“AYAKTA ALKIŞLIYORUM!”
Kadına yönelik şiddetin en az Karadeniz´de olduğunu söyleyen Milletvekili Köseoğlu; “Karadeniz erkeğini ayakta alkışlıyorum!”
Tarih: 26.2.2018 11:03:29/ 3380okunma / 0yorum

“AYAKTA ALKIŞLIYORUM!”

Kadına yönelik şiddetin en az Karadeniz´de olduğunu söyleyen Milletvekili Köseoğlu; “Karadeniz erkeğini ayakta alkışlıyorum!”

AK Parti Trabzon Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyesi Av. Ayşe Sula Köseoğlu, kadına yönelik şiddetle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde kadına yönelik şiddet oranlarında yüzde 27 ile en düşük oranın Doğu Karadeniz Bölgesi´nde olduğunu belirten Köseoğlu;“Karadeniz erkeğini ayakta alkışlıyorum. Karadeniz erkeği, kadınına her zaman sahip çıktığını, koruyup kolladığını bu istatistiklerle bir kez daha ortaya koymuştur.” dedi.

“KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!”
Kadınların yaşamının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını belirten Köseoğlu şunları kaydetti; “Ülkemizde kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla maalesef artış görülüyor. Eğitim seviyesi düştükçe şiddet oranı yükseliyor. Ancak bu durum dünya ortalamasında seyrediyor. Bu da bize aslında kadına yönelik şiddetin evrensel bir olgu, evrensel bir problem haline geldiğini gösteriyor. Şiddet aslında sadece yasal düzenlemelerle çözülebilecek bir sorun değildir. İnsanımızın eğitimi, değerler eğitimi, toplumsal önyargılarla bilinçli ve sistematik mücadelede hala kat edeceğimiz çok mesafe var. Ne kadar üzücüdür ki, kadınlarımızın en yakınları tarafından (eşi, babası, oğlu, kardeşi) tarafından öldürülüyor, şiddete ve cinsel istismara maruz kalıyor. Kadınlarımız boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için ve kendi hayatına dair karar almak istediği için şiddete maruz kalıyor. Toplumsal ve ekonomik nedenlerle öldürülüyor. Kadınlarımızın namusu koruma, yoksulluk, işsizlik, aldatma, evi terk etme, boşanma gibi sebeplerle öldürüldüğünü düşünürsek, kadın cinayetleri kadına yönelik şiddetin bir parçası olarak maalesef münferit değil sistematiktir. Kadına yönelik şiddet hane içinde olduğu kadar kamusal mekânlarda da meydana geldiğinden bizim için toplumsal bir meseledir.  Bu nedenle kadın cinayetlerinin çözümüne yönelik toplumsal önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenebilmesi için bu gibi suçlara verilen cezaların biraz daha caydırıcı olmasını önemsiyorum. Şiddete uğrayan kadınlarımız sessiz kalmamalı, kesinlikle susmamalı, bu olayı gizlememelidir. ‘Kol kırılır, yen içinde kalır´ gibi, ‘Kan kusup, kızılcık şerbeti içtim demek´ gibi atasözlerimiz bu tarz konular için geçerli değildir. Şunun çok iyi bilinmesi gerekir ki; kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet bir suçtur! Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir, insanlığa ihanettir!”

“KADINLAR ARTIK HAKKINI ARAYABİLİYOR”
Kendi hükümetleri döneminde kadınların haklarını araması noktasında önemli kazanımlar sağladığını dile getiren Köseoğlu, bunun da istatistiklere yansıdığını belirtti. Köseoğlu; “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´mızın ‘Alo 183 Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik Sosyal Hizmet Danışma Hattı´ bu konudaki önemsediğimiz uygulamalardan biridir. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede sivil toplum örgütlerinin varlığı da bizler için çok önemlidir. Toplumsal hayattaki kadın örgütlenmelerinin artması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlarımız herhangi bir şiddet olayına maruz kaldıklarında; Valilik- Kaymakamlık, Adli Makamlar (Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile Mahkemeleri gibi), Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Sağlık Kuruluşları gibi devlet kurumlarına ve Kolluk kuvvetlerine (ALO 155 Polis İmdat, ALO 156 Jandarma İmdat gibi) ve Alo 183 Aile Kadın Çocuk ve özürlü danışma hattına anında ve güvenle başvurabileceklerini bilmelidirler. Daha da önemlisi bundan çekinmemek, utanmamaktır.Devletimiz, hükümetimiz, kolluk kuvvetlerimiz şiddet mağdurunun yanında, şiddet uygulayanın karşısındadır. Ayrıca; Şiddet veya şiddet uygulanma tehlikesinin varlığı hâlinde herkes bu durumu resmi makam veya mercilere ihbar edebilir.” diye konuştu.

