EL EMEĞİYLE ÜRETİP ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

EL EMEĞİYLE ÜRETİP ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

EL EMEĞİYLE ÜRETİP ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği yine örnek bir çalışmaya imza attı. İhtiyaç sahipleri için doğal sabun üretip ücretsiz dağıtacaklar.

Trabzon Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, UNHCR desteğiyle, Kovid-19 sürecinde, aralarında göçmenlerin de bulunduğu ihtiyaç sahipleri için doğal el sabunu üretimi yapıyor.

DOĞAL EL SABUNU ÜRETİYORLAR
Trabzon Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında kentteki ihtiyaç sahipleri için doğal el sabunu üretip ücretsiz dağıtacak. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) desteğiyle el sabunu yapımına başlayan dernek üyelerinin hedefinde, 2 bin 500 sabun üretip ücretsiz dağıtmak var.
Dernek Başkanı Muhammet Gül’ün girişimleriyle sabun malzemelerini temin eden üyeler, dernek binasının bahçesinde kendi imkânlarıyla oluşturdukları kalıba karışımı dökerek, sabunları yaklaşık bir hafta güneşte kurutuyor.

MÜCADELEYE BU ŞEKİLDE KATKI SAĞLIYORLAR
Gül, yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının ardından mücadeleye katkı sunmak için çok düşündüklerini söyledi.
En son UNHCR ile yaptıkları görüşmeler sonucunda Trabzon’da el sabunu yapan firmaları araştırdıklarını ancak bulamadıklarını anlatan Gül; “Yaklaşık 6 kişilik ekiple 10 gün önce çalışmalarımıza başladık. İlk başlarda üretimi deneme yanılma yöntemiyle yaptığımız için çok sıkıntı çektik ama şu anda sistemi oturttuk.” dedi.

KORUNMANIN EN ÖNEMLİ KURALI; TEMİZLİK!
Gül, Covid-19’dan korunmanın en önemli kuralının temizlik olduğunu vurgulayarak;
“Özellikle göçmenleri uyarıyoruz. Evlerine kadar sabunları götürüyoruz. Ellerini yıkamalarını ve maskelerini takmaları gerektiğini anlatıyoruz. Çünkü hep birlikte hijyene çok dikkat etmemiz gerekiyor. Ama kullandığımız sabunların da doğal olması ve cilde zarar vermemesi gerekiyor. Bu konuda da elimizden gelen gayreti göstererek, sabunlarımızı üretiyoruz.”