BADEGÜL ABLA
Bizim köyün bir Badegül Abla´sı vardı.
Tarih: 22.5.2018 11:53:17/ 2305okunma / 0yorum

BADEGÜL ABLA

                                                                             

Bizim köyün bir Badegül Abla´sı vardı. Güller açtığı zaman köyde ne kadar gül bahçesi varsa güllerini koparır yoldan geçenlere dağıtırdı. Badegül Abla´nın bu tavrı köydeki bazı kadınların hoşuna gitmemiş olacak ki bir süre sonra köydeki kadınlar, bahçeleri demir tellerle ördürmeye başlamışlardı. Ancak Badegül Abla, ne yapar eder, o demir telleri aşar, gülleri koparıp yoldan geçenlere dağıtırdı. Yıllardır Badegül Abla´nın bu davranışları ile adı arasında bağ kurmaya çalıştım. Aslında Badegül Abla´nın gerçek adı Badegül değildi. Gerçek adını kimseler bilmezdi. Ama gerçek adının Badegül olmadığını herkes bilirdi. Size de bu durum biraz tuhaf gelmiştir. İnsan, insanın taşıdığı adının gerçek adı olmadığını biliyorsa o insanın gerçek adını bilmelidir diye düşünebilirsiniz. Yıllardır ben de böyle düşündüm. Amabu durum bir yandan da size o kadar şaşırtıcı gelmemiş olabilir. Çünkü hemen hemen hepimizin etrafında nüfustaki adından farklı bir ad kullanan vardır.

 

Badegül Abla´nın köyde ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmazdı. Aramakla bulunmazdı. Zaten uzun yıllardır kimsenin Badegül Abla´yı arayıp sorduğu yoktu. Belki de bu yüzden aramakla bulunmaz ifadesi Badegül Abla için uygun bir ifadeydi. Badegül Abla ile karşılaştığım günlerde genelde elindeki gülleri dağıtma işini bitirmiş olurdu. O vakitler yanımdan gülerek geçerdi. Gülmek ile gülün arasındaki sanatın tam da buraya uygun düşeceğine inanıyorum. Siz de bir düşünün isterseniz. Bir kadınınadı Badegül, köyde yoldan geçenlere gül dağıtıyor ve dağıttığı güller bitince hep gülüyor. Kulağa hoş gelmiyor mu?

 

Bu hikâye tam da burada bitsin isterdim. O zaman hepimiz Badegül Abla hakkında az çok güzel düşüncelere sahip olurduk. Bir insan hakkında güzel düşüncelere sahip olmak kolay değildir. Çünkü insan, daha çok yanlışlarıyla hatırlanır. Bu sözlerim sakın ola ki Badegül Abla´nın kötü bir insan olduğunu düşündürmesin size. Bence adı Badegül olan birinin kötü olma ihtimali yok. Şimdi kalkıp biri bu genellememe karşı çıkabilir. Ama inanın Badegül Abla´yı tanısaydınız bana hak verirdiniz. Tanımak demişsem Badegül Abla´nın yaşadıklarına şahit olduğum anlamı çıkmasın. Bir insanı tanımak için bir başkasının o kişi hakkındaki düşünceleri bile o insanı tanımak için bazı durumlarda yeterli olabilir. Aslında bu durum hepimizin sıklıkla yaptığı yanlışlardan biridir. Bir insanı tanımak o kadar kolay değildir. Belki de insanı tanıdım diyen bir insanın insan hakkında yapacağı tanım, insanın tanımsızlığıdır.

 

Badegül Abla, babaannem yaşlarındaydı. Babaanne denmişse yaşının yetmişin üzerinde olduğunu çıkarmışsınızdır. Genelde babaanneler yetmiş yaşın üzerinde olur. Siz de fark etmişsinizdir bazı insanlara bazı yaşlar yakışır. Örneğin çocuk deyince yedi yaş, genç deyince on sekiz yaş, orta yaş deyince kırk yaş gelir aklımıza. Bu yaşlar üç aşağı beş yukarı bu şekildedir. Badegül Abla´nın hayatı ile ilgili detayları bana ulaştıran köyde Kovboy Celal olarak bilinen Celal Amca´ydı. Kovboy lakabı, Western filmlerini çok izlemesinden geldiği söylenirdi. Bu filmlerle kafayı o kadar bozmuştu ki kendine bir at almıştı. Ama köyde Celal Amca´yı atın üstünde gören yoktu. Birkaç kez gece vakti at ile gezintiye çıktığını gören olmuş denilse de bu rivayetlere köyün ahalisi pek itibar etmemişti. Celal Amca, namıdiğer Kovboy Celal, ölümünün yakın olduğunu anladığı vakit,beş oğluna vasiyetiniyazdığı kâğıtları eski sandığına koyduktan sonra karısı Nesime Hala´dan aldığı kefen parasını torununa verip hastaneye yatmıştı. Celal Amca´nın ölen oğlu ile birlikte altı oğlu vardı. Oğullarıyla arası ömrünün sonlarına doğru biraz açılmıştı. Aslında oğullarına pek güvenmezdi. Bu yüzden kefen parasını oğullarından birine değil,ölen en büyük oğlunun oğluna vermişti. Celal Amca´nın cenazesi kaldırıldığında oğullarından biri, parayı alan ölen abisinin oğluna paranın hesabını soracaktı. Bu olay da farklı hikâyenin konusu. Biz yine Badegül Abla´ya dönelim. Celal Amca, bir haber sitesinde hikâyeler yazdığımı bilmem nereden duymuşsa hastaneyeonu ziyarete giden dedemden kendisini ziyaret etmemi rica etmişti. Bunun üzerine ben de bir kolonya alarak Celal Amca´yı ziyarete gittim. Kolonyanın limon kolonyası olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Hastaneye ziyarete gidilirken genellikle limon kolonyası, meyve suyu veya muz alınır. Bunu biliyorsunuzdur. Bilmem bu konu hakkında hiç düşündünüz mü?

