DOĞU KARADENİZ'İN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

DOĞU KARADENİZ'İN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

DOĞU KARADENİZ'İN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Tamamlandığında Doğu Karadeniz’in en büyük Cami ve Külliyesi olacak olan yapı gün be gün yükselişine devam ediyor.

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Pazarkapı Mahallesi’nde yapımı devam eden Doğu Karadeniz’in en büyük cami ve külliyesinin inşaatı yüzde 40 oranında tamamlandı.

YÜZDE 40’I TAMAMLANDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu; “Vatandaşlarımızın da destekleriyle şu anda yüzde 40’ı tamamlanan eser, Doğu Karadeniz’in en büyük cami ve külliyesi olarak hizmet verecek. Cami ve çevresinde yapılan çalışmalar tamamlandığında o bölge yeni bir ivme kazanacak.” dedi.

KISA SÜREDE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
Doğu Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi Pazarkapı Mahallesi’nde denize hakim noktada, 182 dönüm rekreasyon alanındaki 26 dönüm arazide inşa ediliyor. Yaklaşık 8 bin 900 metrekarelik külliye alanındaki cami, 5 bin 140 metrekare oturum alanına sahip olacak. Caminin, 2 bin 800 metrekare harim alanını değişik çaplardaki kubbeler kaplayacak. Ana kubbesi 42 metre yüksekliğinde ve 22 metre çapında olacak cami, 24 pencereyle aydınlatılacak. Yaklaşık 77 metre yüksekliğinde 4 minaresinde 12 şerefe bulunacak camideki toplam 6 bin 100 metrekare namazgâh alanında yaklaşık 7 bin 700 kişi aynı anda ibadet edebilecek. İbadethanelerin yanı sıra bin kişilik konferans salonu, İslami kültür merkezi, aşevi, derslik, iş ve sanat atölyesi, sosyal hizmet odası, şadırvan, kapalı otopark, gasilhane ve morg gibi alanların yer alacağı eserin, bölge halkının da destekleriyle kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

ŞEHRE FARKLI GÖRÜNÜM KAZANDIRACAK
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yaptığı açıklamada, Pazarkapı Mahallesi’nde yapımı devam eden cami ve külliyenin, kente kazandırılacak önemli bir eser olduğunu söyledi. Projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın himayelerinde başlatıldığını dile getiren Başkan Zorluoğlu; “Vatandaşlarımızın da destekleriyle şu anda yüzde 40’ı tamamlanan eser, Doğu Karadeniz’in en büyük cami ve külliyesi olarak hizmet verecek. İnsanlarımızın çok rahat ibadetlerini yapabilecekleri, dini vecibelerini yerine getirebilecekleri ve kalabalık cenaze törenlerini gerçekleştirebilecekleri camimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ayrıca caminin çevresindeki yeni yaşam ve rekreasyon alanı çalışmaları da devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında o bölge yeni bir ivme kazanacak.” ifadelerini kullandı.