2019’UN NİKÂH BİLANÇOSU 2119

2019’UN NİKÂH BİLANÇOSU 2119

2019’UN NİKÂH BİLANÇOSU 2119

Ortahisar, 2019 yılının nikâh bilançosunu açıkladı. Buna göre 2019 yılında, Türk vatandaşı ve yabancı ülke uyruklular olmak üzere toplam 2119 çifte nikâh kıyıldı.

Ortahisar Belediyesi Evlendirme Memurluğu, 2019 yılında, Türk vatandaşı ve yabancı ülke uyruklular olmak üzere toplam 2119 çiftin nikâhını kıydı.

BİRÇOK ÇİFTİN NİKÂHINI GENÇ KIYDI
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, birçok vatandaşın nikâhını bizzat kendisinin kıydığını belirtti.
Başkan Genç; “Vatandaşların nikâh kıyılmasıyla ilgili taleplerini mümkün olduğunca yerine getiriyoruz. Yoğun mesaimize aldırmadan vatandaşlarımızın taleplerine yetişmeye çalışıyoruz. Türk vatandaşlarının yanında yabancı uyrukluların da nikâhlarını kıyıyoruz. Çok sayıda çiftimizin nikâhını bizzat kıydım. Bu anlamda da her bir çiftimizin davetine icabet etmeye gayret ediyorum. Evlendirme memurluğumuz da hem hafta içi hem de hafta sonu yoğun mesai harcayarak nikâh taleplerini büyük bir titizlikle yerine getiriyor. Ben kendilerine yoğun gayretlerinden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Gerçekten de gece gündüz demeden her talebi karşılamaya çalışıyorlar.” diye konuştu.

İLK SIRADA KOMŞU ÜLKELERİMİZ
Türk vatandaşlarının yanı sıra yabancı uyruklu 159 çiftin de nikâhı kıyıldı. Çok sayıda Suriyeli mültecinin yaşadığı Trabzon’da yabancı uyruklular kategorisinde 29 nikâhla Suriye vatandaşları ilk sırayı aldı. İkinci sırayı ise 23 adet nikâhla Almanya, üçüncü sırayı 16 adet nikâhla İran uyruklular ve dördüncü sırayı da 14 adet nikâhla Azerbaycan uyruklular aldı.
Yabancı ülke vatandaşları olan çiftler yasal süreçleri tamamladıktan sonra tercümanlar eşliğinde memurluğa başvurarak nikâhlarını kıyabiliyor.

23 FARKLI ÜLKEDEN
Nikâh memurları son yıllarda yabancı uyruklu insanların nikâh başvurularının artmasını komşu ülkelerde meydana gelen iç savaşlara ve Trabzon’da artan turizm faaliyetlerine bağlıyor. Komşu ülkelerimiz olan Suriye ve Irak’ın yanı sıra Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Avusturya, Fas, Özbekistan, Kanada, Irak, Kazakistan, Afganistan, Bulgaristan, Cezayir, Bangladeş, Mısır, Kamerun, Tunus, İsveç, Ermenistan ve KKTC olmak üzere 23 farklı ülke vatandaşının nikâhı kıyıldı.