CUMHURİYET RUHU DİMDİK AYAKTADIR!

CUMHURİYET RUHU DİMDİK AYAKTADIR!

CUMHURİYET RUHU DİMDİK AYAKTADIR!

Ankara´da 23 Nisan 1920´de TBMM´nin açılmasından sonra cumhuriyet rejimine giden yolun da açıldığını belirten Genç; ?Cumhuriyet ruhu dimdik ayaktadır.?

Ortahisar Belediyesi Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara´da Büyük Millet Meclisi´nin açılmasından sonra cumhuriyet rejimine giden yolun açıldığını dile getiren Başkan Genç şu ifadelere yer verdi;

CUMHURİYET HALK İRADESİNİN YANSIMASIDIR! 
?Yurdumuzu işgal eden emperyalist güçlere karşı İstiklâl Savaşı´nı galibiyetle nihayete erdiren Gazi Meclisimiz, 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyet rejimini ilân ederek bu zaferini cumhuriyetle taçlandırmıştır. Türk İstiklâl Savaşı´nı sevk ve idare eden Büyük Millet Meclisi´nin 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara´da açılmasıyla cumhuriyete giden yolun temeli atılmıştır. Cumhuriyet demokrasinin gereği olarak halkın iradesinin ülke yönetimine yansımasını ifade eder. Irkı, dili, inancı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşan herkesin eşit şekilde ülke yönetiminde iradesinin temsil edilmesidir. Bu anlamıyla bundan 96 yıl önce temeli sağlam bir şekilde atılan cumhuriyet rejimi, her geçen yıl daha da güçlenerek, Türk milletinin bütün varlığıyla sahiplendiği ve canı pahasına koruduğu bir hüviyete bürünmüştür.

CUMHURİYETİ GÜÇLENDİRMEK HEPİMİZİN GÖREVİ
Ecdadımızın büyük fedakârlıklara katlanarak, kanlarıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletini her alanda güçlendirmek, her bir Türk vatandaşının görevi olmalıdır. Bugün cumhuriyetimizin ilânının 96. senesini bir kez daha şevk ve heyecanla kutluyoruz. Bütün vatandaşlarımızın her birinin Cumhuriyet Bayramı´nı tebrik ediyorum. Bu vesileyle, bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için şehit düşen kahramanlarımıza Yüce Mevla´dan rahmet ve mağfiret diliyorum. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmetle, tazimle yâd ediyorum. İstiklâl Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Bu ruhu hiçbir güç yok edemeyecektir.?