fındık rekoltesinin 600 Bin ton olarak açıklandığını ve sektöründe beklentisinin 600 – 650 Bin ton aralığında bir rekolte olacağını belirtti.
DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, 2020/2021 sezonunun da verimli bir sezon olması açısından fındık fiyatlarının üreticinin de memnun kalacağı ve kaliteli fındık üretimini teşvik edecek bir düzeyde en geç Temmuz 2020 ayı sonuna kadar açıklanması önerisinde bulundu.