“RAPORLAR BİR GERÇEĞİ ORTAYA KOYDU”
KEFEK uzmanı tarafından hazırlanan rapora da değinerek kadına yönelik istatistiklere ilişkin veriler paylaşan Köseoğlu; “Rapora göre, AB´de kadının en çok şiddet gördüğü ülkeler Danimarka, Finlandiya ve İsveç´tir. Kadına şiddetin en az olduğu ülkeler ise Polonya, Avusturya ve Hırvatistan´dır. Rapora göre, Türkiye genelinde yaşamlarının herhangi bir döneminde cinsel şiddete maruz kalmış kadınların oranı yüzde 12, fiziksel şiddete maruz kalmış olanların oranı ise yüzde 36´dır. En az bir kez evlenmiş ve yaşamının herhangi bir döneminde eşinden ya da birlikte olduğu kişiden şiddet gören kadınların oranı ise kentte yüzde 35, kırsal alanda yüzde 38´dir. İstatistiklerin bölgelere göre dağılımı ise şöyledir. Marmara: Yüzde 30, Ege: Yüzde 37, Batı Anadolu: Yüzde 42, Orta Anadolu: Yüzde 43, Akdeniz: Yüzde 37, Batı Karadeniz: Yüzde 34, Doğu Karadeniz: Yüzde 27, Kuzeydoğu Anadolu: Yüzde 39, Ortadoğu Anadolu: Yüzde 32, Güneydoğu Anadolu: Yüzde 33. Bu oranlara göre kadına yönelik şiddet en az Doğu Karadeniz Bölgesinde gerçekleşmektedir. Bölgenin tek kadın milletvekili olarak Karadeniz erkeğini ayakta alkışlıyorum. Karadeniz erkeği, kadınına her zaman sahip çıktığını, koruyup kolladığını bu istatistiklerle bir kez daha ortaya koymuştur. Şiddete karşı önleme ve koruma tedbiri almazsanız, yani şiddeti başladığı an durdurmaya çalışmazsınız, şiddet devam eder, büyür ve kadın cinayetine kadar giden bir süreç başlar.” ifadelerini kullandı.

