“DEVLET DESTEK OLMALI”
“DEVLET DESTEK OLMALI”
Tarih: 8.10.2018 11:50:58/ 533okunma / 0yorum

“DEVLET DESTEK OLMALI”

Devletin, özel sektörün toparlanması için destek vermesini isteyen Hacısalihoğlu; “Devlet piyasayı rahatlatmak için borçlanma senedi veya devlet tahvili verebilir.”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, devletin ve bankaların zor durumdaki özel sektörün toparlanması için çeşitli tedbirler alması gerektiğini belirtti.

“DEVLET PİYASAYI RAHATLATABİLİR”
TTSO Başkanı Hacısalihoğlu; “Mart ayına kadar olan süreçte firmalarımızın takibe atılmaması, temerrüde alınmamasını istiyoruz. Yeniden yapılandırma faizleri kontrol altında tutulmalıdır. Fiyat farkı ve tasfiye kararnamelerinin acilen çıkarılması gerekiyor. Devlet borçlanma senetleri veya devlet tahvilleriyle piyasayı rahatlatabilir. Mart ayına kadar olan sigorta ve vergi borçları bir yıl ertelenmelidir. Devletin yabancı sermayeye karşı Türk şirketlerini koruması gerekir.” dedi.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı meclis toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Nalbant başkanlığında gerçekleştirildi. TTSO´nun Eylül ayı faaliyetlerinin yer aldığı filmin izlenmesinin ardından kürsüye gelen Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, güncel ekonomik konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“HÜKÜMETİMİZ HER GÜN YENİ TEDBİRLER ALIYOR”
Son dönemlerde gündemin ekonomi olduğunu belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Her geçen gün ekonomiyle ilgili hükümetimiz tarafından gerekli tedbirler alınıyor ve gelecek ona göre planlanıyor. Özellikle 2019´un ilk 3 ayına kadar olan sürecin özel sektör için yorucu olacağını bilmemizde yarar var. Bu süreç içinde bizler alabileceğimiz kadar tedbir alırken, özellikle devletimizin almış olduğu tedbirler de bizleri birinci derecede etkiliyor. Bu doğrultuda Yeni Ekonomik Program açıklandı. Alınması gereken tedbirler konusunda da özellikle Bankalar Birliği konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bankaların sendikasyon kredilerini geri ödemeye başlaması bizleri de bu süreç içinde yakından ilgilendiren konudur. Bu süreçte yapacak olduğumuz faaliyetlerde bunu birinci derecede dikkate almakta fayda var. Döviz kurları şu anda stabil vaziyette, umarız daha da düşer. Ama son 3 ayda daha temkinli olmamızda yarar var.”

“BEKLENTİLERİMİZ VAR”
Özel sektör olarak devletten ve bankacılık sektöründen istekleri olduğunu vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi;
“Özellikle bankacılık sektöründe yeniden yapılandırmanın özel sektörü zor duruma sokmadan yapılması gerekmektedir. Önümüzdeki 6 ay içinde, yani Mart ayına kadar olan süreç bizler için zor olacak. Bu sürede firmalarımız taahhütlerini yerine getiremeyebilirler. Devletimizden şu desteği istiyoruz; bankalarla, BDDK ile görüşme yaparak, bu süreç içinde firmalarımızın takibe atılmaması, temerrüde alınmaması bizler açısından çok çok önemli. Dolayısıyla bu konu şimdiden dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde firmalarımızın ne kadar zor duruma kalacağı aşikârdır. Yeniden yapılandırmaya başvuran firmalarımızın faiz oranlarında önemli miktarda artış olduğu görülmektedir. Firmalarımızın bu faiz oranlarıyla gelecekte ne kadar zor duruma düşeceğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla devletimizin özel sektörün kurtarılması adına bankalar üzerinde etkisini göstermesi gerekiyor.”