Celal Amca´yı ziyarete gittiğimde yanındabenim onun gibi evladım yok, dedikten bir iki gün sonra ölen en büyük oğlunun karısına, en küçük oğluna hakkını helal etmediğini söylediği oğlu vardı. Celal Amca, oğluna kendilerini biraz yalnız bırakmasını söylediğinde, oğlu biraz bozulur şekilde: “Bahçedeyim.” deyip odadan çıkmıştı. Oğlu odadan çıkınca Celal Amca, el işareti yapıp yanındaki sandalyeye oturmamı istedi. Bir süre bekledikten sonra konuşmaya başladı. Muhtemelen, oğlunun odanın kapısından uzaklaşmasını beklemişti.Ben de ister istemez meraklanmıştım. Celal Amca, köyde adını duyduğum, birkaç kerede yolda karşılaşıp selam verdiğim köydeki amcalardan herhangi biriydi. Badegül´ün gerçek adı Badegül değil, Badegül?Hani bizim köyde gelen geçene gül dağıtan Badegül, Evet, Ondan bahsediyorum işte. Bu sıra sesi biraz boğuk çıkmıştı. Ağzından çıkan kelimelere iyice kulak vermesem kelimelerin anlaşılması zordu. Celal Amca, Badegül… Bağlantıyı kurmakta oldukça zorlanıyordum. Bildiğim kadarıyla Celal Amca ile Badegül Abla´nın bir akrabalıkları yoktu. Badegül bizim köye geldiğinde gül gibi bir kadındı, Celal Amca! Efendim! Badegül´ün gerçek adı Badegül değilse ve gerçek adını kimseler bilmiyorsa ona Badegül adını kim koymuştu? İşte bunu bilen yok, Olur mu öyle şey? Oluyor işte, şu hayatta neler olmuyor ki, Peki Celal Amca, köyde kimseler Badegül Abla´ya gerçek adının ne olduğunu soran olmamış mı? İnsanlar, o zamanlar birbirine o kadar çok şey sormazdı, Sonra? Meğer Badegül bizim köye gelin gelmeden önce...

 

Şimdi düşündüm de hikâye burada bitti. Nasıl yani diyebilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız. Hikâye burada bitti. Size ben, Celal Amca´nın bana anlattığı Badegül Abla´nın yaşadığı o kötü olayları anlatamam. Eğer anlatırsam yukarıda da dediğim gibi siz Badegül Abla´yı, köyde yoldan geçenlere gül dağıtan ve dağıttığı güller bitince hep gülen biri olarak değil, yaşadığı bu kötü olaylarla hatırlayacaksınız. Benim gönlüm buna elvermez.

 

Bir kadın düşünün, adı Badegül, köyde yoldan geçenlere gül dağıtıyor ve dağıttığı güller bitince hep gülüyor. Kulağa hoş gelmiyor mu?

 