“6284 SAYILI KANUN 42 BİN KADINI KURTARDI!”
2017 yılında geçtiğimiz yıllara göre kadın cinayetlerinde artış yaşandığından yakınan Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu; “Bu yıl 409 kadın hayatını kaybetti. 2017 yılı Aralık ayında tam 45 kadın hayatını kaybetti. Kadın cinayetlerinde faili belli olmayan cinayetlerle karşılaşılmaktadır. Kadınların; 88´i kendi hayatına dair karar almak, 30´u boşanmak istediği için öldürülürken; 134 şüpheli ölüm ve 110 tespit edilemeyen kadın cinayeti gerçekleşti. Bir yıl içerisinde en çok kadın cinayetinin gerçekleştiği iller; İstanbul´da 57, İzmir´de 32, Antalya´da 25, Bursa´da 18, Adana´da 17, Gaziantep´te 15, Konya´da 12 şeklinde oldu. Kadına yönelik şiddette en büyük çözüm olan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren Şiddete uğrayan kadını korumak için saldırgana en az 1 ay uzaklaştırma kararı çıkartılması, kadına barınak sağlanması, kadına yeni kimlik verilmesi gibi birçok düzenlemeyi içeren 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin bir şekilde uygulanmaktadır. 6284 Sayılı Koruma Kanunu sadece 1 yılda 42.000 kadının hayatını kurtardı. 6284´ün yürürlüğe girdiği 2011 yılında en az kadın cinayeti yaşanmıştır. 2017 yılında Kadınlarımızın %22´si kocaları tarafından, %13´ü tanıdığı biri/akrabası tarafından öldürülmüştür. %43´ü ateşli silahlarla,% 21´i ise kesici aletlerle öldürülmüştür.” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AYAKTA ALKIŞLIYORUM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MAÇKA HEM´DEN ÖRNEK UYGULAMA
MAÇKA HEM´DEN ÖRNEK UYGULAMA
Maçka Halk Eğitim Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında, hastanede tedavi gören engelli hastaları ziyaret etti.
ŞAHİN KIRTASİYE YENİ SEZONA HAZIR
ŞAHİN KIRTASİYE YENİ SEZONA HAZIR
Maçka´da kırtasiye sektöründe çeyrek asırdır sürdürdüğü hizmeti yeni mağazayı da ekleyerek devam ettirecek olan İşadamı Ali Şahin, yeni sezona hazır!
  Drakulayla mücadele sürüyor
Drakulayla mücadele sürüyor
Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesindeki bir fındık bahçesinde böceğin görülmesinin ardından bahçede başlatılan ilaçlama çalışmaları ise sürüyor.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM
“Sevgi Damlalarından Sevgi Yağmurlarına Projesi” kapsamında sportif faaliyetlere erişemeyen özel çocuklar için yüzme havuzunda eğitim vardı.
Maçka Belediyesi tarafından yaptırılan Bayraktepe göz kamaştırıyor
Maçka Belediyesi tarafından yaptırılan Bayraktepe göz kamaştırıyor
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Tepesinde ki çalışmalar tamamladı.
TÜRSAB TRABZON BAŞKANINDAN HAVALİMANI VE SÜMELA MANASTIRI AÇIKLAMASI
TÜRSAB TRABZON BAŞKANINDAN HAVALİMANI VE SÜMELA MANASTIRI AÇIKLAMASI
SÜMELA MANASTIRI NE ZAMAN AÇILACAK
98 YILLIK GURUR!
98 YILLIK GURUR!
GELECEĞİN İKBAL IŞIĞI ÇOCUKLAR!
“SÖZLERİMİZ HAYAT BULUYOR,
“SÖZLERİMİZ HAYAT BULUYOR,
TRABZON KAZANIYOR”
KÖSEOĞLU, FAS YOLCUSU!
KÖSEOĞLU, FAS YOLCUSU!
Türkiye Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Köseoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Fas´a gitti!
ŞEHİR HASTANESİ´NİN YPK KARARI ÇIKTI!
ŞEHİR HASTANESİ´NİN YPK KARARI ÇIKTI!
Şehir Hastanesi ile ilgili mega müjdeyi veren AK Parti Trabzon Milletvekili Köseoğlu; “Şehir Hastanesi YPK onayından geçti!”
“HİÇBİR AYRIM GÖZETMEDEN!”
“HİÇBİR AYRIM GÖZETMEDEN!”
Polis Teşkilatı´nın 173. Kuruluş Yıldönümünde bir mesaj yayımlayan Cora, emniyet birimlerinin görevini yaparken hiçbir ayrım gözetmediğini belirtti.
Aytemiz´den istasyon yöneticilerine
Aytemiz´den istasyon yöneticilerine
“eğlendirirken öğreten eğitim”
ŞEHİTLERİN RUHLARINA MEVLİT OKUTULDU
ŞEHİTLERİN RUHLARINA MEVLİT OKUTULDU
Maçka İlçe Emniyet Müdür Vekili Ogün Algan Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 173. yıl dönümü ve 10 Nisan Polis haftası dolayısıyla Maçka Merkez Cami´inde şehitlerin ruhlarına atfen Mevlid-i Şerif okutuldu.
ARTIK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE!
ARTIK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE!
