EYÜP EYÜBOĞLU´YLA SÖYLEŞİ
Karadeniz Bölgemizin halk sazlarından olan klasik Karadeniz kemençesi, yörede en çok çalınan ve dinletisi halkıyla bütünleşen enstrümanların başını çeker
Tarih: 6.12.2016 09:55:59/ 5822okunma / 0yorum

                                       EYÜP EYÜBOĞLU´YLA SÖYLEŞİ

 

               Karadeniz Bölgemizin halk sazlarından olan klasik Karadeniz kemençesi, yörede en çok çalınan ve dinletisi halkıyla bütünleşen enstrümanların başını çeker. Halk oyunlarımızın yöreden yöreye farklı zenginlikleri olmakla beraber Kaval, Tulum, Davul, Zurna, Bağlamada yörede kullanılan halk sazlarıdır.

               Karadeniz kemençesinin tarihine biraz değinirsek, Orta Asya kültürünün yaylı sazlarından ıklık, kemanenin yapısına benzer. Göç yoluyla bölgeye gelmiştir. Kemanın atası sayılır. Ancak Karadeniz bölgesinde genelde iklim nemli olduğundan Türk sazı olan kabak kemanenin göğsündeki deri aksamı Karadeniz´de çam (ladin) ağacından yapılmış ince damarlı olarak kullanılmaktadır. Deriye göre neme daha dayanıklıdır.  

               Akort düzeni üç (3) adet telle sağlanmaktadır. Çok eskiden hayvan bağırsağından ve at kuyruğundan düzeneği kurulan tel ve yay kısmı daha sonra yay(sayda) da at kuyruğu olarak asla değişmemiştir. Enstrümanda at kıllarından yapılan yaya reçine tatbik edilerek tellerin üzerine sürülmesi ile ses çıkarılır. Enstrümanın telleri zamanla değişerek çelik teller kullanılmaya başlanmıştır.

               Halkımızın baş tacı yaptığı kemençe biçim olarak 60 cm. boyunda ayakta ve oturarak da çalınabilecek bir dizayndadır. Yörede kemençe yapan ustalar biçim ve kullanıma en uygun şekli zamanla vermeye çalışmışlardır. İnce ve kalın seslileri yöreye göre kullanımda değişiklik gösterir. Günümüzde karar seslerin  hepsine göre kemençe yapılmaktadır.

              Bu sayfamızı kemençe yapımında bize zaman ayırarak değerli bilgiler veren Maçkalı kemençe yapım ustası ve icrası Eyüp Eyüboğlu´na ayırdık. Kısa söyleşimizden notlar aldık. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan Eyüp Eyüboğlu öğretmenimize çok teşekkür ediyoruz.

 

   Çok değerli hocam; biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

    1960 yılındaMaçka Ocaklı köyünde doğdum. Çocukluk yıllarım Maçka´da geçmesi ile birlikte ailemin İstanbul´a göç etmesiyle ilk öğrenimimi İstanbul´da tamamladım. Ortaokul ve lise yıllarım. Maçka´da geçti. Daha sonra Rize Eğitim Enstitüsünü bitirerek sınıf öğretmeni olarak Antalya´ya atandım. Üç yıl sonra Adıyaman´ın Kahta ilçesine tayin edildim. 5 yıl öğretmenliğim burada devam etti. Bu arada 12 yaşında Trabzon´a geldiğimde kemençe ile tanışıklığım ve ardından mahalleli çocuklar olarak kendimize birer kemençe yapma isteği uyanmıştı. Komşumuz Hatice Eyüboğlu teyzenin yönlendirmesiyle, tarif ederek yaptığımız kemençelerde en başarılı çocuk olarak gelişimimle beraber yapım işlerini de devam ettim. Mahallemizde bu hobiyi devam ettiren tek ben oldum. Bu hobi öğretmenlik yıllarımla da devam etti. Öğrencilerimle müzik derslerini de ve halk oyunlarını kemençe ile zenginleştirerek Eğitim-öğretim de de bir çok başarıya imza attık. Hatta öğrencilerimizin motivasyon ve güdüleme konusunda kemençenin varlığı çok  önemli bir yer  tuttu.  Daha sonra Samsun-Bafra Trabzon-Merkez ve Maçka Çatak ilköğretim okullarındaki öğretmenlik hayatımı 25 (yirmi beş) yıl tamamlayarak emekliliğe hak kazandım.   

