DARISI MAÇKA’YA

DARISI MAÇKA’YA

DARISI MAÇKA’YA

Çevreciler, Değirmendere’nin Ortahisar sınırları içine kaçak dökülen moloz yığınlarını temizleyen DSİ ekiplerini Maçka’daki manzarayı görmeye davet ediyor.

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü ekipleri Değirmendere içine kaçak bir şekilde dökülen yaklaşık 200 kamyonluk toprak ve moloz yığınını temizledi.
Dere yatağı içine yıllarca kaçak bir şekilde dökülen hafriyat malzemesi suyun akışını engellediği gibi, içinde barındırdığı atıklar nedeniyle de Değirmendere'yi kirletiyordu.

MUHTAR YAPILAN İŞTEN MEMNUN
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan 2 Nolu Bostancı Muhtarı Hüseyin Kadı, temizlik çalışmasını yürüten Bölge Müdürlüğü’ne desteklerinden dolayı da Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'e teşekkür etti. Yaklaşık 30 yıllık sorunun çözüldüğünü dile getiren Muhtar Kadı, vatandaşları da dere kenarında tarla yapmamaları konusunda da uyardı. Dere yatağında tarlaların yanında farklı amaçlarla kullanılan birtakım yapıların inşa edildiğini belirten Kadı, hepsinin en erken zamanda ortadan kaldırılacağını söyledi.

YASAĞI DİNLEYEN YOK!
Yasak olmasına rağmen dere yatağına yıllarca kamyonlarla moloz ve toprak döküldüğünü belirten Kadı; “Dere yatağı içindeki devasa hafriyat yığınının temizlenmesiyle birlikte Değirmendere hak ettiği görünüme kavuştu. Hafriyattan dolayı yaz aylarında çok yoğun bir şekilde sinekler ürüyordu. Gerçekten de çok sağlıksız bir ortam vardı. Yasak olmasına rağmen yıllarca buraya kamyonlarla moloz ve toprak döktüler. İçler acısı bir durum vardı. Temizlendiği için gerçekten çok mutluyuz. Başta Bölge Müdürlüğü olmak üzere desteklerinden ötürü Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanımız Ahmet Metin Genç’e teşekkürlerimi iletiyorum. Hafriyatın temizlenmesi için gerçekten büyük mücadele verdiler. Değirmendere artık özgür bir şekilde akıyor. Vatandaşlarımızı dere kenarına ve yatağına tarla ve baraka yapmamaları konusunda uyarıyoruz. Sel ve su taşkınlarında can kaybı yaşanmaması için biran önce tarlaları ve bu barakaları kaldıracağız.” diye konuştu.

DSİ MAÇKA’YA DA GELSİN
Öte yandan Değirmendere’nin Maçka sınırları içerisinde kalan ve adeta dilek ağacına dönen dere yatağında da moloz ve hafriyat pisliğinden geçilmiyor. Mevcut görüntüden rahatsız olan Maçkalı vatandaşlar da; “Değirmendere’nin Bostancı ayağını temizleyen DSİ 22. Bölge Müdürlüğü ekipleri, birazda Maçka’ya gelip bu bölgenin durumunu görsün.” diyerek ilçe sınırları içindeki dere yatağının temizliği için DSİ’yi bekliyor!