NEŞAT SAMAT
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BADEGÜL ABLA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Abdi İpekçi
Abdi İpekçi
Gazeteci - yazar Abdi İpekçi 1 Şubat 1979´da Mehmet Ali Ağca tarafından vurularak öldürüldü. Peki, Abdi İpekçi kimdir?
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Türk yıldızları, birincilik getirdi
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
Ahmet Hamdi Tanpınar ( 1901; 1962)
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
600 fotoğraflık dev yarışma sonuçlandı
  SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
SEBAHATTİN EYÜBOĞLU (1908-1973)
KİTAP TÜCCARLIĞI
KİTAP TÜCCARLIĞI
Kitap fiyatları gittikçe artıyor. Kimse kusura bakmasın bir kitaba 25-30 TL verilmez.
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara)
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara)
7 Şubat 1904´te İstanbul Çatalca´da doğdu, 5 Ocak 1975´te Ankara´da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü´nü bitirdi.
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI  HEYECANI BAŞLIYOR
YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI HEYECANI BAŞLIYOR
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği´nin 34 yıldır aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasının başvuruları başladı. Türkiye´nin en uzun soluklu fotoğraf yarışması “Yılın Basın Fotoğrafları”, medya dünyasının da en prestijli ödülleri arasında yer alıyor.
               Mehmet Akif Ersoy´un Hayatı (1873 – 1936)
Mehmet Akif Ersoy´un Hayatı (1873 – 1936)
Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanb ul´da doğdu
Bilge Karasu (1930-1995)
Bilge Karasu (1930-1995)
1930´da İstanbul´da doğdu. 13 Temmuz 1995´te yaşamını yitirdi.
FESTİVAL SONA ERDİ
FESTİVAL SONA ERDİ
AB İnsan Hakları Film Festivali tüm yurttaki Avrupa Birliği Bilgi Merkezleriyle birlikte aynı anda başladığı Trabzon´da 10 Aralık´taki gösterimle sona erdi.
TRABZON´DA BULUŞTULAR
TRABZON´DA BULUŞTULAR
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği´nin (ÇYDD) bu yıl 6.´sını düzenlediği Kitap ve Kültür Fuarı, sevilen oyuncu ve ünlü senaristi Trabzon´da buluşturdu.
FİLM GÜNLERİ TRABZON´DA BAŞLIYOR
FİLM GÜNLERİ TRABZON´DA BAŞLIYOR
Bu yıl 8.´si gerçekleştirilecek olan “İnsan Hakları Film Günleri” Türkiye´deki Avrupa Birliği Merkezleriyle eş zamanlı olarak Trabzon´da başlıyor.
TRABZON, KİTAP VE KÜLTÜR ŞÖLENİNDE BULUŞTU
TRABZON, KİTAP VE KÜLTÜR ŞÖLENİNDE BULUŞTU
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin hazırladığı ve Ömer Güner´e ithaf edilen 6. Kitap ve Kültür Şöleni Trabzon halkıyla buluştu.
KİM O?
KİM O?
KİM O?
YENİ MÜDÜR KARAHASAN
YENİ MÜDÜR KARAHASAN
Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne atanan Elvan Saliha Karahasan,ayağının tozuyla TTSO´yu ziyaret ederek verdikleri desteğe teşekkür etti.
Trabzon Devlet Tiyatrosu  Karahasan´a teslim
Trabzon Devlet Tiyatrosu Karahasan´a teslim
Trabzon Devlet Tiyatro Müdürlüğüne Elvan Saliha Karahasan atandı. Karahasan doğup büyüdüğü kente vefa borcunu ödeyeceğini söyledi
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
MAÇKALI YAZARLARDAN BÜYÜK BULUŞMA
Maçkalı yazarlardan imza günü
Maçkalı yazarlardan imza günü
Maçkalı yazarlardan imza günü
YOKSA SİZ
YOKSA SİZ
BUYURSUNLAR EFENDİM.
MAÇKA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
MAÇKA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
İlçemizin en büyük eksiklerinden biri olan Kültür Merkezi Maçka Belediyesi tarafından yapılıyor.
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
HARİTADA BİR SİYAH NOKTA
Gönüllerin sultanı
Gönüllerin sultanı
Seferihisar ilçesinin kadife sesli güler yüzlüsü Pelin Taneli Kadıoğlu, sahnelerin aranan ismi. İzmir´den Ardahan´a, Edirne´den Hakkari´ye kadar gönüllerin sultanı olmayı başarmış bir ses
HİDAYET ABİ´Yİ BEN ÖLDÜRMEDİM
HİDAYET ABİ´Yİ BEN ÖLDÜRMEDİM
Bir hikâye nerede başlar, nerede biter?
ÇOCUKLAR SİNEMA İLE BULUŞTU
ÇOCUKLAR SİNEMA İLE BULUŞTU
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Trabzon´un köyve şehir merkezinde yaşayan çocukları sinemaya götürdü.
MS hastaları moral gecesinde bir araya geldi
MS hastaları moral gecesinde bir araya geldi
Doğu Karadeniz MS Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´nin düzenlediği Farkındalık ve Moral Gecesinde katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Hastalarımıza sahip çıkan, ailelerinde destek olan, sosyal destekleri sağlayan, hastanelerimizi herkesin hastanesi yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dır. Sağlık Bakanlığı müsteşarı olarak ben bunu yaşadım” dedi.
ANLAMLI SERGİ!
ANLAMLI SERGİ!
Gençağa Küçük´den kardeşi Şehit Mustafa Küçük Anısına Anlamlı Sergi
KÜÇÜREK ÖYKÜLER
KÜÇÜREK ÖYKÜLER
* Mendil, bir tutam saç, suskunluk!
TRABZONSPOR´A SAYGI DURUŞU!
TRABZONSPOR´A SAYGI DURUŞU!
Yapımcılığını NTC Medya sahibi ve Trabzonspor Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yiğit Alp´in yaptığı Aşk ve Mavi´den Trabzonspor´a saygı duruşu!
Öğrencilerden Şehit Furkan Yayla Anısına Anlamlı Sergi
Öğrencilerden Şehit Furkan Yayla Anısına Anlamlı Sergi
2017 yılında EL-BAB Operasyonu sırasında şahadet mertebesine erişen Şehidimiz Piyade Teğmen Furkan Yayla anısına Trabzon Tevfik Serdar Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Çocuklar baharda daha fazla büyüyor.

Çocuklar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29