 On yıldır hobi olarak başladığım kemençe yapımı ve icrasını şimdi üstad olarak sürdürüyoruz. Çalışmalarıma Çatak Mahallesinde ki evimin bitişiğinde kendi atölyemde devam ediyorum.

 

Eyüp Eyüboğlu hocamızdan merak ettiğimiz bazı soruların cevabını rica ettik. Mütevazi kişiliğiyle cevapladı. Yörede kemençe yapımı konusunda ki çalışmalar nelerdir?

 

                 Kemençe yapımı ve icrası yıllardır usta çırak ilişkisi içerisinde devam ederek geldi. En iyi icracılar yapım konusunda isminden bahsedeceğimiz ustalar hep alaylıdır. Bu işin eğitimini almadan kendi tecrübeleriyle birbirlerine aktararak çok başarılı olduklarını söyleyebilirim.  Her şeyin eskiden yetersiz olduğu dönemlerde eski ustalar imkansızı başarmışlardır. Bugün yeni icracılar hala eski ustaların yay atışı ve ezgilerinden esin almakta ve kendilerine iyi bir icracı olma yolunda çalışmaktadırlar. Eli öpülesi eski ustalara ölenlere rahmet sağ olanlara sağlık ve sıhhatler diliyorum.          

  Karadeniz bölgesinde hemen hemen her ilçe ve ilde kemençe yapım ustaları vardır. Yöre özeliklerine göre ince ve kalın sesli kemençeler yapılmaktadır.

 

   Hangi ağaçlar kullanımda tercih ediliyor?          

 

                Başta Erik, ardıç, akçaağaç ve sarmaşık ağaçları vazgeçilmezdir.  Başka dut, kiraz ve diğer sert dokulu ağaçlarda kullanılabilir. Ama ikinci veya üçüncü tercihtir.

Kemençe yapımı üniversitelerimizin saz yapımı bölümlerinde öğretilmektedir. Bazı il ve ilçelerde Halk Eğitimi Merkezleri ve Turizm müdürlükleri yapım ve icra konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalarda samimi öğretici ustalar ve öğrenme konusunda heyecanlı öğrenciler görmek beni çok sevindiriyor.

Hele hele horon oynama istek ve arzusu Karadeniz gençleri için vazgeçilmez olmuştur.

 

   Karadeniz horonuçok hareketli ve kıvrak figürlerden oluşmaktadır. Bunu nasıl yorumlarsınız?

 

                    Her yörede insan doğa ile baş başadır. Hayatını binlerce yıl toprağa bağlamış Anadolu insanı verdiği yaşam mücadelesini arazi ve iklim şartlarına göre oluşturmuştur . Dağlık ve sarp olan Karadeniz bölgesi arazi ve iklim koşulları ile kendi doğası ile birlikte yaşayan kendi insanının da geleceğe taşıyarak genetik ve karakteristik özelliklerini oluşturmuştur. Bütün canlılar beslenmek ve hareket etmek zorunda…

Bu hareketler folklorik olarak incelenip insanlık tarihine bakıldığında spor, edebiyat, şiir, müzik alanı olarak değerlendirildiğinde, her yörede sosyalleşmiş birliktelik paylaşımcılık ve gösteri adına birlikte oynadıkları şiirler söyledikleri türküler okudukları,  etkinlikleri beraber yapma güdüsünde olup, asla vazgeçilmez davranışlar olarak yaşam içgüdüsüyle  öz benliğiyle bütünleştirmektedirler.

   Yöre horonu da yöreden yöreye farklı figürler göstermekle beraber çabukluk ve kıvraklığı kişiler arasındaki uyumu neredeyse duygu olarak çok iyi hissetsek de kelimelerle ifade etmekte zorlanacağımızı düşünüyorum. İyi bir kemençe ve davul zurna icrasıyla oynanan usta ekip horonları veya serbest dalda halkın oynadıkları beni alıp götürüyor…. Donup kalıyorum. Kısaca takdire şayan.

             O ne uyum, o ne hareket, o ne çabukluk ve kıvraklık ya duyulan haz….. sonsuz.

            Gösteriden sonra birlik ve beraberliğin paylaşımcılığın, yardımlaşmanın, uyum ve ritmin, müziğin eşliğinde içimizdeki dert, keder, sıkıntı arzu, neşe ve yaşam sevinçlerinin;

          Bir ağaç gibi çiçeğe durmak meyve vermek

          Bir ana gibi çocuğuna bakmak

          Denizler gibi çalkalanmak, ırmaklar gibi akmak.

