DOĞU KARADENİZ İHRACATI MERCEK ALTINDA!

ABD Büyükelçiliği Yetkilileri, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ni ziyaretinde Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatının ne durumda olduğunu öğrendi.

DOĞU KARADENİZ İHRACATI MERCEK ALTINDA!

ABD Büyükelçiliği Yetkilileri, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ni ziyaretinde Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatının ne durumda olduğunu öğrendi.

ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrın, Ekonomi Diplomatı Tobin H. Nelson ve ABD Büyükelçiliği kıdemli ekonomi danışmanı Volkan Sezgin, Trabzon’a yaptıkları inceleme ziyareti kapsamında Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğini de ziyaret ederek, Bölgeden ABD’ye yapılan ihracat hakkında bilgi aldı.

ABD HEYETİ BİLGİLENDİRİLDİ
Heyeti karşılayan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve DKİB ABD ülke Koordinatörü Erdal Özer ile Genel Sekreter İdris Çevik, Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesinden ABD’ye yapılan ihracatla ilgili bilgi verdi.

İHRACATIN YÜZDE 75’İ TRABZON’DAN
DKİB Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Özer; Doğu Karadeniz Bölgesinden Amerika Birleşik Devletlerine 23 Milyon 745 Bin 984 $ ve Trabzon ilinden ise 17 Milyon 762 Bin 220 $ tutarında ABD’ye ihracat yapıldığını, bölgeden yapılan ihracatın %75’lik kısmının Trabzon’dan gerçekleştirildiğini belirtti. Bölgeden ABD’ye ihraç edilen ürünlerin fındık, savunma sanayi ürünü, çay, makine, balık ve işlenmiş gıda ürünlerinden oluştuğunu ifade etti.

TRABZON HER DÖNEM ÖN PLANDA OLDU!
Trabzon ili ihracatı hakkında da heyete bilgi veren Özer, Trabzon’un tarihi süreç içinde her dönem ihracatta ön planda olan bir il olduğunu ve günümüzde ülkemizden en çok ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında 16. sırada ve 1 Milyar Dolar üzerinde ihracatın gerçekleştirildiği bir şehir olduğuna değindi. Gerek Trabzon ve gerekse Bölge illerinde üretilen başta gıda ürünleri olmak üzere birçok ürünün ABD’ye ihracat şansı olduğunu belirtti. DKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve ABD Ülke koordinatörü Erdal Özer; “ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan tarafından koyulan ABD-Türkiye ticaret hacminin 100 milyar $'a çıkarılması hedefi kapsamında ABD Büyükelçiliği ile çalışmaya hazırız. Bölgemiz ürünlerinin ABD pazarında daha fazla yer alması için DKİB tarafından yapılan çalışmaları sürdürmekteyiz.” dedi.