“DEVLET BORÇLANMA SENEDİ VEYA DEVLET TAHVİLİ VEREBİLİR”
Hacısalihoğlu, devletten alacağı olan birçok firma olduğunu da vurgulayarak şöyle devam etti;
“Devletten alacağı olan birçok firmamız var. Devletle iş yapan müteahhit sektörümüz var. Müteahhit sektörünün devletten alacağına karşılık fiyat farkı kararnamesi beraberinde tasfiye kararnamesinin acilen çıkarılması şarttır. Tasfiye kararnamesi elbette müteahhit açısından kurtarıcıdır fakat o süreç içinde yapmış olduğu imalatlara fiyat farkı alamadığı takdirde yine bataktadır. Firmalarımızı batırmamak gerekiyor. Bu firmalar kolayına yetişmiyor. Devletten alacaklarının bir an önce ödenmesi, hatta gerekli fiyat farklarının ödenerek tasfiye isteyen firmalara tasfiye yaptırmak, isteyen firmalara da fiyat farkı vermek suretiyle devam ettirmek gerekir. Devletin parası olmayabilir. Ama geçmiş yollarda olduğu gibi devlet borçlanma senetleri verebilir, devlet tahvilleri verebilir. Geçmişte bunları yaşadık uyguladık. Vadeli verilecek olan devlet tahvilleri, devletten alacakları olan üyelerimize rahatlık sağlayacaktır. Medikal grubundaki üyelerimizin de devletten alacaklarına karşılık borçlarının bir an önce ödenmesi en büyük arzumuzdur.”

“TAKİBAT BAĞIMSIZ KURULUŞLAR TARAFINDAN YAPILMALIDIR”
Yeni Ekonomik Program´la önemli adımlar atıldığını vurgulayan Hacısalihoğlu; “Özellikle cari açığın, bütçe açığının kapatılması, büyümenin sürdürülebilir olması, enflasyonla mücadele ön plana çıkan başlıklar. Hepsi bizler için çok çok önemli. En önemlisi de alınan kararla 3 ayda bir eylemlerin takip edilmesi. Ancak bize göre eylemlerin takibinin kamu tarafından değil, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılması daha uygundur. Sadece kâğıt üzerinde formalite olarak değil, gerçek anlamda alınan kararların ilgili kurumlar tarafından uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi gerekmektedir” dedi.