Kısaca barış ve kardeşlik içerisinde kol kola tutarak, manevi dünyamızın doyuma ulaşarak Al aşağı, hop hop, hop diyerek terapinin ta kendisi… Ağacı silkeleyip, meyvelerini dökerek dertlerini ve sevinçlerini dışarı vurmak meyve vermek yani.

 

   Çalışmalarınız devam ediyor mu?

 

      Evet çalışmalarıma emeklilik hayatımda daha da hız verdim. Yeni  bir projem var. Telli tulum yapmayı planlıyorum. Tasarım çalışmalarımı tamamladım. Fakat bu işin zor olduğunu söylemek istiyorum. Yöresel tanıtım ve gerektiğinde bazı topluluklara katılarak etkinlikleri genişletip iletişimde bildiklerimizi her an en iyi şekilde aktarmaya çalışıyorum.

        Yıllarca yaptığım öğretmenliği ve öğrencilerimi ve arkadaşlarımı unutamıyorum. Her an sanki bir yerlerde yine öğretmenlik yapacağım gibi geliyor bana.

Gezmek, spor ve müzik benim için vazgeçilmez; bahçe tarımı, kara kalem resim, bazen şiir, balık tutmak, sanatçı arkadaşlarımla söyleşi, sanat ve kültür araştırma yazılarını okumak, tarihten beri gelen oyma sanatı ve incelikleri, damak zevkime göre yemek pişirmek, sohbet edebileceğim arkadaş ve dostlarımı ağırlamak, güzel giyinmek, kemençe yapmak…

 

          Hoşlanmadığınız  konular var mı?

 

        Yalan  söyleyeni hiç sevmem.  Agresif ve egosu insanlar, borç yapmamaya özen gösteririm, gereksiz para harcamayı da, sonucu ve düzeyi olmayan sohbetler, düzeysiz politika ve her şey, detone şarkı ve türkü söyleyip çalanlar ve her konuda bilgiçlik taslayanlar.

 

     Sosyal yardımlaşma, vakıf ve dernekler olarak gözlemleriniz nelerdir?

 

      Bugüne kadar hemen hemen her il ve bazı ilçelerde bu tür derneklerde ilişkilerimiz oldu. Çok önemsediğim bir konu. Eğitim, sağlık spor, müzik, eğlence, çevreyi güzelleştirme, çevre bilinci, ekonomik kalkınma, sigara ve uyuşturucu maddelerle mücadele konusunda çok büyük çabalarım oluyor.   

             Her derneğin kuruluş amaçları ve faaliyetleri insanların yararına göre zaten planlanmıştır. Bu yönde yapılan çalışmaları canı gönülden destekliyorum.      

 

            Son olarak eklemek istediğiniz konular var mı?

 

          Ülkemi ve insanlarını çok seviyorum. Yaşamın köy hayatı ve medeniyetin meyvelerinden her yönüyle yararlanabilen doğayı kirletmeden eğitim sağlık ekonomi yönünden refah. Tüketici değil üretici bireysel değil katılımcı kararları birlikte verebilen.

            Allah´ın yarattığı Nature´de barışçı ve paylaşımcı üreten ve ürettiğini bütün insanlık aleminin hizmetine sunabilen sen, ben değil bizim değerlerimiz diyebilen;

Toplumun ön görüsü ve yüksek eğitimli ve tecrübeli kişileri örnek alabilen, bilgi birikimlerini dikkatle ve bilimsel verilerin ışığında gelecek kuşaklara aktarabilen, üniversitelerimizin ve araştırma kurumlarımızın dünyanın gelişim konjektörüne göre çalışmalarını destekleyen ve yol açan bireyleri kendi yetenek ve istidatlarına göre yetiştirebilen.

       Kısaca fazla alana değinmeden sorunları tespit edip gelişmeye ve yükselmeye doğru adım atan her insan ve kurum yetkililerine saygı duyduk. Bundan sonra da bu gelişime katkı da bulunabilecek her insanı canı gönülden kucaklıyor ve bu düşüncelerimi açıklamak ve yaymak adına çaba gösteren arkadaş ve dostlarıma sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.

