116 BİN 980 DEKAR ARAZİ SULANDI

Yatırımlarıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya çalışan, DSİ Genel Müdürlüğü, Gümüşhane´de 116 Bin 980 dekar tarım arazisi sulandı.

116 BİN 980 DEKAR ARAZİ SULANDI

Yatırımlarıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya çalışan, DSİ Genel Müdürlüğü, Gümüşhane´de 116 Bin 980 dekar tarım arazisi sulandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

DÖRTTE ÜÇÜ SULAMADA KULLANILIYOR
Türkiye´de suyun dörtte üçü sulamada kullanılırken, bu yüzden DSİ sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyor.
Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltiliyor. Bu sayede, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanıyor.

MODERN SULAMA PROJELERİ GELİŞTİRDİK
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; ?Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü de büyük oranda önüyor.? dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANDI
Bu kapsamda Gümüşhane´de 22 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonunun 1 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın; ?2019 yılı sulama sezonunda Gümüşhane ilimiz ve ilçelerimizde toplam 116 Bin 980 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Gümüşhane il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 116 Bin 980 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 54 Milyon TL katkı sağlanmıştır.? diye konuştu.

ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; ?Son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.? ifadelerini kullandı.