“YABANCI SERMAYEYE KARŞI DEĞİLİZ AMA…”
Piyasa özel sektörle ve finans sektörüyle birlikte döndüğünü hatırlatan Başkan Hacısalihoğlu, şu ifadeleri kullandı;
“Buna göre özel sektör olmazsa finans sektörü de olmayacaktır. Dolayısıyla devletin bu dengeyi gözetmesi ve özel sektörü koruması gerekiyor. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde yabancı sermaye olarak yaklaşık 55 bin firma var. Ağırlıkla kriz ve kriz sonrası ülkemize gelmektedirler. Şu anda da ülkemizde birçok yabancı firma, şirketlerimizi satın almak üzere çalışmalarını sürdürüyorlar. Zor durumda kalan firmalarımız kendilerini kurtarmak için işlerini devretmek, satmak veya kapatmak zorunda kalıyor. Bu sektörlere de yabancılar girecek. Biz yabancı sermayeye karşı değiliz. Ama bu şekilde değil. Her zaman piyasaya girmeleri lazım! Sadece kriz sonrası değil. Devlet olarak kendi özel sektörümüzü öncelikle koruyup kollayacağız, onların düşmesine engel olacağız ve firmalarımızı da yabancıların eline geçirmeyeceğiz. Bu devlet olarak bizim üzerinde durmamız gereken bir konudur. Özel sektör yok olduğu takdirde geleceğin nasıl olacağını hepimiz biliyoruz. Şu anda piyasada önemli sektörlere baktığımız zaman ağırlıkta yabancıların elinde olduğunu görüyoruz. Bütün dünyanın gördüğü Türkiye´nin büyük potansiyeli! O potansiyelden biz payımızı alamadık. Bu döviz kurlarıyla onların ülkemize girmesi ve bundan pay alması çok kolay! Onların Türkiye´ye girmesi sadece Türk piyasası için değil, aynı zamanda Türkiye´nin hinterlandında olan piyasayı da ele geçirmeleri demektir. Dolayısıyla birinci derecede önemli olan firmalarımızın ayakta kalmasıdır. Bizim mücadelemiz de bu yöndedir. Firmalarımızın düşmemesi adına devletin elden gelen her şeyin yapılması gerekir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DEVLET DESTEK OLMALI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
SİGORTA SİSTEMİ TANITILDI
SİGORTA SİSTEMİ TANITILDI
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nda ‘Alacak Sigortası ve Kefalet Sigortası´ sistemi konularında iş insanları bilgilendirildi.
HERKES İŞYERİ AÇAMAYACAK
HERKES İŞYERİ AÇAMAYACAK
Trabzon´da inşaatçılar ve emlakçılar taşınmaz ticaret yönetmeliği ile ilgili bilgilendirilirken, 5 Haziran´dan itibaren işyeri açmanın zorlaştığı açıklandı
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ LOGO
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ LOGO
YERLİ ÜRÜNLERE MİLLİ L
TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
TÜRKİYE-KORE İLİŞKİLERİ GELİŞECEK
“BANKA DESTEĞİ KESTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ”
“BANKA DESTEĞİ KESTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ”
Mehmet Cirav; “Bankaların fındık ihracatçısından desteği kesmesi, fındık fiyatlarının düşük kalmasında en büyük nedendir
ESNAF VE SANATKÂRA E-TİCARET
ESNAF VE SANATKÂRA E-TİCARET
Esnaf ve sanatkârlara yönelik gerçekleştirilen e-ticaret sunumunda, katılımcılar uygulamanın avantajları konusunda bilgilendirild
HİSARCIKLIOĞLU UMUT AŞILADI
HİSARCIKLIOĞLU UMUT AŞILADI
Birlik ve beraberliğin önemine değinen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “Sıkıntılar elbir”liği ile aş
YAZILIMDA DA YERLİ
YAZILIMDA DA YERLİ
Dünyanın yerli ve milli yazılımlar üretme konusunda büyük bir yarış içinde olduğunu belirten Serdar; “Yerli ve milli yazılım sektörüne ağırlık verilmeli.”
“TÜRKİYE´NİN TEMELLERİ SAĞLAM”
“TÜRKİYE´NİN TEMELLERİ SAĞLAM”
“Ülkemize karşı başlatılan ekonomik savaşta devletin yanında olduklarını belirten Eren ve Hacısalihoğlu; “Türkiye, temelleri sağlam ve güçlü bir ülkedir.”
“ELDE ETTİĞİNİZ KAZANIMLARI DEĞERLENDİRİN”
“ELDE ETTİĞİNİZ KAZANIMLARI DEĞERLENDİRİN”