 

     Söyleşiyi ; Duygu Karahasanoğlu  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EYÜP EYÜBOĞLU SÖYLEŞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞAHİN KIRTASİYE YENİ SEZONA HAZIR
ŞAHİN KIRTASİYE YENİ SEZONA HAZIR
Maçka´da kırtasiye sektöründe çeyrek asırdır sürdürdüğü hizmeti yeni mağazayı da ekleyerek devam ettirecek olan İşadamı Ali Şahin, yeni sezona hazır!
  Drakulayla mücadele sürüyor
Drakulayla mücadele sürüyor
Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesindeki bir fındık bahçesinde böceğin görülmesinin ardından bahçede başlatılan ilaçlama çalışmaları ise sürüyor.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM
“Sevgi Damlalarından Sevgi Yağmurlarına Projesi” kapsamında sportif faaliyetlere erişemeyen özel çocuklar için yüzme havuzunda eğitim vardı.
Maçka Belediyesi tarafından yaptırılan Bayraktepe göz kamaştırıyor
Maçka Belediyesi tarafından yaptırılan Bayraktepe göz kamaştırıyor
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Tepesinde ki çalışmalar tamamladı.
TÜRSAB TRABZON BAŞKANINDAN HAVALİMANI VE SÜMELA MANASTIRI AÇIKLAMASI
TÜRSAB TRABZON BAŞKANINDAN HAVALİMANI VE SÜMELA MANASTIRI AÇIKLAMASI
SÜMELA MANASTIRI NE ZAMAN AÇILACAK
98 YILLIK GURUR!
98 YILLIK GURUR!
GELECEĞİN İKBAL IŞIĞI ÇOCUKLAR!
“SÖZLERİMİZ HAYAT BULUYOR,
“SÖZLERİMİZ HAYAT BULUYOR,
TRABZON KAZANIYOR”
KÖSEOĞLU, FAS YOLCUSU!
KÖSEOĞLU, FAS YOLCUSU!
Türkiye Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Köseoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Fas´a gitti!
ŞEHİR HASTANESİ´NİN YPK KARARI ÇIKTI!
ŞEHİR HASTANESİ´NİN YPK KARARI ÇIKTI!
Şehir Hastanesi ile ilgili mega müjdeyi veren AK Parti Trabzon Milletvekili Köseoğlu; “Şehir Hastanesi YPK onayından geçti!”
“HİÇBİR AYRIM GÖZETMEDEN!”
“HİÇBİR AYRIM GÖZETMEDEN!”
Polis Teşkilatı´nın 173. Kuruluş Yıldönümünde bir mesaj yayımlayan Cora, emniyet birimlerinin görevini yaparken hiçbir ayrım gözetmediğini belirtti.
Aytemiz´den istasyon yöneticilerine
Aytemiz´den istasyon yöneticilerine
“eğlendirirken öğreten eğitim”
ŞEHİTLERİN RUHLARINA MEVLİT OKUTULDU
ŞEHİTLERİN RUHLARINA MEVLİT OKUTULDU
Maçka İlçe Emniyet Müdür Vekili Ogün Algan Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 173. yıl dönümü ve 10 Nisan Polis haftası dolayısıyla Maçka Merkez Cami´inde şehitlerin ruhlarına atfen Mevlid-i Şerif okutuldu.
ARTIK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE!
ARTIK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE!
Pasaport ve Sürücü Belgelerine ilişkin iş ve işlemler, 2 Nisan´dan itibaren Nüfus Müdürlüklerinden yapılacak!
TRABZONSİAD KURUCU BAŞKANINI KAYBETTİ!
TRABZONSİAD KURUCU BAŞKANINI KAYBETTİ!
TrabzonSİAD Kurucu Başkanı, işadamı Reha Üçüncüoğlu´nun vefatı Trabzon iş dünyasını yasa boğdu.
Polis Otosu dereye uçtu
Polis Otosu dereye uçtu
Şehit polis memuru Yunus Çavdar için saat 14.00´de Trabzon Valiliği önünde resmi tören yapıldıktan sonra Esiroğlu Merkez Camiinde İkindi vakti kılınacak cenaze namazından sonra Yeniköy Aile Kabristanlığına defnedilecektir.
SEÇİMLER 5 NİSAN´DA YAPILACAK!
SEÇİMLER 5 NİSAN´DA YAPILACAK!
Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin 5 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleştirileceği bildirildi.
BİLGİLERİNİ AKTARDI!
BİLGİLERİNİ AKTARDI!
