EMPATİ YAPMALIYIZ

EMPATİ YAPMALIYIZ

EMPATİ YAPMALIYIZ

Bugüne kadar hep engelli vatandaşların yanında yer aldıklarını belirten Başkan Genç; ?Hepimiz bir engelli adayıyız, engelli vatandaşlarımıza empati yaparak bakmalıyız.?

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, engelli çocuklar için düzenlenen kermesi ziyaret ederek destek sözü verdi.

BU TÜR ETKİNLİKLER ÇOK DEĞERLİ
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Lösemi ve Engelli Gönüllüleri Derneği´nin engelli çocuklar yararına düzenlediği kermesi ziyaret etti. Dernek gönüllüleri tarafından yapılan ürünleri inceleyen Başkan Genç; ?Bu tür etkinlikler engelli vatandaşlarımızın ekonomik sorunlarının çözülmesi için çok değerli etkinlikler... Buradan elde edilecek gelir çocuklarımız tedavisinde kullanılacak. Bu anlamda engelli çocuklarımız yararına düzenlenen kermesin, bu amaca matuf olarak çok önemli bir işlevi yerine getireceğini bütün samimiyetimle ifade etmek isterim. İnşallah, bunların sayıları daha artar ve böylece birçok sorun da bu sayede çözülmüş olur.? dedi.

ENGELLİ İSTİHDAMINA ÖNCELİK VERİLMELİ
Engelli bireylerin eğitim ve istihdam konularının öncelikli olarak çözülmesi gereken konular arasında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç; ?Ortahisar Belediyemiz bugüne kadar hep engelli vatandaşlarımızın yanında yer aldı ve her konuda onlara yardımcı olmaya çalıştık. Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama katılmasını, bundan daha önemlisi ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarını oldukça önemsiyoruz. Hem eğitim imkânlarından en üst seviyede yararlanmalılar, hem de istihdam konusunda onlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuların öncelikli olarak çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ
Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde engellilere yönelik algının oldukça değiştiğini görüyoruz. Artık eskiden olduğu gibi engelli bireyler evlere hapsolmuyor. Hayatın  her alanında eğitim, sanat, spor ve daha pek çok alanda yeteneklerini en üst düzeyde sergiliyorlar. Bu mutluluk verici bir durum!
Onları hayatın her alanında, günlük yaşamın tam içinde görmek bizleri oldukça mesut ve memnun ediyor. Hepimiz bir engelli adayıyız, hayatın bizi nerelere sürükleyeceğini bilemeyiz. Bu gözlerle, düşüncülerle, empati yaparak engelli vatandaşlarımıza bakmalıyız. Onlardan bir ayrımız-gayrımız olmadığını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Eğitim ve istihdam konusunun engelli vatandaşlarımızın en öncelikli olarak ele alınması gereken meseleler olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda belediyemizin engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak düzenlediği meslek edindirme, kültür ve sanat kursları bu alanda çok önemli bir işlevi yerine getiriyor.? diye konuştu.