Fatih Çocuk Evleri´ni ziyaret eden Yavuz, burada kalan gençlere tavsiyelerde bulundu; “Elde ettiğiniz kazanımlarla kendinizi yetiştirme gayreti içinde olun.”
İŞKUR İŞ SAHİBİ YAPIYOR
İŞKUR İŞ SAHİBİ YAPIYOR
Geçen yıl 11 bin 724 kişinin İŞKUR aracılığı ile işe yerleştirildiğini belirten İŞKUR Trabzon İl Müdürü Zengin, bu yıl bu rakamın üstüne çıkacaklarını belirtti.
İNŞAATTA ABD BOYKOTU
İNŞAATTA ABD BOYKOTU
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı karar gereğince, inşaatlarda ABD menşeili malzemeler kullanılmayacak.
İHRACATÇILARDAN TAM DESTEK
İHRACATÇILARDAN TAM DESTEK
DKİB Başkanı Kalyoncu, ekonomik yaptırım kararıyla ilgili değerlendirmesinde, emperyalistlere karşı verilen savaşta devletin emrinde olduklarını vurguladı.
BDDK´NIN KOLAYLIKLARI UYGULANSIN!
BDDK´NIN KOLAYLIKLARI UYGULANSIN!
Kurban Bayramı kutlama programı için oda binasında bir araya gelen TTSO Meclis üyeleri; “Kredi yapılandırmalarına BDDK´nın kolaylıkları uygulansın.”
Kuturoğlu, fındık üreticilerini uyardı
Kuturoğlu, fındık üreticilerini uyardı
Kuturoğlu, fındık üreticilerini uyardı Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ziraat Mühendisi Coşkun Kuturoğlu, açıklanan fındık hasat tarihlerine uyulmasını istedi
FINDIK FABRİKASI
FINDIK FABRİKASI
Esiroğlu´da bulunan fındık fabrikası kapandı.
ÜLKEMİZİ YENİ UFUKLARA TAŞIYACAK
ÜLKEMİZİ YENİ UFUKLARA TAŞIYACAK
DAHA ŞEVKLE ÇALIŞACAĞIZ
“PROJELER TOZLU RAFLARDAN İNMELİ
“PROJELER TOZLU RAFLARDAN İNMELİ
Yeni hükümet Sistemi´nin ilk kabinesi ve 4 Trabzonlu Bakanı kutlayan TSGİAD Başkanı Olgun; “Trabzon´un projeleri artık tozlu raflardan inmelidir.”
İŞ DÜNYASI BEKLENTİDE
İŞ DÜNYASI BEKLENTİDE
İŞ DÜNYASI BEKLENTİDE
SON GÜN 30 HAZİRAN!
SON GÜN 30 HAZİRAN!
Maçka Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Eyüp Aydın, 2018 yılına ilişkin ÇKS başvurularının 30 Haziran´da sona ereceğini belirterek çiftçileri uyardı
TTSO´DAN ANKARA ÇIKARMASI!
TTSO´DAN ANKARA ÇIKARMASI!
Seçimlerin ardından oluşan yeni yönetim kurulu ile Ankara´ya çıkarma yapan TTSO Meclis ve Yönetim Kurulu başkanları, bakanlarla bir araya geldi.
“SEBEBİ BİZİZ!”
“SEBEBİ BİZİZ!”
Açgözlülüğün balığın sonunu getirdiğinin altını çizen 56 yıllık balıkçılık geleneğinin mirasçısı Ertuğrul Tüfekçi, sezonun çok daha önce bittiğini kaydetti.
Balık Ölümleri
Balık Ölümleri
Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Kuturoğlu, "Kültür balıkçılığının kalbi olan Maçka´da Sümela Manastırı´nın tadilatta olması ve HES´ler nedeniyle sürdürülebilir alabalık üretiminin tamamen yok olması, sektörümüzde tabiri yerindeyse kalp krizi geçirtti ve sektör halen yoğun bakımdadır.”
“DOPİNG ETKİSİ YAPACAK!”
“DOPİNG ETKİSİ YAPACAK!”
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan; “7,4´lük büyüme ihracata doping etkisi yapacak!”
İŞ DÜNYASINA NEFES KREDİSİ!
İŞ DÜNYASINA NEFES KREDİSİ!
TOBB, Trabzon iş dünyasına ilk etapta 10 milyon liralık ‘Nefes Kredisi´ vermek için düğmeye bastı!
KARA İLE YENİDEN!
KARA İLE YENİDEN!
Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi´nde Metin Kara yeniden başkanlığa seçildi.
İnsanlar artık yatırım yapmıyor”
İnsanlar artık yatırım yapmıyor”
TSGİAD Başkan Yardımcısı Sabri Bayrak çağrı yaptı:
SEKTÖRÜN SORUNLARI KONUŞULDU
SEKTÖRÜN SORUNLARI KONUŞULDU
Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası´nın Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaretinde sektörün sorunları ele alındı!
SANAYİ-ÜNİVERSİTE EL ELE!
SANAYİ-ÜNİVERSİTE EL ELE!
KTÜ Teknoloji Transfer Ofisi´nin TTSO´yu ziyaretinde Sanayi-Üniversite işbirliğinin geliştirilmesi için adım atma yönünde karar alındı!
İstanbul
Sağanak
Bugün
14 / 11 °C
Bulutlu
Perşembe
11 / 9 °C
Bulutlu
Cuma
12 / 8 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29