Yazar Şermin Yaşar, Trabzon´da düzenlenen söyleşi programında,anne ve anne adaylarıyla, çocuklarla nitelikli vakit geçirmek konusundaki bildiklerini paylaştı.
“AYAKTA ALKIŞLIYORUM!”
“AYAKTA ALKIŞLIYORUM!”
Kadına yönelik şiddetin en az Karadeniz´de olduğunu söyleyen Milletvekili Köseoğlu; “Karadeniz erkeğini ayakta alkışlıyorum!”
Başkan Gümrükçüoğlu Taşbaşı Yokuşu esnaflarıyla bir araya geldi
Başkan Gümrükçüoğlu Taşbaşı Yokuşu esnaflarıyla bir araya geldi
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Taşbaşı Yokuşunda faaliyet gösteren esnaflarla bir araya geldi.
Trabzon basını Çalışan Gazeteciler Gününde bir araya geldi
Trabzon basını Çalışan Gazeteciler Gününde bir araya geldi
Zorlu Grand Otel´de gerçekleştirilen programda Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Yusuf Turgut, ilçe belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, gazetelerin imtiyaz sahipleri, basın mensupları ve medya kuruluşlarının çalışanları hazır bulundu.
FETİH YENİDEN YAŞANACAK!
FETİH YENİDEN YAŞANACAK!
Anadolu Gençlik Derneği, Trabzonluları, Mekke´nin Fethi´nin kutlanacağı 31 Aralık 2017 saat: 19.00´daki etkinliğe bekliyor!
BU ÇOCUĞA DESTEK VERİN!
BU ÇOCUĞA DESTEK VERİN!
Türkiye Satranç Şampiyonasında elde ettiği başarılarla kendisine “Maçka´nın Kasparov´u” denilen genç Mert´in tek eksiği sponsor!
HUKUKSUZ!
HUKUKSUZ!
Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, ABD´nin Kudüs kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu!
Biz Anadoluyuz
Biz Anadoluyuz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen “ Biz Anadolu´yuz” projesi kapsamında Şanlıurfa´dan ikinci grup kafile olarak yola çıkan misafir öğrencilerimiz Trabzon´a geldiler.
BAŞKAN KÜÇÜK ELLER İLE MARUL DİKTİ
BAŞKAN KÜÇÜK ELLER İLE MARUL DİKTİ
Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı tarafından uygulanan ‘´Toprak ve Tarım Sevgisi´´ projesi kapsamında Atatürk ilkokulu 3 C sınıfı öğrencileri ile Kavaklı Mahallesinde 4000 m2 kapalı alanda seracılık yapan Mesut ve Özkan GEDİKLİ seralarında öğrenciler ile dikilen marul dikimi yapıldı. Gedikli ailesi seralarında roka, maydanoz, yeşilsoğan, nane, ıspanak üretimi de yapıyor.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİMİ YAPILDI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİMİ YAPILDI
24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle Maçka İlçesi Öğütlü Mahallesi Teraziler Mevkiinde, görev yapmakta olan 310 öğretmen adına fidan dikildi
MAÇKA´DA ERKEN HASAT UYARISI!
MAÇKA´DA ERKEN HASAT UYARISI!
AYDIN, ÜRETİCİLERİ UYARDI!
Başkan Gümrükçüoğlu Maçkalı muhtarları kabul etti
Başkan Gümrükçüoğlu Maçkalı muhtarları kabul etti
KESKİN TEŞEKKÜR ETTİ
Gönüllülerden Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi´ne Ziyaret
Gönüllülerden Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi´ne Ziyaret
Trabzon Valisi Yücel Yavuz´un eşi Şengül Yavuz ve beraberinde gönül elçileri, "Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi´ni" ziyaret etti.
E-DÖNÜŞÜMÜ ANLATTILAR
E-DÖNÜŞÜMÜ ANLATTILAR
DKİB hizmet binası salonunda gerçekleştirilen toplantıda, katılımcılara Trabzon´da ihracatta e-dönüşüm anlatıldı.
İstanbul
Sağanak
Bugün
14 / 11 °C
Bulutlu
Perşembe
11 / 9 °C
Bulutlu
Cuma
12 / 8 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Evinizde bulunan toz parçacıklarının büyük çoğunluğunu ölü deriler oluşturur.

toz parçacıkları
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29