Pasaport ve Sürücü Belgelerine ilişkin iş ve işlemler, 2 Nisan´dan itibaren Nüfus Müdürlüklerinden yapılacak!
TRABZONSİAD KURUCU BAŞKANINI KAYBETTİ!
TRABZONSİAD KURUCU BAŞKANINI KAYBETTİ!
TrabzonSİAD Kurucu Başkanı, işadamı Reha Üçüncüoğlu´nun vefatı Trabzon iş dünyasını yasa boğdu.
Polis Otosu dereye uçtu
Polis Otosu dereye uçtu
Şehit polis memuru Yunus Çavdar için saat 14.00´de Trabzon Valiliği önünde resmi tören yapıldıktan sonra Esiroğlu Merkez Camiinde İkindi vakti kılınacak cenaze namazından sonra Yeniköy Aile Kabristanlığına defnedilecektir.
SEÇİMLER 5 NİSAN´DA YAPILACAK!
SEÇİMLER 5 NİSAN´DA YAPILACAK!
Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin 5 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleştirileceği bildirildi.
BİLGİLERİNİ AKTARDI!
BİLGİLERİNİ AKTARDI!
Yazar Şermin Yaşar, Trabzon´da düzenlenen söyleşi programında,anne ve anne adaylarıyla, çocuklarla nitelikli vakit geçirmek konusundaki bildiklerini paylaştı.
Başkan Gümrükçüoğlu Taşbaşı Yokuşu esnaflarıyla bir araya geldi
Başkan Gümrükçüoğlu Taşbaşı Yokuşu esnaflarıyla bir araya geldi
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Taşbaşı Yokuşunda faaliyet gösteren esnaflarla bir araya geldi.
Trabzon basını Çalışan Gazeteciler Gününde bir araya geldi
Trabzon basını Çalışan Gazeteciler Gününde bir araya geldi
Zorlu Grand Otel´de gerçekleştirilen programda Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Yusuf Turgut, ilçe belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, gazetelerin imtiyaz sahipleri, basın mensupları ve medya kuruluşlarının çalışanları hazır bulundu.
FETİH YENİDEN YAŞANACAK!
FETİH YENİDEN YAŞANACAK!
Anadolu Gençlik Derneği, Trabzonluları, Mekke´nin Fethi´nin kutlanacağı 31 Aralık 2017 saat: 19.00´daki etkinliğe bekliyor!
BU ÇOCUĞA DESTEK VERİN!
BU ÇOCUĞA DESTEK VERİN!
Türkiye Satranç Şampiyonasında elde ettiği başarılarla kendisine “Maçka´nın Kasparov´u” denilen genç Mert´in tek eksiği sponsor!
HUKUKSUZ!
HUKUKSUZ!
Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, ABD´nin Kudüs kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu!
Biz Anadoluyuz
Biz Anadoluyuz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen “ Biz Anadolu´yuz” projesi kapsamında Şanlıurfa´dan ikinci grup kafile olarak yola çıkan misafir öğrencilerimiz Trabzon´a geldiler.
BAŞKAN KÜÇÜK ELLER İLE MARUL DİKTİ
BAŞKAN KÜÇÜK ELLER İLE MARUL DİKTİ
Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı tarafından uygulanan ‘´Toprak ve Tarım Sevgisi´´ projesi kapsamında Atatürk ilkokulu 3 C sınıfı öğrencileri ile Kavaklı Mahallesinde 4000 m2 kapalı alanda seracılık yapan Mesut ve Özkan GEDİKLİ seralarında öğrenciler ile dikilen marul dikimi yapıldı. Gedikli ailesi seralarında roka, maydanoz, yeşilsoğan, nane, ıspanak üretimi de yapıyor.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİMİ YAPILDI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİMİ YAPILDI
24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle Maçka İlçesi Öğütlü Mahallesi Teraziler Mevkiinde, görev yapmakta olan 310 öğretmen adına fidan dikildi
MAÇKA´DA ERKEN HASAT UYARISI!
MAÇKA´DA ERKEN HASAT UYARISI!
AYDIN, ÜRETİCİLERİ UYARDI!
Başkan Gümrükçüoğlu Maçkalı muhtarları kabul etti
Başkan Gümrükçüoğlu Maçkalı muhtarları kabul etti
KESKİN TEŞEKKÜR ETTİ
Gönüllülerden Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi´ne Ziyaret
Gönüllülerden Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi´ne Ziyaret
Trabzon Valisi Yücel Yavuz´un eşi Şengül Yavuz ve beraberinde gönül elçileri, "Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi´ni" ziyaret etti.
E-DÖNÜŞÜMÜ ANLATTILAR
E-DÖNÜŞÜMÜ ANLATTILAR
DKİB hizmet binası salonunda gerçekleştirilen toplantıda, katılımcılara Trabzon´da ihracatta e-dönüşüm anlatıldı.
İstanbul
Bulutlu
Bugün
12 / 9 °C
Bulutlu
Pazar
10 / 9 °C
Bulutlu
Pazartesi
10 / 8 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
SAYFA EDİTÖRÜ

sayfa deneme

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29